vineri, 3 mai 2024
AcasăSpecialHCM s-a distrat cu Pandurii

HCM s-a distrat cu Pandurii

Campioana a urcat temporar pe locul 3 în clasamentul Ligii Naționale.

Meci fără istoric în Sala Sporturilor din Constanța, acolo unde campioana României la handbal masculin tinde să-și regăsească forma din sezoanele precedente. Cu doar șapte puncte în patru runde, record negativ în ultimii cinci ani, marinarii nu au avut milă de penultima clasată și s-au impus cu un categoric 31-21, diferența de scor fiind cea reală după ce s-a jucat.

Gorjenii au venit la Constanța cu o echipă lipsită de majoritatea vedetelor, iar asta s-a văzut pe teren, marinarii reușind un start de meci senzațional, cu 8-1 pe tabelă după 13 minute.

„Obligat” de scor, Zvonko Sundovski a cerut elevilor săi s-o lase mai moale, iar oaspeții au revenit la -3, diferență care s-a menținut până în apropierea finalului reprizei, când de la 11-8, HCM s-a dus la 14-8 profitând de eliminarea lui Dragnea. Partea a doua s-a desfășurat după același scenariu, cu HCM construind economicos, și cu Pandurii încercând să limiteze proporțiile scorului. Șomlea a dus diferența de scor la +10 în minutul 50, ultima parte a meciului găsind HCM-ul
într-o formulă inedită cu Bucătaru, Gal, Claudiu Șimicu și Baican în teren, semn că diferența de valoare dintre cele două combatante a fost uriașă.

Miercuri, la Turda, constăn­țenii vor întâlni un adversar de un alt calibru, Potaissa fiind revelația sezonului trecut.

Au marcat: HCM Constanța: Cristescu 7 goluri, Buricea 6, Toma 4 (1 din 7m), Angelovski 4, Cutura 3 (2 din 7m), Stavrositu 2, Șomlea 2, Humet 1, Baican 1, Gal 1. Energia Pandurii Tg. Jiu: Acatrinei 8 goluri (2 din 7m), Kekezovic 4, Dragnea 3, Stankevicius 3, A. Enache 2, B. Mănescu 1.

Statele membre NATO sunt profund îngrijorate „ de activitățile rău intenționate ale Rusiei” pe teritoriul Alianței

Statele membre ale NATO s-au declarat joi "profund preocupate de activităţile rău intenţionate" ale Rusiei "întreprinse recent pe teritoriul Alianţei" şi care "constituie o...