ANALIZĂ. Inegalitate socială. Pensiile speciale ale militarilor, creștere dublă față de cele ale pensionarilor obișnuiți

de Teodora Cimpoi , 20 iunie 2017 - stire actualizata la ora 10:36, 20 iunie 2017

În ultimii 15 ani, valoarea pensiei medii de asigurări sociale de stat a crescut de circa șase ori, rămânând cu mult în urma pensiilor militarilor, care s-au majorat spectaculos.

Sistemul de pensii din România a fost distorsionat de categoriile „speciale” de pensionari, iar cheltuielile cu aceștia au adâncit deficitul bugetului de asigurări sociale de stat.

Numai anul acesta, diferența între încasările din contribuții și ceea ce se plătește este estimată la 19,1 miliarde de lei, față de 2007, când statul obținea venituri mai mari decât cheltuia cu asigurările sociale, potrivit datelor din Raportul pe 2016 al Consiliului Fiscal, consultat de RL. De pildă, de la 1 ianuarie 2016, conform Legii nr. 223/2015, fondurile necesare pentru plata pensiilor militare de stat și a altor drepturi de asigurări sociale cuvenite pensionarilor militari se asigură de la bugetul de stat.

 

Sporuri peste sporuri

Prin această lege, s-a revenit la un sistem instituit în 2001, stabilind un regim preferențial pentru pensiile militare de stat. Astfel, cuantumul pensiei de serviciu pentru personalul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Afacerilor Interne și Servi­ciului Român de Informaţii se determină în procent de 65% din baza de calcul pentru vechime cumulată de cel puţin 25 de ani.

Pentru fiecare an care depășește cei 25 de ani, se adaugă câte 1% din baza de calcul. Totodată, se acordă un spor de 3%, 6% sau 9% în funcţie de contribuţia la Fondul pentru pensia suplimentară și/sau contribuţia individuală la buget. Pensia astfel stabilită, recalculată și actualizată nu poate fi mai mare decât 85% din baza de calcul. La cuantumul obţinut, în funcţie de ordinul „Meritul militar” deţinut, se adaugă un spor de 10%, 15% și, respectiv, 20%, potrivit informațiilor din raportul menționat. Ast­fel, s-a ajuns ca prin pensionare, militarii să câștige  mai mult decât venitul obținut din muncă.

Așa se face că pensiile militarilor au cunoscut o evoluție spectaculoasă, de la 250 lei în 1990 la un nivel mediu lunar de 3.048 lei, în 2016, conform graficului prezentat de Consiliul Fiscal. Comparativ, pensia medie pentru pensionarii de asigurări sociale a crescut de aproximativ șase ori în ultimii 15 ani, de la circa 145 lei, în 1990, la 931 lei, anul trecut.

Liviu Dragnea, apărătorul pensiilor speciale

De asemenea, începând cu anul 2015 au fost reintroduse pensiile speciale eliminate în 2010 pentru personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, pentru funcţionarii publici parlamentari, dar și pentru personalul diplomatic și consular. În plus, Legea nr. 215/2015 a reintrodus pensiile mărite pentru angajaţii Parlamentului, iar o altă categorie de pensii speciale este cea pentru deputați și senatori, introdusă prin Legea nr. 357/2015.

„Se poate remarca astfel o diminuare a legăturii dintre contribuțiile de pensii acumulate și viitoarele drepturi la pensii care contribuie la generarea unui impact negativ asupra sustenabilității pe termen lung a sistemului de pensii, cu atât mai mult cu cât și alte grupuri profesionale vor fi de asemenea încurajate să facă presiuni pentru restabilirea/instituirea unor privilegii”, notează Consiliul Fiscal.

Proiectul Legii salarizării, care așteaptă promulgarea de către președinte, prevedea inițial suspendarea temporară, până la 1 ianuarie 2019, a actualizării pensiilor de serviciu ale funcţionarilor publici parlamentari, ale membrilor Corpului diplomatic și consular, ale judecătorilor și procurorilor, ale militarilor, poliţiștilor în funcție de majorarea salariilor, soldelor, indemnizaţiilor de încadrare și indemnizaţiilor lunare. În esență, aceasta însemna „înghețarea” pensiilor speciale până la finele lui 2021.

Prevederea era cuprinsă în articolul 40 al Legii, eliminat însă la dezbaterile din Comisia de muncă din Senat, înainte de votul în plen. Eliminarea articolului a fost propusă de ministrul Muncii Olguța Vasilescu - deși fusese votat cu două ore înainte - după ce președintele PSD, Liviu Dragnea, a cerut într-o emisiune televizată, renunțarea la acest articol.

