17.7 C
duminică, 8 septembrie 2024
AcasăSpecialRazvan Lucescu: Am revenit în grupele Ligii Europa după cinci ani!

Razvan Lucescu: Am revenit în grupele Ligii Europa după cinci ani!

Antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu, s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi joi seară, în remiza, scor 1-1, cu Slask Wroclaw, rezultat care i-a dus pe giuleşteni din nou în grupele Ligii Europa după cinci ani.

„A fost un meci pe care l-am jucat foarte bine, cu foarte mare seriozitate. Am încercat să nu lăsăm adversarul să se apropie de poartă şi să atacăm rapid. Am marcat un gol, am avut ocazii bune, nu cred că adversarii ne-au pus probleme. Pe final ne-am făcut singuri probleme, dar a fost o dublă controlată în totalitate, o calificare meritată. Am revenit în grupe după cinci ani, mai ales că în ultimii ani Rapidul a dispărut din Europa”, a declarat pentru Mediafax Răzvan Lucescu la finalul partidei.

Tehnicianul rapidist preferă, momentan, să se concentreze la următorul meci, cu Ceahlăul Piatra Neamţ. „Nu vreau să mă gândesc acum la faza grupelor, duminică avem un meci important în campionat”, a mai spus Lucescu Jr.

Giuleştenii au avut cel mai accesibil retur dintre echipele româneşti, după ce în prima manşă au câştigat cu 3-1. Partida a fost la discreţia elevilor lui Răzvan Lucescu, Pancu deschizând scorul destul de repede. Polonezii au egalat în prelungirile partidei şi aşa s-a scris istoria acestui meci. Rapid este din nou în grupele Ligii Europa după 5 ani de absenţă.

LIVE TEXT

Final de partidă. Rapid Bucureşti – Slask Wroclaw 1-1 (Pancu 12′ / Sobota 90′ + 2)

MINUTUL 90 + 2 : Sburlea şi Apostol au ratat de două ori singuri cu Keleman.

MINUTUL 90+1 : GOOOOOL Slask!

MINUTUL 90 : Sburlea este surprins afară din joc.

2 minute de prelungire sunt arătate de la margine.

MINUTUL 89 : Lovitură liberă periculoasă pentru polonezi.

MINUTUL 85: Schimbare la Rapid. Iese Romeo Surdu şi intră Sabin Sburlea.

MINUTUL 83 : Lovitură liberă pentru Slask de la 16 metri de poarta giuleştenilor. Şutul lui Dudek a trecut milimetric pe lângă bara din stânga porţii lui Coman.

#MINUTUL 82 : Marcos Antonio este şi el avertizat.

#MINUTUL 81 : Cartonaş galben pentru Madej.

MINUTUL 80: Schimbare şi la Rapid. Iese Herea intra Grigorie.

MINUTUL 78 : Lovitură liberă de la 16 metri pentru Rapid. Herea şutează în zid.

MINUTUL 77: Triplă schimbare pentru polonezi. Au ieşit Diaz, Gancacrzyk şi Elsner înlocuiţi de Voskamp, Sztylka şi Dudek.

MINUTUL 75 : Elsner şutează de la 30 de metri dar Coman respinge în corner.

#MINUTUL 72 : Diaz vede şi el cartonaşul galben, al treilea pentru polonezi.

MINUTUL 70 : Giuleştenii trec pe lângă 2-0. Lovitura liberă trimisă de Apostol trece puţin peste poartă.

MINUTUL 69 : Deac pătrunde în careul polonezilor dar trage peste poartă.

MINUTUL 65 : Portarul Kelemen este cel mai bun om al polonezilor.

MINUTUL 63 : Deac este faultat la marginea careului. Lovitură liberă periculoasă pentru giuleşteni. Tot Deac execută dar trage în blocaj.

MINUTUL 60 : Schimbare la Rapid. Deac îi ia locul lui Mihai Roman.

MINUTUL 57: Lovitură liberă pentru Rapid. Apostol bate scurt.

MINUTUL 53 : Diaz trimite peste poartă din 7 metri.

#MINUTUL 49 : Socha faultează şi vede şi el cartonaşul galben. Lovitură liberă pentru Rapid. Şutul lui Pancu este reţinut de portarul celor de la Slask.

#MINUTUL 47 : Sobota vede cartonaşul galben după un fault la Alexa.

MINUTUL 46 : A început a doua repriză. Nici o modificare în cele două formaţii.

PAUZĂ : Rapid – Slask 1-0

MINUTUL 45+1 : Cea mai mare ocazie pentru polonezi vine după o lovitură liberă din afara careului.

2 minute de prelungire

MINUTUL 42: Apostol s-a accidentat şi a fost scos în afara terenului de echipa medicală.

MINUTUL 39: Pancu ratează incredibil. Acesta trimite pste poartă din 10 metri.

MINUTUL 34: Roman ratează de doua ori în aceeaşi fază.

