sâmbătă, 28 septembrie 2024
AcasăSpecialPiţurcă: ”Păcat că l-am pierdut pe Torje pentru meciul cu Franţa”

Piţurcă: ”Păcat că l-am pierdut pe Torje pentru meciul cu Franţa”

UPDATE 3 Sept, 9:30

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal, Victor Piţurcă, şi-a exprimat vineri seară, după victoria cu 2-0 obţinută în deplasarea de la Luxemburg, regretul că autorul ambelor goluri ale ”tricolorilor”, mijlocaşul Gabriel Torje, nu va putea evolua şi în jocul cu Franţa, din 6 septembrie, fiind suspendat.

”Din păcate avem probleme cu Galamaz, care s-a accidentat, şi cu Torje, care are două galbene şi nu-l vom putea folosi cu Franţa. Va fi foarte greu, chiar l-am certat la acea fază, pentru că nu trebuia să mai pună piciorul. Chiar i-am atenţionat înainte de meci atât pe el, cât şi pe Raţ”, a declarat Piţurcă pentru TVR 1.

Torje a mai primit un cartonaş galben în meciul retur cu Bosnia-Herţegovina, câştigat cu scorul de 3-0.

Prin victoria de vineri seară, România se menţine pe locul 4 în Grupa D de calificare. ”Tricolorii” au 11 puncte din 7 jocuri şi sunt devansaţi de Belarus – 12 puncte din 8 jocuri, Bosnia – 13 puncte din 7 jocuri şi Franţa – 16 puncte din 7 jocuri.

……………………………

România a reuşit să învingă reprezentativa similară a Luxemburgului cu scorul de  2-0. Torje a fost omul meciului reuşind să marcheze de două ori  în prima repriză. Răzvan Raţ a fost căpitanul României pentru prima dată într-un meci oficial.

…………………………..

LIVE TEXT:

MINUTUL 93: Fluier final. Luxemburg- România 0-2 ( Torje 33,44)

#MINUTUL 90 + 2: Bănel Nicoliţă vede cartonaşul galben.

MINUTUL 90 : De la margine se arată 3 minute de prelungire.

MINUTUL 88: Raţ a fost aproape de un autogol la o pasă în spate pentru Tăăaruşanu.

MINUTUL 86: Ultima schimbare în formaţia româniei. Bogdan Stancu îi ia locul lui Ciprian Marica.

MINUTUL 76: Schimbări în ambele formaţii. La România iese Torje intră Bănel Nicoliţă iar la luxemburghezi Hoffmann îi lasă locul lui Bukvic.

MINUTUL 75: Marica scăpat singur cu portarul gazdelor pierde mingea ruşinos.

MINUTUL 72: Ritmul partidei este foarte scăzut. România pare a fi mulţumită cu acest rezultat.

#MINUTUl 66: Pentru un fault dur la Kitenge, Goian este avertizat cu cartonaş galben.

MINUTUL 62: A doua schimbare la luxemburghezi. Iese Da Mota, intră Janitsch.

MINUTUL 61: Prima schimbare pentru România. Iese Galamaz intră Chiricheş.

MINUTUL 60: Galamaz se resimte şi pare ca nu mai poate continua partida!

MINUTUL 55: Bucur şutează din afara careului dar Joachim respinge.

MINUTUL 52: Joc întrerupt, Payal s-a accidentat după o intrare dură a lui Torje asupra sa.

MINUTUL 49: Marica intră  în careu şi centrează în braţele portarului luxemburghez.

MINUTUL 46: Schimbare la luxemburghezi. Intră Kitenge, iese Joachim.

MINUTUL 45+1: Pauză. Luxemburg-România 0-2

MINUTUL 44: GOOOOOOL ROMÂNIA!!!! Torje reuşeşte dubla după ce l-a driblat pe Joubert, portarul gazdelor.

MINUTUL 41: Torje şutează pe lângă poată după o pasă primită de la Marica.

MINUTUL 40: Mutsch a trimis de la 20 de metri în braţele lui Tătăruşanu.

MINUTUL 33: GOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Torje reuşeşte să trimită mingea în poartă cu un voleu din 6 metri.

MINUTUL 31: Raţ centrează periculos dar nimeni nu reuşeşte  să trimită mingea spre poartă.

MINUTUL 29: Lovitură liberă pentru luxemburghezi. Faza se încheie cu fault în atac.

MINUTUL 21: Da Mota trimite o centrare care trece puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu.

#MINUTUL 19: Torje vede cartonaşul galben după un fault la Mutsch.

MINUTUL 13: O nouă ocazie pentru Luxemburg. Joachim trimite pe lângă poarta lui Tătăruşanu.

