19.7 C
AcasăSpecialCalancea, dublu campion european!

Calancea, dublu campion european!

Valeriu Calancea a castigat doua medalii de aur si una de bronz la categoria 85 kilograme din cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Strasbourg. Calancea a cucerit medaliile de aur la total (373 kg) si stilul aruncat (208 kg) si medalia de bronz la stilul smuls (165 kg).

La stilul smuls, Calancea a fost depasit de turcul Izzet Ince (172 kg) si bielorusul Vadzim Straltsou (172 kg), in timp ce la stilul aruncat sportivul roman a fost urmat pe podium de Izzet Ince (201 kg) si Vadzim Straltsou (201 kg). Calancea a castigat aurul la total, ridicand 373 kg, la fel ca ceilalti doi sportivi, Izzet Ince si Vadzim Straltsou, insa s-a clasat pe primul loc, deoarece cantareste mai putin decat ceilalti doi – 84,41 kg, fata de 84,45 kg ale lui Ince si 84,64 kg ale lui Straltov.
Tot la Campionatele Europene de haltere de la Strasbourg, la masculin, in limitele categoriei 77 kg, Laszlo Biro s-a situat pe locul 7 la totalul celor doua stiluri, cu rezultatul de 342 kg. La aruncat, Biro a fost al 5-lea, cu 191 kg, dar numai pe locul 10 la smuls, cu 151 kg. Concursul a fost castigat de Ghevorg Davtian (Armenia) – 363 kg, urmat de compatriotul sau Ara Haciatrian – 361 kg si de Taner Sagir (Turcia) – 353 kg.
In competitia feminina, medalia de aur la total i-a revenit ucrainencei Olha Korobka, cu 293 kg (133 kg la smuls, nou record al Europei), secondata de Kasiarina skuratava (Belarus) – 256 kg si de Iulia Dovhal (Ucraina) – 255 kg.

MEDALII
4 AUR
Delegatia Romaniei, care a castigat la Campionatele Europene de haltere alte trei medalii prin Marioara Munteanu, va sosi in tara in aceasta seara, la ora 23.30. Munteanu a castigat doua medalii de aur in limitele categoriei 53 kg, la total (190 kg) si aruncat (104 kg), si una de argint, la smuls, cu 86 kg.