16.8 C
București
marți, 28 mai 2024
AcasăLifestyleLiga Europa: Rezultatele etapei a şasea, ultima a fazei grupelor.Vezi care sunt...

Liga Europa: Rezultatele etapei a şasea, ultima a fazei grupelor.Vezi care sunt echipele calificate în 16-imi!

Ghinion pentru echipele româneşti din Liga Europa. Astra Giurgiu, ieşită de mult din cărţile pentru calificarea în primăvara europeană, a fost spulberată cu 1-5 de FC Salzburg în grupa D. Steaua a ratat calificarea în primăvara europeană. Campioana României a primit ajutor din Portugalia, unde Rio Ave a trecut cu 2-0 de Aalborg. Din păcate, Dinamo Kiev a fost o nucă prea tare pentru oamenii lui Gâlcă- Steaua a pierdut cu 0-2.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, în etapa a VI-a, ultima a grupelor Ligii Europa şi echipele calificate în 16-imi:

Grupa A

Apollon Limassol (Cipru) – Villarreal (Spania) 0-2

Au marcat: Moreno '35, Vietto '40

– mijlocaşul Nicolae Grigore nu a fost convocat de Ioan Andone în lotul lui Apollo Limassol pentru acest meci

Borussia Monchengladbach (Germania) – FC Zurich (Elveţia) 3-0

Au marcat: Herrmann '31, Hrgota '59, '64

S-au calificat: Borussia Monchegladbach (Germania), Villarreal (Spania).

Grupa B

FC Bruges (Belgia) – HJK Helsinki (Finlanda) 2-1

Au marcat: Felipe Gedoz '28 (penalti), Refaelov '88 / Kandji '51

FC Copenhaga (Danemarca) – FC Torino (Italia) 1-5

Au marcat: Amartey '6 / Martinez '15, '47, Amauri '42 (penalti), Darmian '49, Silva '53

S-au calificat: FC Bruges (Belgia), FC Torino (Italia).

Grupa C

Beşiktaş Istanbul (Turcia) – Tottenham Hotspur (Anglia) 1-0

A marcat: Cenk Tosun '59

– fundaşul Vlad Chiricheş a jucat tot meciul la Tottenham Hotspur

Partizan Belgrad (Serbia) – Asteras Tripolis (Grecia) 0-0

– fundaşul Dorin Goian nu a fost convocat la Asteras Tripolis pentru acest meci

S-au calificat: Beşiktaş Istanbul (Turcia), Tottenham Hotspur (Anglia).

Grupa D

Dinamo Zagreb (Croaţia) – Celtic Glasgow (Scoţia) 4-3

Au marcat: Pjaca '14, '40, '50, Brozovici '48 / Commons '23, Scepovici '30, '82

FC Salzburg (Austria) – Astra Giurgiu (România) 5-1

Au marcat: Sabitzer '9, Kampl '34, '90+1, Alan '46, '70 / Florescu '51

S-au calificat: FC Salzburg (Austria), Celtic Glasgow (Scoţia).

Grupa E

Panathinaikos Atena (Grecia) – Estoril Praia (Portugalia) 1-1

Au marcat: Karelis '55 / Kleber '87

PSV Eindhoven (Olanda) – Dinamo Moscova (Rusia) 0-1

A marcat: Ionov '90

S-au calificat: Dinamo Moscova (Rusia), PSV Eindhoven (Olanda).

Grupa F

Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – AS Saint-Etienne (Franţa) 1-0

A marcat: Fedeţki '66

– fundaşul Alexandru Vlad a jucat tot meciul la Dnepr Dnepropetrovsk

FK Qarabag (Azerbaidjan) – Internazionale Milano (Italia) 0-0

S-au calificat: Internazionale Milano (Italia), Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina).

Grupa G

FC Sevilla (Spania) – HNK Rijeka (Croaţia) 1-0

A marcat: Denis Suarez '20

Standard Liege (Belgia) – Feyenoord Rotterdam (Olanda) 0-3

Au marcat: Toornstra '16, Boetius '60, Manu '89

S-au calificat: Feyenoord Rotterdam (Olanda), FC Sevilla (Spania).

Grupa H

Everton (Anglia) – FK Krasnodar (Rusia) 0-1

A marcat: Laborde '30

OSC Lille (Franţa) – VfL Wolfsburg (Germania) 0-3

Au marcat: Vieirinha '45+1, Rodriguez '65, '89 (penalti)

S-au calificat: Everton (Anglia), VfL Wolfsburg (Germania)

Grupa I

Young Boys Berna (Elveţia) – Sparta Praga (Cehia) 2-0

Au marcat: Hoarau '76 (penalti), Steffen '90+4

SSC Napoli (Italia) – Slovan Bratislava (Slovacia) 3-0

Au marcat: Mertens '6, Hamsík '16, Zapata '75

S-au calificat: SSC Napoli (Italia), Young Boys Berna (Elveţia).

Grupa J

Rio Ave (Portugalia) – Aalborg BK (Danemarca) 2-0

A marcat: Del Valle '59, '79

Steaua Bucureşti (România) – Dinamo Kiev (Ucraina) 0-2

Au marcat: Iarmolenko '71, Lens '90+4

S-au calificat: Dinamo Kiev (Ucraina), Aalborg BK (Danemarca).

Grupa K

AC Fiorentina (Italia) – Dinamo Minsk (Belarus) 1-2

Au marcat: Marin '88 / Konţevoi '39, Nikolici '55

– portarul Ciprian Tătăruşanu a jucat tot meciul la AC Fiorentina

PAOK Salonic (Grecia) – Guingamp (Franţa) 1-2

Au marcat: Athanasiadis '22 (penalti) / Beauvue '7, '83

– fundaşul Răzvan Raţ a jucat tot meciul la PAOK Salonic

S-au calificat: AC Fiorentina (Italia), Guingamp (Franţa).

Grupa L

Legia Varşovia (Polonia) – Trabzonspor (Turcia) 2-0

Au marcat: Fatih Ozturk '22 (autogol), Orlando Sa '56

Metalist Harkov (Ucraina) – KSC Lokeren (Belgia) 0-1

A marcat: Leye '16

S-au calificat: Legia Varşovia (Polonia), Trabzonspor (Turcia).

Alte opt formaţii care vor evolua în 16-imile de finală ale Ligii Europa au încheiat pe locul trei în grupele Ligii Campionilor: Olympiakos Pireu (Grecia), FC Liverpool (Anglia), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), AS Roma (Italia), Ajax Amsterdam (Olanda), Sporting Lisabona (Portugalia), Athletic Bilbao (Spania).

Tragerea la sorţi a 16-imilor de finală ale Ligii Europa va avea loc luni, 15 decembrie, de la ora 14.00.

 

Cele mai citite

Avertizare de vreme rea! 17 județe, sub cod galben de averse. HARTA

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o atenţionare cod galben de averse în zone din 17 judeţe, valabilă până miercuri după-amiaza, şi...

SUA anunță măsuri pentru a da un impuls micilor afaceri cubaneze

Departamentul Trezoreriei SUA a anunțat modificări de reglementare pentru a permite un sprijin financiar american mai mare pentru sectorul privat în curs de dezvoltare...

VIDEO Sebastian Burduja lansează un cântec împotriva lui Nicușor Dan: “Văd ruine când scot capul pe geam și Bucureștiul cum se spală în lighean”

Sebastian Burduja, candidatul PNL la funcția de primar general al Capitalei, a plasat pe internet un cântec care-l critică pe actualul primar general, Nicușor...
Ultima oră
Pe aceeași temă