14.7 C
vineri, 20 septembrie 2024
AcasăSpecialMarco van Basten, fara probleme

Marco van Basten, fara probleme

Olanda a invins cu 3-0 nationala Belarus, dupa un meci fara probleme pentru echipa lui van Basten. Cu van Persie in mare forma, atacantul lui Arsenal a inscris de doua ori, „portocala” si-a asigurat avantajul din prima repriza, marindu-l in partea a doua a jocului, repriza in care echipa condusa de antrenorul Puntus, lipsita de aportul a patru titulari suspendati pe motive disciplinare, nu a mai contat. Ultimul gol al oaspetilor a fost inscris in prelungirile partidei de Kuijt, la o greseala a portarului Hamutovski. Olanda a aliniat urmatoarea formatie: Van der Saar – Heitinga, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst – de Jong, Sneijder, Landzaat – Van Persie, Huntelaar, Kuijt. Van Basten a obtinut a doua victorie si Olanda conduce in clasamentul Grupei G.
La Sofia, Bulgaria a castigat meciul cu Slovenia cu 3-0. Cu antrenorul Stoicikov din nou in tribune, bulgarii au tremurat 45 de minute, nereusind sa inscrie. Fara Berbatov, accidentat, dar cu Bojinov titular, bulgarii au dominat partida, slovenii parand o echipa mult mai modesta decat o arata palmaresul. Repriza secunda a apartinut in totalitate gazdelor, care au reusit sa puncteze de trei ori prin Bojinov, Petrov, marcatorul celor doua goluri de la Constanta, si Telkiski. Cu patru puncte, la fel ca si echipa noastra, Bulgaria se plaseaza pe locul doi al Grupei G. Cea de-a saptea echipa din grupa noastra, nationala Luxemburgului, a stat.

Anchetă Liban: Dispozitivele de comunicații au fost piratate înainte de intrarea în țară

O anchetă preliminară a autorităţilor libaneze arată că pagerele, staţii portabile de emisie-recepţie şi alte dispozitive de transmisie ale Hezbollah care au explodat în...