21 C
AcasăSportFotbalMeci nebun în Anglia! Manchester City a învins-o pe Manchester United cu...

Meci nebun în Anglia! Manchester City a învins-o pe Manchester United cu scorul de 6-3

Manchester City a învins-o pe Manchester United cu 6-3 în derby-ul din Anglia cu cele mai multe goluri marcate vreodată, Erling Haaland și Phil Foden reușind fiecare câte un hat-trick impresionant.

City a fost peste United încă de la început, dominând și creându-și ocazie după ocazie. Foden a deschis scorul în minutul 8, înainte ca Haaland să găsească de două ori poarta după prima jumătate de oră. Foden a mai înscris un gol înainte de pauză, iar United a fost condusă cu 4-0 la pauză pentru a doua oară în acest sezon. Fanii lui United au fost văzuți părăsind stadionul Etihad în acest moment.

Antony a redus din diferență pentru United la începutul reprizei a doua, dar nu a fost posibil să oprească City astăzi. Haaland și-a finalizat hat-trick-ul în minutul 64, devenind primul jucător de la City care înscrie trei goluri împotriva lui United de la Francis Lee în 1970.

Foden a egalat hat-trick-ul coechipierului său cu al treilea gol în minutul 72. Anthony Martial a marcat două goluri de consolare pentru United în ultimele minute, al doilea din penalty, dar United nu a mai avut cale de întoarcere.

City a obținut a treia victorie consecutivă în Premier League împotriva rivalilor din oraș pentru prima dată din 2014. De asemenea, este prima echipă care câștigă opt meciuri consecutive pe teren propriu în prima ligă, marcând cel puțin trei goluri în fiecare meci din 1965 încoace.

Erik ten Hag pierde în primul său derby din Manchester. Este al șaselea antrenor consecutiv al lui United care pierde primul meci de campionat împotriva lui City, Alex Ferguson fiind ultimul care a câștigat la debutul său în derby, în 1987.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!