Anterior, când a susținut aprobarea articolului, Olguța Vasilescu a explicat că impactul bugetar în lipsa acestei suspendări ar fi foarte mare și a dat ca exemplu salariile militarilor, care „cresc și cu 200%”. „Noi am stabilit deja că vom intra și în legea pensiilor pentru că și acolo sunt foarte multe disfuncţionalităţi”, afirmase ministrul Muncii.  

 

Comentarii

  • Mărioara Neagotă

    20 iunie 2017 17:31

    Parlamentarii sunt niște jigodii.Au grijă tot de cei care sunt înstăriți.Pensionarii obișnuiți sunt întotdeauna nedreptățiții.ALEGERI ANTICIPATE !!! Și românii să-și deschidă bine ochii la vot.Parlamentarilor să le fie rușine,sunt niște nesimțiți !

    raspunde comentariului
  • mimi

    20 iunie 2017 13:42

    Draga dna Cimpoi,Acestea nu sunt pensii speciale ci pensii normale. Asa pensii cu plus si minus evident, trebuie sa aiba toti pensionarii.Asa e in capitalism draguto, inegalitate!Unii au altii se uita.Treaba e alta, pe care tu si cei ca tine sa o investigati unde se duc banii din contributiile la pensie a celor care au contribuit o viata si mor inainte sa beneficieze de pensie sau beneficiaza prea putin.N-am vazut nici o analiza jurnalistica de acest gen. N-am vazut un reportaj sau ce scrieti voi dupa dictare!?! care sa puna problema mostenirii a fondului de pensii de catre mostenitori asa cum este si in alte tari UE.Nimic! Da-ti cu vorba dupa dictare! fara analize corecte.

    raspunde comentariului
  • faliment

    20 iunie 2017 13:24

    Miroase a faliment in tara asta. Dupa ce au furat si distrus tot in tara asta, s-a trecut la mariri de ...pensiile militare. Nu e de ajuns ca la 50 de ani sunt pensionari, nu e de ajuns ca au pensii speciale, acum s-au mai pricopsit cu o marire substantiala. Cand si cine va avea curajul sa puna capat acestor abuzuri si risipe ??????????

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:22

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    20 iunie 2017 13:21

    Ce constitutie ?,care constitutie ? serviciile ,magistratii ,militarii ,politia jandarmriea ,politicienii toti au pensii speciale !!!,ce contributivitate la pensie ?? ,ce calcul al pensiei ??, PROFITORII ISI TAIE HALCI DIN FONDUL DE PENSII DUPA CUM POFTESC . Ce -i aia EGALITATE IN FATA LEGII ??-legea si-o fac ei dupa cum le place ,iar CONSTITUTIA ESTE LA ALEGERE !! pentru aceste GASTI DE DERBEDEI !!.De 70 de ani n-au fost pe front !! si ei au pensii speciale !!Generali facuti la apelul bocancilor sau dupa chiolhanuri !!,vezi OPREA IZMENARUL !!! NU TE APUCA DRACII ??,ai muncit 40 de ani in industrie grupa 1 de munca si ai o pensie de rasul curcilor !!,iar derbedeii au pensii de zeci ce mii de lei in banii de azi !!.

    raspunde comentariului
  • TILICA

    20 iunie 2017 12:57

    DRAC-NEA DACA TOT A DOVEDIT PUBLIC CA NU ARE CARACTER, RUSINE, ONOARE, DEMNITATE UMANA, CULTURA, RATIUNE , LOGICA ACTIONEAZA CA UN TURBAT SA-SI APERE PIELEA................PENTRU ASTA FACE ORICE DA SI FOC ROMANIEI.........................

    raspunde comentariului
  • vio

    20 iunie 2017 12:52

    Sa fim serioși, munca , responsabilitatea enormă si mai ales orele mereu peste program a celor din categoria " speciale " nu se compară cu munca celor din " asigurările sociale " . Acestia le merită fără nici o îndoială !

    raspunde comentariului
    • Ella

      20 iunie 2017 13:42

      Care munca peste program la angajatii MAPN ? Poate munca sub program pt ca au timp de lucru mai mic de 8 hzi ! Si alte categorii de pensii speciale la fel. Mai ginditi nitel si mai informati-va putin !!!

      raspunde comentariului
  • vasile

    20 iunie 2017 5:24

    Militarii ăștia trebuie să ia o pensie pe măsura contribuției la ea, nu specială. A fost pace, majoritatea au făcut armata la munci agricole. Pensionarii cinstiți ar trebui să iasă în stradă sa-i arate lui Dogaru și famigliei sale de nesimțiți că nu mai merge.