Ambasadorul Turciei la București, Osman Ertaș: Ankara nu are o obsesie din a construi o moschee la Bucureşti. Apreciem parteneriatul cu România și nu am permite nimic care să pună în umbră această relație

de Iulia Iancu , 14 iulie 2017 - stire actualizata la ora 10:53, 14 iulie 2017
Ambasadorul Turciei la București, Osman Ertaș: Ankara nu are o obsesie din a construi o moschee la Bucureşti. Apreciem parteneriatul cu România și nu am permite nimic care să pună în umbră această relație

Ambasadorul Turciei la București, Osman Koray Ertaș, a declarat, într-un interviu pentru News.ro, că Ankara "nu are o obsesie pentru moscheea de la Bucureşti". Diplomatul a mai adăugat că în spatele controverselor privind acest proiect s-ar afla susţinători ai clericului de opoziţie Fethullah Gulen, pe care Turcia îl acuză că s-ar afla în spatele tentativei de lovitură de stat de anul trecut.

„În primul rând, vreau să subliniez că Turcia nu are o obsesie din a construi o moschee la Bucureşti (…).Dacă vedem că acest proiect pentru moschee în România este abuzat şi aprinde sentimente antiturce şi islamofobe în societate, ne oprim şi facem câţiva paşi în spate (…).Noi suntem o ţară responsabilă şi apreciem Parteneriatul Strategic şi nu am permite nimic care să pună în umbră această relaţie, nici măcar acest proiect”, a subliniat el.

Ambasadorul subliniază că informațiile privind începerea lucrările de construcție pentru moscheea din București sunt greșite, afirmând că " nu s-a convenit nimic nici în privinţa stilului arhitectural sau al mărimii moscheii”, a adăugat Ertaş.

 

“Suntem foarte îngrijoraţi de accentuarea islamofobiei în aceste cercuri restrânse. Dar suntem şi foarte fericiţi că majoritatea românilor şi liderii din poziţiile de responsabilitate se distanţează de această retorică islamofobă”, a afirmat Ambasadorul.

 

 

Comentarii

  • Ba sa se faca chiar mai multe,ca unde or'sa se roage multiculturali lui klaus!

    16 iulie 2017 2:19
  • Mantuirea neamului

    15 iulie 2017 6:54

    O sa fie o triada religioasa, Catedrala, Moschee si Sinagoga.

    raspunde comentariului
  • Mihai

    14 iulie 2017 15:41

    Nu se justifica construirea unei moschei in Bucuresti,primarita sa nu uiite promisiunea din 2016 cind prevedea referendum pt construirea moschei.Sa nu aplice atitudinea de sfidare pe care oo practica psd acum fata de cetatenii acestei tari!

    raspunde comentariului
  • Mihai_Canada

    14 iulie 2017 14:31

    Bine zis ! Respect... ! Nu acelasi lucru pot sâ zic despre ''capii'' PSD-ului.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 iulie 2017 11:18

    VA MULTUMESC EXCELENTA PENTRU ACEASTA LUARE DE POZITIE !Cu respect Ion Andreesanu.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 iulie 2017 11:18

    VA MULTUMESC EXCELENTA PENTRU ACEASTA LUARE DE POZITIE !Cu respect Ion Andreesanu.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 iulie 2017 11:16

    Nastase , Ponta , Dragnea -SE AUDE VOCEA AMBASADORULUI TURCIEI LABUCURESTI ???,Turcia nu pretinde o moscheie la Bucuresti !!. Sunteti cumva voi taiati inprejur si noi habar nu avem ??,sunteti dreptcredinciosi ai lui Alah ??.Poate preafericitul Daniel sa vada cu cine are deaface !!.Cred ca -i mai bine ca pe locul destinat moscheii sa se ridice un asezamant social pentru batrini fara alt sprijin sub obladuirea Patriarhiei Romane . Cand se va trece la fapte voi contribui dupa puterea mea pentru acel asezamant.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 iulie 2017 11:15

    Nastase , Ponta , Dragnea -SE AUDE VOCEA AMBASADORULUI TURCIEI LABUCURESTI ???,Turcia nu pretinde o moscheie la Bucuresti !!. Sunteti cumva voi taiati inprejur si noi habar nu avem ??,sunteti dreptcredinciosi ai lui Alah ??.Poate preafericitul Daniel sa vada cu cine are deaface !!.Cred ca -i mai bine ca pe locul destinat moscheii sa se ridice un asezamant social pentru batrini fara alt sprijin sub obladuirea Patriarhiei Romane . Cand se va trece la fapte voi contribui dupa puterea mea pentru acel asezamant.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 iulie 2017 11:15

    Nastase , Ponta , Dragnea -SE AUDE VOCEA AMBASADORULUI TURCIEI LABUCURESTI ???,Turcia nu pretinde o moscheie la Bucuresti !!. Sunteti cumva voi taiati inprejur si noi habar nu avem ??,sunteti dreptcredinciosi ai lui Alah ??.Poate preafericitul Daniel sa vada cu cine are deaface !!.Cred ca -i mai bine ca pe locul destinat moscheii sa se ridice un asezamant social pentru batrini fara alt sprijin sub obladuirea Patriarhiei Romane . Cand se va trece la fapte voi contribui dupa puterea mea pentru acel asezamant.

    raspunde comentariului
  • Mahomed

    14 iulie 2017 10:52

    Romanii trebue sa fie nebuni sa accepte o moschee in Bucuresti