15.2 C
sâmbătă, 21 septembrie 2024
AcasăSpecialCSM Ştiinţa Baia Mare, campioană naţională

CSM Ştiinţa Baia Mare, campioană naţională

Formaţia CSM Ştiinţa Baia Mare a câştigat Divizia Naţională de seniori la rugby pentru a doua oară consecutiv. În prezenţa a aproximativ 2.500 de fani, dintre care circa 100 au venit să-i susţină pe băimăreni, maramureşenii s-au impus în faţa jucătorilor de  la  Steaua, scor 28-21 (6-9), după prelungiri, în finala care a avut loc pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureşti. Meciul a fost extrem de echilibrat în prima parte. Steaua a reuşit să domine tactic disputa, conducând până spre finalul timpului regulamentar, cu toate că, din motive medicale, din formaţie au lipsit numeroşi titulari. Cele două reprize de prelungiri au fost dramatice, partida fiind decisă de un eseu de penalizare în repriza a doua de prelungiri. Eroul bu­cureştenilor a fost transformerul Dănuţ Dumbravă, care a înscris nu mai puţin de şase lovituri de pedeapsă şi un dropgol.Pentru CSM Baia Mare au marcat Buduşanu – două lovituri de pedeapsă şi o transformare, Dimofte – o lovitură de pedeapsă şi o transformare, Macovei şi Hristache – câte un eseu.

La finalul întâlnirii, Marin Moţ, antrenorul steliştilor, a criticat arbitrajul, spunând că jucătorii săi suferă deoarece şi-au dat seama că nu au fost arbitraţi corect. „Din păcate, în ultima vreme am pierdut titluri, în condiţiile în care noi ne zbatem să aducem rugby-ul la un nivel mai înalt. Sunt sigur că acest rugby frumos, pe care încercăm noi să îl facem, nu va mai exista cu astfel de arbitraj. Băieţii suferă foarte mult, pentru că mulţi dintre ei sunt internaţionali şi şi-au dat seama că nu au fost arbitraţi corect. În condiţiile unui meci normal, ei s-ar fi dus să-i felicite pe învingători şi să-i aplaude, însă astăzi chiar nu au mai avut această putere, din cauza arbitrajului. Deocamdată, discutăm să vedem dacă vom mai continua în acest mod, pentru că eu cel puţin nu mai pot. În momentul egalării, ştiam că nu mai avem nici o şansă, pentru că totul este făcut în aşa fel încât să pierdem”, a spus Moţ.

Finala mică a revenit echipei Farul, care s-a impus cu 28-19, în faţa formaţiei Dinamo.