USL trăiește! Ieri în Timișoara, azi în toată țara. Cum s-au aliat PNL și PSD în Camera Deputaților împotriva PMP și USR

de Adrian Bărbulescu , 15 februarie 2017 - stire actualizata la ora 10:03, 15 februarie 2017
USL trăiește! Ieri în Timișoara, azi în toată țara. Cum s-au aliat PNL și PSD în Camera Deputaților împotriva PMP și USR

O inițiativă legislativă a PMP privind reducerea numărului de parlamentari la 300, așa cum au votat românii la referendumul din 2009, a fost votată de reprezentanții USR, dar respinsă de o majoritate formată ad-hoc între PSD și PNL, foști aliați în USL.

„Reșaparea” Uniunii Social Liberale a fost denunțată de liderul deputaților PMP, Eugen Tomac, care a declarat marți că în Parlament "s-a format o majoritate care doar mimează interesul față de cetățeni". Tomac a catalogat votul de respingere al proiectului drept "o lovitură data democrației și o palmă dată poporului român".

"Am asistat astăzi în Parlament la o lovitură teribilă dată democrației de către partidele surde și complet străine de interesele românilor. Din 2009 până în prezent, am luptat pentru a pune în aplicare decizia referendumului privind reducerea numărului de parlamentari la 300. PMP a propus o inițiativă legislativă în Parlament prin care am cerut că numărul de parlamentari să fie redus la 300. Constatăm astăzi că atât PSD cât și PNL au votat împotriva acestei inițiative. Regretăm că doar două partide au înțeles mesajul pe care l-au transmis românii. Cei peste 9.500.000 de români care au ieșit la referendumul din 2009 și au votat pentru reducerea numărului de parlamentari. Este regretabil că s-a creat în Parlament o majoritate care doar mimează interesul față de cetățeni, într-o perioadă în care observăm că există din ce în ce mai multă tensiune în societate.", a declarat Eugen Tomac.

Deputatul s-a întrebat retoric de ce se mai organizează încă un referendum, în condițiile în care PNL și PSD au repins proiectul de lege privind reducerea numărului de parlamentari la 300, în acord cu rezultatele referendumului din 2009. 

"Avem nevoie de un Parlament eficient, iar ceea ce s-a întâmplat astăzi (marți – n.red.) este o lovitură dată democrației și o palmă dată poporului român. Este inadmisibil acest lucru, îl condamnăm cu toată fermitatea și vom lupta cu toate mijloacele pe care le avem la dispoziție pentru a duce mai departe acest mesaj. Cred că de aici trebuie să plecăm când discutăm despre respectul față de cetățeni. Suntem consternați de modul în care au tratat toate partidele din Parlament, cu excepția colegilor din USR, care au susținut demersul nostru. ", a declarat Tomac. O concluzie mult mai concisă a tras deputatul PMP Robert Turcescu: "S-a recreat o majoritate USL". 

Precedentul de la Timișoara

Nu este pentru prima oară în ultima perioadă când lideri ai PNL laudă inițiative ale PSD. Un alt derapaj grav a avut loc pe 29 decembrie 2016, imediat după ce Liviu Dragnea l-a nominalizat pe Sorin Grindeanu pentru postul de prim ministru.

Atunci, primarul Timișoarei, Nicolae Robu, care era și șeful organizației județene Timiș a PNL,  a salutat nominalizarea lui Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, precizând că în perioada în care social-democratul a lucrat în administrația locală și județeană a avut o colaborare bună cu el.

”Ca timișorean, nu pot decât să salut nominalizarea domnului Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru al României. L-am avut viceprimar pe Sorin Grindeanu în 2012 și am avut o bună colaborare, așa cum am avut de altfel și în 2016, după ce dânsul a devenit președinte al Consiliului Județean Timiș. Sunt premise foarte bune, așadar, pentru o bună colaborare și în noile circumstanțe, în interesul Timișoarei și al județului Timiș. Îi urez mult succes domnului Sorin Grindeanu, ca prim-ministru, pentru binele României, pentru binele Timișoarei”, a declarat primarul.

