America alocă 5,6 milioane de dolari pentru infrastructura militară din România. Două baze aeriene vor fi modernizate anul viitor

de Mihai Diac , 16 august 2017 - stire actualizata la ora 08:45, 16 august 2017
Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu

Statele Unite au aprobat suplimentarea cu 5,6 milioane de dolari a fondurilor destinate modernizării infrastructurii militare din România.

Astfel, în anul 2018 sunt planificate investiţii de 3,4 milioane de dolari la Baza Aeriană Câmpia Turzii și de 2,2 milioane de dolari la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu.

Discuții pe acest subiect s-au purtat luni, la sediul Ministerului Apărării Naționale, între secretarul de stat Mircea Duşa, fost ministru al Apărării, și preşedintele Comisiei de politică externă din Camera Reprezentanţilor a SUA, Edward Randall Royce.

"Mircea Duşa a subliniat că inaugurarea proiectelor de infrastructură de la Mihail Kogalniceanu în valoare de 4,6 milioane de dolari reprezintă o dovadă în acest sens, care va fi urmată, în 2018, de investiţiile de la Baza Aeriană Câmpia Turzii, în valoare de 3,4 milioane de dolari, şi cele de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu, în valoare de 2,2 milioane de dolari", a informat MApN.

Modernizarea celor două aerodromuri este necesară nu doar pentru forțele americane din România, ci și pentru partea română. România a cumpărat deja o escadrilă de avioane F-16, iar acum se caută un furnizor pentru o a doua escadrilă, care ar urma să fie cumpărată în viitorul apropiat. Avioane F-16 ale României vor fi repartizate la Bazele Aeriene de la Fetești și de la Câmpia Turzii.


Citește și: SUA trimit trenuri cu tancuri, tunuri şi transportoare blindate în România. Vezi destinaţia finală

Toată tehnica militară ajunsă la Bremerhaven va fi încărcată în trenuri şi transportată până în Bulgaria, trecând prin România, “demonstrând capacitatea aliaţilor şi partenerilor noştri internaţionali de a transporta echipament greu prin regiune, pentru a sprijini operaţiuni militare desfăşurate pe timp de criză”, subliniază Ambasada SUA.

După cum se știe, unitatea de la Mihail Kogălniceanu (județul Constanța) este un punct-cheie pentru operațiunile miitare ale SUA pe Flancul Estic al NATO, atât terestre cât și aeriene, având și avantajul că este extrem de aproape de țărmul Mării Negre.

Pe de altă parte, printre temele discutate luni la sediul MApN s-au mai numărat procedurile pentru achiziţia sistemelor Patriot, asupra căreia Congresul SUA a fost deja notificat, precum şi programul de înzestrare a Armatei Române cu elicoptere de atac.


Citește și: Două mari companii americane s-au oferit să vândă României elicoptere de atac. De ce a ales Ministerul Apărării modelul mai scump

„Sunt două motivații principale: pe de o parte, discutăm cu un producător care a dezvoltat capabilități militare de înalt nivel, apoi discutăm de parteneriatul strategic cu SUA și de situația în care SUA sunt cel mai bun partener al nostru pentru securitatea națională. Vom continua discuțiile, iar dacă mergem la planul de înzestrare a armatei, asemenea capabilități sunt planificate pentru perioada 2019-2020/2021”, a declarat Adrian Țuțuianu.

Cu privire la acest program, scrisoarea de cerere pentru preţ şi disponibilitate a fost deja semnată de ministrul Apărării Naționale, Adrian Țuțuianu, la începutul lunii august, în prezența premierului Mihai Tudose și a reprezentanților companiei Bell Helicopter.

Elicopterele de atac ar urma să fie și ele repartizate la o bază aeriană, iar cea mai probabilă locație va fi un aerodrom modernizat.

Ar putea fi luate în discuție, pe baza acestui criteriu, bazele aeriene de la Fetești, Kogălniceanu sau Câmpia Turzii.


Citește și: România vrea să cumpere rachete Patriot în cadrul programului de înzestrare a armatei. Ministerul Apărării dorește ca procedurile de achiziție să înceapă în acest an

Secretarul de stat în MApN, Florin Vlădică, a precizat că Ministerul Apărării a trimis o solicitare către Biroul de Cooperare în domeniul Apărării care funcționează în cadrul Ambasadei SUA la Bucureşti, iar cererea urmează să ajungă la Guvernul de la Washington. În solicitare se precizează că România este interesată să achiziţioneze rachete de tip Patriot.

Oficialii americani au evidenţiat contribuţia României la securitatea colectivă a Alianţei şi au mulţumit încă o dată părții române pentru misiunile desfăşurate în Afganistan "şi în special pentru suplimentarea în 2018 a contribuţiei la misiunea Resolute Support, iniţiativă apreciată recent de toate autorităţile decizionale de la Washington", a anunțat MApN.

Comentarii

  • Ipu

    16 august 2017 10:49

    Da faceam noi moca din cele 400 mld furate in 27 ani.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:20

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:19

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:19

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:19

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:19

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    16 august 2017 10:19

    Ce infrastructura militara e aia de 5,6 milioane de euro ?? -iluminarea unei piste !plombarea gaurilor din piste !!,or schimmbarea acoperisului la vrun hangar vechi !!.RIDICOL ,RIDICOL ,pentru asa ceva nu merita nici macar efortul de a deschide gura .Orcum distractia e tot pe banii romanilor un procent de 500 la suta comision de pupincureala la mai marele !!

    raspunde comentariului
  • plotoner Zgonea

    16 august 2017 1:03

    asta-i contra-cost va plati popoul rroman pana la stra-stranepoti toate hotiile cu armamentul expirat de la Pentagon pentru "taxa de protectie" conytra URSS........n-ai bani in buzunarele rupte........te imprumuti iar la FMI ca mai plateste MUTU inapoi...nu mai e un Ceausescu sa stranga cureaua sa platim datoriile.........acum FMI-ul va scoate banii din Rosia Montana si alte resurse pana la sfarsitul lumii.

    raspunde comentariului
  • Make United States of Arianus Reach Around Again

    15 august 2017 18:36

    Ce?! Alocă peste 0,1 la sută din Produsul Strategic Brut al Taxei de Protecție de 3,9 miliarde?! Programul Reacharound nu ecce doar simbolic, partenerii strategici chiar pun mâna

    raspunde comentariului
  • costica

    15 august 2017 17:38

    Oferim lucru la domiciliu cautam persoane capabile sa obtina chiar din prima luna rezultatele pe baza carora sa castige 1500 RON lei noi lunar. Oferim contract de comision care va garanteaza plata rezultatelor. Ne gasiti la adresa de email pacurarucostica1963gmail.com

    raspunde comentariului
  • Pribagu Neculai

    15 august 2017 17:03

    Furt supravegheat. De ce nu modernizează și dezvoltă spre exemplu fabricile de la Tohani!!!?

    raspunde comentariului
  • Nelu Pruna (nume conspirativ)

    15 august 2017 16:20

    DACA ma cautati ,va comunic ca sunt un bun crestin si patriot.

    raspunde comentariului
  • Ion

    15 august 2017 16:17

    bataie de joc pentru cat se fura in Romania