20.8 C
AcasăSpecialFranţa, în revenire

Franţa, în revenire

Franţa a reuşit să mai spele din ruşinea din primul meci al preliminariilor pierdut la Paris, contra Belarusului (0-1), şi a învins Bosnia-Herţegovina, cu 2-0, la Sarajevo. Selecţionarul Laurent Blanc a mizat pe trei jucători noi în echipa de tart, Benzema, Valbuena şi Alou Diarra, iar rezultatul s-a văzut pe tabelă. Primul dintre ei a fost exponenţial pentru victoria de pe terenul ex-iugoslavilor. A pus mereu în pericol poarta adversă şi a marcat primul gol al întâlnirii în minutul 72. Scorul final a fost stabilit de Malouda după alte şase minute. Franţa şi-a îndeplinit obiectivul în Bosnia şi se gândeşte deja la meciul cu România de pe 9 octombrie. Până la ora jocului se vor recupera Gourcuff şi Nasri, iar Laurent Blanc se va putea baza pe ei. În schimb nu-i va avea la dispoziţie pe Anelka, Evra şi Ribery, aflaţi încă în stare de suspendare după greva de la Mondiale. Înfrângerea în faţa Franţei, i-a detronat pe bosniaci din poziţia de lideri, care a fost preluată de Albania. După ce au remizat 1-1, la Piatra-Neamţ cu România, albanezii au învins acasă Luxembourg, cu 1-0, şi au acumulat patru puncte după două jocuri. Locul secund al Grupei D este ocupat de Belarus, tot cu patru puncte, dar un golaveraj inferior, în timp ce Franţ este pe trei cu acelaşi număr de puncte. România (2 puncte) şi Luxembourg (0 puncte) completează clasamentul.