9.4 C
luni, 28 octombrie 2024
AcasăSpecialFotbal, Liga I: Sportul - Rapid 0-2

Fotbal, Liga I: Sportul – Rapid 0-2

Echipa Rapid Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, scor 2-0 (0-0), formaţia Sportul Studenţesc, într-un meci din cadrul etapei a XII-a a Ligii I, informează Mediafax.

Golurile au fost marcate de Marcos Antonio ’47 şi Herea ’82 (penalti).

În minutul 47, Spadacio a executat o lovitură liberă, iar Antonio, aflat singur la doi-trei metri de poarta gazdelor, a înscris.

Oaspeţii şi-au mărit avantajul în minutul 82, când Herea a transformat un penalti acordat pentru un henţ al lui Raţiu.

Sportul Studenţesc: 12. Niculescu – 29. Farmache, 24. Patriche, 27. Raţiu, 23. Maxim – 10. Ferfelea, 30. Irimia, 7. Pătraşcu (18. Chihaia ’63), 20. Varga – 28. Bălan (22. Postolache ’75), 9. Curelea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Rapid Bucureşti: 1. Coman – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovic – 14. Roman (8. Grigore ’65), 15. C. Lazăr, 30. Spadacio, 7. Cesinha (11. Frunză ’46) – 21. Sburlea (10. Herea ’61), 99. Cassio. Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Irimia ’82, Maxim ’90+2 / Bozovic ’60, M. Constantin ’90.

Arbitri: Robert Dumitru (central) – Cristian Nica, Sebastian Gheorghe (asistenţi) – Mugurel Vădan (rezervă).

Observatori: Marian Salomir, Victor Ciocan.

Supervizor: Ionuţ Lupescu.

La meci au asistat circa 10.000 de spectatori.

Victoria o urcă pe Rapid pe locul al doilea în clasament, cu 24 de puncte, la patru lungimi în spatele  liderului Oţelul Galaţi.