21.8 C
sâmbătă, 21 septembrie 2024
AcasăSpecialSteaua, mare ratare

Steaua, mare ratare

Echipa masculină de handbal Steaua Bucureşti a ratat calificarea în finala Cupei Cupelor, după ce a fost învinsă ieri, cu 32-23, în deplasare, de spaniolii de la Fraikin BM Granollers, în manşa-retur a semifinalelor.

Partida a fost condusă de la un cap la altul de gazde, dar steliştii au stat în „plasa” ibericilor până ultimele zece minute ale întâlnirii. Deşi au început în forţă, până la finalul primei reprize spaniolii nu au reuşit să se distanţeze decât la maximum cinci goluri, cu un gol în plus faţă de avantajul pe care îl înregistraseră steliştii pe teren propriu în tur. Mai mult, roş-albaştrii au intrat la vestiare cu speranţa calificării încă vie, la pauză handicapul lor fiind de numai trei goluri (12-15). Repriza secundă a debutat sub semnul ratărilor în tabăra stelistă, dar jucătorii antrenaţi de Bozo Rudici au fost norocoşi, adversarii nereuşind să se detaşeze (16-14, min. 34). Ibericii s-au redresat însă rapid, 19-14 (min. 38), şi şi-au mărit avantajul cu fiecare atac, finalul aparţinându-le în totalitate. În ultimele zece minu­te, moralul bucureştenilor a căzut când Răpciugă a ratat de la 7 metri şi la puţin timp după această nereuşită (’57) Ionuţ Georgescu a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, pentru o lovitură aplicată lui Svitlica. Golurile au început să curgă în poarta lui Ivezic, iar avantajul steliştilor din tur a rămas o amintire. Spaniolii nu s-au mai oprit până la final, 32-23, şi cu scorul general de 60-51 s-au cali­ficat în finala Cupei Cupelor. „Steaua a ratat o şansă mare. Cred că băieţii s-au bucurat prea mult de victoria de acasă şi nu s-au putut concentra suficient să-şi fructifice avantajul de la Polivalentă. Am visat la finală până cu zece minute înainte de finalul meciului”, a spus George Boroi, comandantul Clubului Sportiv al Armatei Steaua. Cealaltă finalistă a Cupei Cupelor este formaţia germană Vfl Gummersbach, care a învins în ambele manşe din semifinale, pe Reyno de Navarra San Antonio (Spania), cu 30-26 şi 31-28. Meciurile din finală vor avea loc în 22-23 mai (turul), respectiv 29-30 (returul), ordinea disputării acestora urmând a fi decisă la tragerea la sorţi de azi, de la sediul EHF din Viena.

România obține 1,5 miliarde de euro din Fondul european de Coeziune pentru refacerea zonelor devastate de inundații

Răspunsul de urgență al Comisiei Europene vine cu alocarea a 10 miliarde de euro, jumătate din sumă fiind pentru Polonia Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von...