21 C
AcasăSpecialEuropa League: Patru infrangeri pentru echipele romanesti. Toate rezultatele

Europa League: Patru infrangeri pentru echipele romanesti. Toate rezultatele

Toate cele patru echipe romanesti au fost invinse in partidele disputate, joi, in etapa a IV-a a grupelor Ligii Europa, doua pe teren propriu (Dinamo si CFR Cluj) si doua in deplasare (FC Timisoara si Steaua), transmite Mediafax.

Echipa Dinamo Bucuresti a pierdut, joi, pe teren propriu, cu scorul de 0-3 (0-2), meciul sustinut in compania formatiei turce Galatasaray Istanbul, contand pentru etapa a IV-a a grupei F a Ligii Europa. Golurile au fost marcate de Kewell '23, Nonda '24 si Mehmet Topal '56.

Formatia FC Timisoara a fost invinsa, joi, in deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), de echipa belgiana Anderlecht Bruxelles, intr-un meci contand pentru etapa a IV-a a grupei A a Ligii Europa. Golurile au fost marcate de Suarez '29 (penalti), Boussoufa '69, pentru gazde, Legear '90s5, respectiv Parks '55, pentru oaspeti.

Formatia Steaua Bucuresti a pierdut, cu scorul de 1-3 (1-1), meciul sustinut, joi, in deplasare, in compania echipei turce Fenerbahce Istanbul, in etapa a patra a grupei H a Ligii Europa. Pentru Fenerbahce au marcat Andre dos Santos, minutul 15, Bilica, minutul 51, si Alex, minutul 67, in timp ce pentru Steaua a inscris Kapetanos, minutul 38.

Echipa CFR Cluj a fost invinsa, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-1), de formatia ceha Sparta Praga, intr-un meci contand pentru etapa a patra a grupei K a Ligii Europa. Golurile echipei CFR au fost reusite de Traore '25 si Dubarbier '90, in timp ce pentru cehi au punctat Holenda '6, '13 si Wilfried '90.

Rezultate complete din etapa a IV-a a Ligii Europa:

Grupa A

Anderlecht (Belgia) – FC Timisoara (Romania) 3-1

Au marcat: Suarez '29 (penalti), Boussoufa '69, Legear '90s4 / Parks '51

Dinamo Zagreb (Croatia) – Ajax Amsterdam (Olanda) 0-2

Au marcat: Pantelici '14, De Zeeuw '45s1

Clasament: 1. Ajax Amsterdam 8 puncte; 2. Anderlecht Bruxelles 8 puncte; 3. FC Timisoara 2 puncte; 4. Dinamo Zagreb 0 puncte*.

*Echipa penalizata cu 3 puncte de UEFA, in urma incidentelor provocate de fani la meciul FC Timisoara – Dinamo Zagreb, scor 0-3

Grupa B

Slavia Praga (Cehia) – Valencia (Spania) 2-2

Au marcat: Janda '79, Grajciar '82 / Joaquin '23 (penalti), Maduro '48

Genoa (Italia) – OSC Lille (Franta) 3-2

Au marcat: Palacio '14, Crespo '59, Sculli '90s3 / Frau '76, Gervinho '84

Clasament: 1. OSC Lille 7 puncte, 2. FC Valencia 6 puncte, 3. Genoa 6 puncte, 4. Slavia Praga 2 puncte.

Grupa C

Hamburger SV (Germania) – Celtic Glasgow (Scotia) 0-0

Rapid Viena (Austria) – Hapoel Tel-Aviv (Israel) 0-3

Au marcat: Yadin '13, Vermouth '65, Natcho '70

Clasament: 1. Hapoel Tel-Aviv 9 puncte, 2. Hamburger SV 7 puncte, 3. Rapid Viena 4 puncte, 4. Celtic Glasgow 2 puncte.

Grupa D

Sporting Lisabona (Portugalia) – Ventspils (Letonia) 1-1

Au marcat: Saleiro '22 / Zamperini '15

Heerenveen (Olanda) – Hertha Berlin (Germania) 2-3

Au marcat: Papadopulos '4, '37 / Domovciski '21, '52, Wichniarek '90s1

La Hertha, Maximilian Nicu a fost titular si a evoluat pana in minutul 72.