MINUTUL 12: Marica trimite direct în braţele portarului Joubert.

MINUTUL 11: Fault pentru România. Gigel Bucur obţine o lovitură liberă din afara careului.

MINUTUL 7: Bucur  intră în careu dar este blocat inextremis de fundaşii gazdelor.

MINUTUL 5: Tănase centrează dar Marica trimite puţin pe lângă poartă.

MINUTUL 4: O nouă ocazie a gazdelor. Mutsch trimite din 6 metri peste poartă.

MINUTUL 3: Ocazie mare a Luxemburghezilor. Tătăruşanu apără incredibil.

A început meciul.Luxemburg are lovitura de start.

ECHIPELE DE START:

Luxemburg: Joubert – Schnell, Blaise, Hoffman, Mutsch – Joachim, Gerson, Payal, Bettmer, Leweck – Da Mota

România: Tătăruşanu – Măţel, Galamaz, Goian, Raţ – Cociş,C. Lazăr, Cr. Tănase – Torje, Marica, G. Bucur

……………………………….

Avancronică: Ne e frică?

Suporterii „naţionalei” încep uşor-uşor să-şi aducă aminte cine este Victor Piţurcă. Este tipul care s-a certat cu Hagi şi Popescu în 2000 şi a pierdut, antrenorul care s-a apărat crunt cu Olanda în calificările CE 2008 şi a câştigat, tehnicianul care a refuzat să-i atace pe aceiaşi batavi la turneul final şi a pierdut, individul care s-a ciondănit cu Mutu şi Tamaş în 2011 şi a câştigat. Este omul care ia decizii mereu la limită, ghidându-se parcă tot timpul după filosofia unui barbugiu: „Iese, bine! Nu iese, asta e!”.

Acum, Victor Piţurcă anunţă că România ar trebui să se teamă de Luxemburg, echipă căreia trebuie să-i marcheze „măcar un gol”. Clasamentul FIFA arată că adversara din meciul de vineri seara se află pe locul 128 în lume, la concurenţă cu RD Congo şi Singapore. Sigur, şi România, de pe poziţia 54, se înclină în faţa Burkinei Faso (40) şi a Hondurasului (50). Dar nu este cumva Luxemburgul echipa pe care în calificările pentru CE 2004 România o bătea cu 7-0 în deplasare şi 4-0 „acasă” şi pe care a mai învins-o de trei ori de atunci? Ba da, însă Victor Piţurcă se uită şi la alte rezultate: în preliminariile CM 2010, Luxemburgul a bătut cu 2-1 în Elveţia, o echipă care în grupele Mondialului din Africa de Sud a învins Spania; în calificările din CE 2008, luxemburghezii au întrecut Belarusul cu 1-0, iar cu aceeaşi „naţională” au făcut 0-0 în actualele preliminarii; într-un meci amical recent, fotbaliştii din Ducat au învins Slovacia, cu 2-1.

1-0 nu ajunge!

În grupa României, Luxemburgul are însă numai un punct din şapte meciuri. Au pus probleme „tricolorilor” la Piatra Neamţ, unde au condus cu 1-0, dar şi francezilor, albanezilor şi bieloruşilor. Bosniacii i-au bătut uşor, cu 3-0. În principiu, zarurile lui Piţurcă ar trebui să fie câştigătoare, oricum ar fi aruncate. Numai că „măcar un gol” ar putea să nu ajungă în condiţiile în care se întrevede un final de preliminarii strâns, patru echipe luptând în acest moment pentru locul secund în Grupa D. O reeditare a acelui cenuşiu 1-0 cu San Marino nu ar un rezultat strălucit.

Pe cine ne bazăm

Nici faptul că „tricolorii” au destule absenţe nu ar trebui să funcţioneze ca o scuză. Mutu şi Tamaş sunt excluşi din lot, Alexe, Sânmărtean, Papp şi Ştefan Radu sunt accidentaţi, Nicoliţă a fost învoit pentru a-şi perfecta transferul la Saint-Etienne, iar jucători ca Marius Niculae, Pancu, Mazilu, Alexa sau Râpă nu au fost chemaţi de Victor Piţurcă.

În aceste condiţii, România ar putea începe cu următorul „11”:

Tătăruşanu – Măţel, D.Goian, Galamaz, Raţ – Torje, Cociş, Ov.Petre, Cr.Tănase – Marica, G.Bucur

Luxemburgul ar putea alinia echipa următoare:

Joubert – Schnell, Bukvic, Hoffmann, Collette – Bensi, Payal, Bettmer, Ch. Leweck Joachim, Da Mota

Jocul va fi transmis în direct de Pro TV, de la ora 20:30.