MINUTUL 30: Intervenţie formidabilă a portarului Kelemen la voleul lui Burcă

MINUTUL 27 : Cei de la Slask reuşesc să menţină posesia mingii.

MINUTUL 23: Surdu intră în careul advres dar pierde mingea cu uşurinţă.

#MINUTUL 22: Alexa vede primul cartonaş galben al partidei, fiind avertizat pentru un fault din spate.

MINUTUL 21: Partida este reluată cu minge de arbitru.

MINUTUL 19: Meciul este întrerupt din cauza torţelor aprinse de către suporterii lui Slask.

MINUTUL 15: Rapid are o posesie zdrobitoare.

MINUTUL 12 : GOOOOOOL Rapid! Pancu înscrie cu o lovitură superbă de cap.

MINUTUL 10 : Din nou ratare mare pentru rapidişti. Portarul polonezilor a scos incredibil în două situaţii.

MINUTUL 7: Polonezii au o lovitură liberă de la 35 de metri. Aut de poartă pentru Rapid.

MINUTUL 5: Ratare uriaşă pentru giuleşteni! Daniel Pancu a tras în portar din poziţie de unu la unu

MINUTUL 2: Ocazie mare pentru Rapid. Mihai Roman ratează după un corner executat de Apostol

Începe meciul. Rapid are lovitura de start.

Echipele de start:

Rapid Bucureşti: Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Bozovic, Burcă- I. Apostol, Alexa, Herea – M. Roman, Pancu, Surdu

Slask Wroclaw: Kelemen – Pawelec, Wasiluk, Pietrasiak, Socha – Elsner, Sobota – Madej, Gancarczyk, Cetnarski – C. Diaz

Rapidiştii au moralul ridicat după cele trei victorii consecutive, două în campionat (Petrolul şi Concordia) şi una în Europa League (Slask), iar atmosfera din lot este una excelentă. În plus, George Copos, patronul giuleştenilor, le-a promis jucatorilor o primă de aproximativ 28.000 de euro de om în cazul calificării.

Meciul va avea loc la Timişoara, pe stadionul „Dan Păltinişanu”, întrucât conducerea clubului Rapid nu a ajuns încă la o întelegere cu Ministerul Transporturilor privind închirierea stadionului „Valentin Stănescu” din Bucureşti. Însă printre amatorii de fotbal este cunoscut faptul că galeria Rapidului este înfrăţită cu cea de la Timişoara, iar atmosfera ar putea asemănătoare cu cea de pe Giuleşti.

Alexa: „Inima mea a rămas la Timişoara”

Dan Alexa, mijlocaşul Rapidului şi fostul căpitan al celor de la Poli Timişoara, a declarat că pentru el va fi un meci special: „Va fi cel mai greu meci de când am venit la Rapid. Presiunea va fi una aparte în cazul meu. Poate că trebuia să fie un meci pe care să-l joc în tricoul Timişoarei în Liga Campionilor, împotriva unei formaţii de top, dar viaţa merge mai departe. La Timişoara e casa mea. Acolo e inima mea”.

Antrenorul giuleştenilor, Răzvan Lucescu, are la dispoziţie tot lotul pentru acest meci. Portughezul Felipe Teixeira, care s-a accidentat chiar în ziua meciului tur cu Slask Wroclaw, a fost recuperat de stafful medical al Rapidului , fiind apt de joc sută la sută. Astfel că Lucescu jr. intenţionează să-l introducă pe Teixeira chiar din primul minut mâine-seară, având în vedere că Ovidiu Herea, concurentul său pe post, l-a nemulţumit pe tehnician în ultimele două partide.

Polonezii cred în calificare

Mijlocaşul celor de la Slask, Mateusz Cetnarski, a declarat că echipa sa va lupta în meciul cu Rapid pentru a câştiga cu 3-0, scor care ar califica-o în grupele Europa League: „Eu sunt de altă părere decât antrenorul nostru, care a spus că vom juca în retur doar pentru a spune un onorabil ‘la revedere’ competiţiei. Putem lupta pentru a câştiga cu 3-0, de ce nu?”.

Formaţia Slask Wroclaw a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Legia Varşovia, într-un meci din etapa a 4-a a campionatului Poloniei.

Echipe probabile:

Rapid Bucureşti: D.Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Burcă, Božović – M.Roman, Filipe Teixeira, Alexa, Herea – Cassio, Deac.

Antrenor: Răzvan Lucescu

Slask Wroclaw: Kelemen – Celeban, Pietrasiak, Wasiluk, Spahic – Sobota, Mila, Cetnarski, Elsner – Voskamp, Diaz.

Antrenor: Orest Lenczyk

Partida va fi transmisă în direct de TVR 1, de la ora 21:00.

Liga Națiunilor: Germania-Ungaria 5-0 Olanda-Bosnia-Herțegovina 5-2

Selecţionatele Germaniei şi Olandei au obţinut victorii la scor, sâmbătă, în primele lor meciuri din noua ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal. Germania a surclasat...