20.8 C
AcasăLifestyleOlanda a învins Japonia, scor 1-0

Olanda a învins Japonia, scor 1-0

Olanda este practic prima echipă calificată în optimile de finală a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud, după ce a învins sâmbătă Japonia cu scorul de 1-0 (0-0), la Durban, pe stadionul ”Moses Mabhida”, în Grupa E a competiţiei, potrivit AGerpres.

Golul celei de-a doua victorii a olandezilor, după 2-0 cu Danemarca, a fost marcat de Wesley Sneijder (53).

Prima repriză a confruntării a fost una ternă, în care fotbalul a fost oferit cu linguriţa, iar cele două formaţii s-au deranjate arareori. Olanda a făcut un excelent joc de posesie, în aceste condiţii, procentajul ajungând chiar la 76% în favoarea ”Portocalei mecanice” la un moment dat (69% la pauză). Sneijder a avut, totuşi, o şansă bună în minutul 9, dar lovitura sa liberă a făcut ca mingea să treacă peste poartă. Japonezii au avut şi ei o ocazie, în min. 11, când Nagatomi a tras pe lângă poartă. Elocvent pentru ”spectacolul” din prima parte a fost faptul că singurele şuturi pe poartă au apărut pe finalul reprizei, de la Matsui (37) şi van der Vaart (45+1).

În partea secundă, olandezii au părut mai insistenţi, iar în minutul 53 au deschis scorul: van Persie a întors o minge pentru Sneijder, iar mijlocaşul lui Inter Milano a expediat din vole o torpilă marca Jabulani care a intrat în plasă cu toată opoziţia lui Kawashima, mai degrabă co-autor la reuşită: 1-0.

Niponii au ieşit la atac şi vârful Okubo a tras de mai multe ori la poartă (56, 57, 65), fără a nimeri ţinta vreodată. Batavii au adoptat o tactică de aşteptare a adversarului, iar atacantul van Persie a fost nevoit să respingă din propriul careu, la o fază prelungită de atac a asiaticilor (70).

Afellay, lansat excelent de Elia, a ratat ocazia de a tranşa soarta partidei, fiind blocat de portarul Kawashima în situaţie de unu la unu (85). Afellay a mai ratat o dată cu Kawashima (88), de data aceasta după o pasă venită de la Huntelaar. Okazaki a ratat golul egalării în final, şutul său din careu trecând peste transversală (90+1).

Din nou fără Robben, olandezii au reuşit o victorie la limită, după un joc modest, însă, departe de calităţile care îi recomandă printre favoriţii competiţiei.

În celălalt meci al grupei se întâlnesc sâmbătă Camerun şi Danemarca. Ultimele partide ale grupei vor fi pe 24 iunie, Danemarca – Japonia şi Camerun – Olanda.

Olanda – Japonia 1-0 (0-0)

A marcat: Wesley Sneijder (53).

Durban, stadion ”Moses Mabhida”: 60.000 spectatori; 22 grade Celsius

CM 2010, Grupa E

Au evoluat echipele:

OLANDA: 1. Maarten Stekelenburg – 2. Gregory van der Wiel, 3. John Heitinga, 4. Joris Mathijsen, 5. Giovanni van Bronckhorst (căpitan) – 7. Dirk Kuyt, 6. Mark van Bommel, 10. Wesley Sneijder (20. Ibrahim Afellay, 83), 8. Nigel de Jong, 23. Rafael van der Vaart (17. Eljero Elia, 72) – 9. Robin van Persie (21. Klaas-Jan Huntelaar, 88). Selecţioner: Bert van Marwijk.

Rezerve neutilizate: 16. Michel Vorm, 22. Sander Boschker – 15. Edson Braafheid, 13. Andre Ooijer, 12. Khalid Boulahrouz, 18. Stijn Schaars, 14. Demy de Zeeuw, 11. Arjen Robben, 19. Ryan Babel.

JAPONIA: 21. Eiji Kawashima – 3. Yuichi Komano, 22. Yuji Nakazawa, 4. Marcus ”Túlio” Lyuji Murzani Tanaka, 5. Yuto Nagatomo – 8. Daisuke Matsui (10. Shunsuke Nakamura, 64), 18. Keisuke Honda, 2. Yuki Abe, 17. Makoto Hasebe (căpitan; 9. Shinji Okazaki, 77), 7. Yasuhito Endo – 16. Yoshito Okubo (11. Keiji Tamada, 77). Selecţioner: Takeshi Okada.

Rezerve neutilizate: 1. Seigo Narazaki, 23. Yoshikatsu Kawaguchi – 15. Yasuyuki Konno, 6. Atsuto Uchida, 13. Daiki Iwamasa, 14. Kengo Nakamura, 19. Takayuki Morimoto, 20. Junichi Inamoto, 12. Kisho Yano,.

Arbitru: Hector Baldassi; arbitri asistenţi: Ricardo Casas, Hernan Maidana (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Martin Hansson (Suedia)