Clasament: 1. Sporting Lisabona 10 puncte, 2. Hertha Berlin 4 puncte; 3. SC Heerenveen 4 puncte, 4. FK Ventspils 3 puncte.

Grupa E

AS Roma (Italia) – Fulham (Anglia) 2-1

Au marcat: Riise '69, Okaka '76 / Kamara '19 (penalti)

FC Basel (Elvetia) – TSKA Sofia (Bulgaria) 3-1

Au marcat: Gelabert '36, Frei '41 (penalti), '67 / Iancev '61

Clasament: 1. FC Basel 9 puncte, 2. AS Roma 7 puncte, 3. Fulham 5 puncte, 4. TSKA Sofia 1 punct.

Grupa F

Dinamo Bucuresti (Romania) – Galatasaray (Turcia) 0-3

Au marcat: Kewell '23, Nonda '24, M. Topal '56

Sturm Graz (Austria) – Panathinaikos (Grecia) 0-1

A marcat: Katsouranis '70

Clasament: 1. Galatasaray Istanbul 10 puncte, 2. Panathinaikos Atena 9 puncte, 3. Dinamo Bucuresti 3 puncte, 4. Sturm Graz 1 punct.

Grupa G

Levski Sofia (Bulgaria) – Salzburg (Austria) 0-1

A marcat: Schiemer '90s5

Villarreal (Spania) – Lazio Roma (Italia) 4-1

Au marcat: Pires '2, '15, Cani '13, Rossi '83 (penalti) / Zarate '72

Clasament: 1. Red Bull Salzburg 12 puncte, 2. Villarreal 6 puncte, 3. Lazio Roma 6 puncte, 4. Levski Sofia 0 puncte

Grupa H

Twente (Olanda) – Serif Tiraspol (Moldova) 2-1

Au marcat: Stoch '8, '89 / Tiote '68 (autogol)

Fenerbahce (Turcia) – Steaua Bucuresti (Romania) 3-1

Au marcat: Dos Santos '15, Bilica '51, Alex '67 / Kapetanos '38

Clasament: 1. Fenerbahce Istanbul 9 puncte, 2. Twente Enschede 7 puncte, 3. Serif Tiraspol 4 puncte, 4. Steaua Bucuresti 2 puncte.

Grupa I

AEK Atena (Grecia) – BATE Borisov (Belarus) 2-2

Au marcat: Blanco '1, Manduca '38 / Rodionov '17, Volodko '26

Everton (Anglia) – Benfica (Portugalia) 0-2

Au marcat: Saviola '63, Cardozo '76

Clasament: 1. Benfica Lisabona 9 puncte, 2. Everton 6 puncte, 3. BATE Borisov 4 puncte, 4. AEK Atena 4 puncte.

Grupa J

Toulouse (Franta) – Sahtior Donetk (Ucraina) 0-2

Au marcat: Luiz Adriano '50, Gai '64

Partizan Belgrad (Serbia) – FC Bruges (Belgia) 2-4

Au marcat: Ljajic '52, Washington '66 / Perisic '28, Kouemaha '36, '57, Odjidja '74

Clasament: 1. Sahtior Donetk 12 puncte, 2. FC Bruges 7 puncte, 3. Toulouse 4 puncte, 4. Partizan Belgrad 0 puncte.

Grupa K

FC Copenhaga (Danemarca) – PSV Eindhoven (Olanda) 1-1

Au marcat: Gronkjaer '40 (penalti) / Dzsudzsak '72

CFR Cluj (Romania) – Sparta Praga (Cehia) 2-3

Au marcat: Holenda '5, '13, Wilfried '90s6 / Traore '25, Dubarbier '90

Clasament: 1. PSV Eindhoven 8 puncte, 2. Sparta Praga 7 puncte, 3. FC Copenhaga 4 puncte, 4. CFR Cluj 3 puncte,.

Grupa L

Werder Bremen (Germania) – Austria Viena (Austria) 2-0

Au marcat: Borowski '81, Hugo Almeida '84

Nacional Madeira (Portugalia) – Athletic Bilbao (Spania) 1-1

Au marcat: Edgar '62 (penalti) / Etxeberria '85

Clasament: 1. Werder Bremen 10 puncte, 2. Athletic Bilbao 7 puncte, 3. Nacional Madeira 2 puncte, 4. Austria Viena 2 puncte.