Tot atunci, un  alt liberal din Timiș s-a grăbit să-l laude pe Grindeanu. Deputatul Ben-Oni Ardelean a declarat la Antena 3 că salută propunerea PSD ca Sorin Grindeanu să fie premierul României. „Dincolo de orice altceva, în 2012, când eram pe USL, Sorin Grindeanu și cu mine am făcut o echipă. A fost deputat, eu eram senator pe același colegiu. Așadar, nu pot decât să nu am decât cuvinte de apreciere la persoana lui ca om. Am rămas prieteni, trebuie să specific lucrul acesta și nu pot să trec peste. De cealaltă parte, cred că este și o revenire a PSD la o normalitate. De aceea, cred că trebuie să fim și noi foarte normali în astfel de moment, să salutăm o propunere decentă, bună, în care PSD-ul se identifică cu astfel de propunere”, a mai spus Ben-Oni Ardelean.

Comentarii

  • Devil Shaiseh

    15 februarie 2017 15:30

    Desigur intrebarea va fi referitoare la reducerea numarului de parlamentari. La zero. Adica dizolvare. Constitutia nu a prevazut posibilitatea ca parlamentarii indiferent de partid sa lucreze impotriva statului de drept si a cetatenilor lui

    raspunde comentariului
  • ...

    15 februarie 2017 15:18

    Nu vă e rușine, bă, șoroșijdilor mitici, să bagatelizați și să vă bateți-joc de sloganul timișorean din decembrie 1989, alăturându-l acestei situații ? Nu vă e rușină, bă ? ...e profundă ura voastră împotriva Timișoarei, de 27 de ani ! ...nu-i așa ? ...nu vă iese ura asta din genele voastre balkano-fanariote nevolnice tuciurii, ce se umflă numai cu contribuția din culise a lu' Organili... Putorilor !

    raspunde comentariului
  • Ela

    15 februarie 2017 13:32

    Slaba speranta ca Presedintele Iohannis sa puna la referendumul pe care-l anunta si intrebarea daca romanii doresc 300 de parlamentari. Intrebarea ar trebui sa existe, dar nu cred ca Iohannis il va ''plagia'' lui Basescu. Sper totusi sa aiba acest curaj.

    raspunde comentariului
  • ipse

    15 februarie 2017 11:36

    partidele politice de azi sunt niste banale coterii ce se adapostesc sub lozinca "viata democratica". impotriva acestor coterii nu exista mijloace democratice de aparare. este formatul ideal ca "o mana" de derbedei sa spolieze, sa jefuiasca, la adapostul perfect al "viata democratica", "pluralism", "politica", "parlamantarism" etc, o populatie lipsita prin lege de orice aparare in fata acestor coterii. strada cu legile ei este singura "institutie" de care se tem cu adevarat derbedeii din aceste coterii cu neamurile si acolitii lor.la adapostul "vietii democratice", "a vietii politice" etc, acesti pungasi va jefuiesc in buna intelegere si fara nicio teama.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:22

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
    • Ho, bă, juvete ! ...vezi că Stahanov a murit de epuizare fizică, nu mai ai concurență...

      15 februarie 2017 15:22

      .

      raspunde comentariului
    • Ho, bă, juvete ! ...vezi că Stahanov a murit de epuizare fizică, nu mai ai concurență...

      15 februarie 2017 15:21

      .

      raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:22

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:22

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:22

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:22

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2017 10:21

    Referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 s-au sters la *** cu el PSD SI PNL imediat .PDL cutra ca intodeauna ,ca sa nu-i zic ***** !! in alegerile care au urmat pe sest ne-am trezit cu aproape 600 de capuse parlamentare !!, ce poti sa intelegi ??bataie de jocjaf programat iresponasbilitate !!!.Dovada certa ca in capul orcarui politruc din ziua de azi e ciolanul si capatuiala este si modul golanesc in care asi dau mana pe la spate PSD cu PNL desi de ochii lumii se scuipa toata ziua.TE UMPLE SCARBA CAND AI VEZI PE ACESTI NEISPRAVITI IRESPONSABILI CUM ASI BAT JOC DE TARA SI DE ROMANI.