17.8 C
sâmbătă, 28 septembrie 2024
AcasăSpecialEchipa feminină de gimnastică a României, locul 4 la CM de la...

Echipa feminină de gimnastică a României, locul 4 la CM de la Tokyo

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, marţi, pe locul 4, cu un total de 172.412 puncte, la Campionatul Mondial de la Tokyo, informează Mediafax.

Titlul mondial a revenit echipei SUA (179.411 puncte), urmată pe podium de Rusia (175.329) şi de China (172.820).

Notele obţinute în finala pe echipe de gimnastele antrenate de Octavian Bellu sunt următoarele:

Paralele: Raluca Haidu 12.966, Amelia Racea 13.000, Ana Porgras 14.066 (locul 7, după prima rotaţie)

Bârnă: Amelia Racea 14.633, Cătălina Ponor 15.166, Ana Porgras 15.300 (locul 5)

Sol: Diana Chelaru 14.233, Diana Bulimar 14.266, Cătălina Ponor 14.633 (locul 4)

Sărituri: Diana Chelaru 14.566, Raluca Haidu 14.650, Cătălina Ponor 14.933 (clasare finală locul 4)

În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul 4, cu un punctaj total de 227.228 puncte, obţinând şi calificarea la JO de la Londra.

La ediţia precedentă a Campionatului Mondial, pe podium au urcat, în ordine, Rusia, SUA şi China, în timp ce România s-a clasat tot pe locul 4.

După concursul pe echipe, România va avea reprezentante şi în finalele individuale, după cum urmează: Raluca Haidu şi Ana Porgras (individual compus, va avea loc joi), Cătălina Ponor şi Amelia Racea (bârnă) şi Diana Bulimar (sol), ambele finale fiind programate duminică.