25.5 C
sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSportAlte sporturiMax Verstappen obține a 59-a victorie din cariera sa în Campionatului Mondial...

Max Verstappen obține a 59-a victorie din cariera sa în Campionatului Mondial de Formula 1

Pilotul olandez Max Verstappen, reprezentând echipa Red Bull, a câștigat Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna, desfășurat duminică la Imola, Italia. Aceasta reprezintă a 59-a victorie din cariera sa în Campionatul Mondial de Formula 1.

La vârsta de 26 de ani, Verstappen a demonstrat încă o dată abilitatea sa remarcabilă, depășindu-l pe britanicul Lando Norris de la echipa McLaren cu mai puțin de o secundă, exact 725/1000. Poziția a treia a fost ocupată de monegascul Charles Leclerc, pilot pentru Ferrari, care a terminat cursa la 7 secunde și 916/1000 după lider.

Verstappen, care a câștigat titlul mondial în ultimele trei sezoane, a obținut cu această ocazie a cincea victorie din cele șapte curse disputate de la începutul acestui an, consolidându-și astfel poziția de lider în clasamentul general al piloților.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc în Principatul Monaco, pe data de 26 mai, unde Verstappen și ceilalți piloți vor concura pe unul dintre cele mai prestigioase și dificile circuite din calendar, potrivit Agerpres.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!