20.2 C
duminică, 23 iunie 2024
AcasăSportHandbalVeste tristă pentru handbalul românesc. Naționala masculină a ratat calificarea la Campionatul...

Veste tristă pentru handbalul românesc. Naționala masculină a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2025

Naționala României de handbal masculin a fost învinsă decisiv de echipa Cehiei în manșa secundă a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2025. Într-un meci disputat la Brno, tricolorii au suferit o înfrângere dureroasă, scor 29-20 (15-9), ratând astfel șansa de a se califica la turneul final.

Chiar dacă România reușise să câștige prima manșă a barajului, disputată pe teren propriu la Baia Mare, cu scorul strâns de 31-30, echipa noastră nu a reușit să mențină avantajul în returul de la Brno. Cehia a dominat partida încă din start, conducând cu un avans confortabil de 6-1. La pauză, scorul era de 15-9 în favoarea gazdelor.

În ciuda eforturilor depuse în repriza a doua, echipa României nu a reușit să revină în joc, iar Cehia și-a asigurat victoria finală cu un scor categoric de 29-20. Astfel, naționala noastră a ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025, fiind învinsă la general cu scorul de 59-51 de reprezentativa Cehiei.

Golurile echipei antrenate de George Buricea au fost marcate de Andrei Drăgan 5, Ionuţ Nistor Ioniţă 4, Gabriel Cristian Ilie 3, Demis Cosmin Grigoraş 2, Nicolae Cristian Ungureanu 2, Daniel Stanciuc 1, Alexandru George Andrei 1, Călin Dedu 1, Andrei Buzle 1, scrie Agerpres.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!