14 C
vineri, 4 octombrie 2024
AcasăSpecialVictorie cu bonus pentru RCJ

Victorie cu bonus pentru RCJ

» Constantenii au invins pe RCM Baia Mare cu scorul de 41-9 si au trecut pe locul doi al clasamentului.

» Echipa de pe litoral a reusit punctul bonus in cea de-a treia victorie consecutiva din play-off.

Intr-o partida devans din cadrul ultimei etape a turului play-off-ului Diviziei Nationale la Rugby, RCJ Farul a invins ieri pe RCM Baia Mare. Constantenii s-au impus cu scorul de 41-9 si au obtinut punctul bonus de care aveau nevoie pentru a trece pe locul doi al ierarhiei, in spatele Stelei. Acest lucru este insa valabil pana sambata, atunci cand se vor disputa si celelalte meciuri ale rundei. In cel mai bun caz, echipa de pe litoral va incheia play-off-ul pe locul trei. Meciul de ieri a gasit in teren o echipa extrem de tanara a Farului, fara patru georgieni lasati sa plece in vacanta de tehnicianul Bruce Hodder dar si fara Makapelu, acesta fiind odihnit pe parcursul primei reprize. Echipa de pe litoral s-a chinuit doar in primele minute atunci cand adversara nu a suferit la capitolul fizic. Farul a reusit primul eseu in minutul 10 prin Jantiens. In ciuda pressing-ului, gazdele nu au reusit sa mareasca diferenta simtitor. Pana la pauza au mai reusit insa sa puncteze o data prin Dumitru si jumatate de norma era facuta. La capatul primei parti a jocului, tabela arenei din "Primaverii" indica 15-3 in favoarea gazdelor. Mitanul secund s-a jucat intr-un singur sens. Bejan a marcat cele doua eseuri de care Farul avea nevoie pentru a obtine punctul bonus. Tudosa si Ajakai au reusit si ei cate o incercare si astfel s-a scris soarta partidei. Campionatul se intrerupe acum vreme de o luna si jumatate timp in care nationala va juca la Bucuresti in IRB Nations Cup.

» Suspendari anulate
Biroul federal al FRR a decis, ieri, sa anuleze toate suspendarile dictate in urma scandalului de la meciul Dinamo-Farul din ultima etapa a sezonului regulat. Motivatia a fost aceea ca echipa nationala avea nevoie de jucatorii suspendati. Aurelian Arghir, vicepresedintele FRR si, totodata, director executiv la RCJ Farul, nu a fost de acord cu aceasta decizie, el propunand ca suspendarile sa ramana in vigoare. Totusi, la propunerea oficialului constantean, lui Darie Curea i s-a mentinut sanctiunea, deoarece acesta era recidivist.

FCSB a învins în deplasare pe PAOK Salonic cu 1-0(1-0) în 10 oameni

FCSB a obţinut o victorie mare cu echipa greacă PAOK Salonic, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul Toumba din Salonic, în...