18.2 C
duminică, 29 septembrie 2024
AcasăSpecialBosnia i-a detronat pe turci

Bosnia i-a detronat pe turci

Aflata la cea de-a doua aparitie in selectionata Bosniei-Hertegovina, rezerva Adnan Custovici a adus bosniacilor o victorie surprinzatoare cu 3-2 asupra fostului lider al grupei Turcia. Neinvinsi inaintea intalnirii cu Bosnia, elevii lui Fatih Terim au condus in doua randuri in prima repriza prin golurile lui Hakan Sukur si Sabri, insa gazdele au revenit de fiecare data prin Muslimovici si Dzeko. Finalul a fost incendiar, cu turcii incercand in zadar sa-l invinga pe portarul Pandurilor Targu-Jiu, Adnan Guso, integralist in aceasta intalnire. Cand toata lumea se impacase cu remiza, Custovici a finalizat cu capul centrarea din ultimul minut a lui Hrgovici si i-a lasat pe medaliatii cu bronz de la Campionatul Mondial din 2002 fara nici un punct. Bosnia se afla la cel de-al doilea succes consecutiv important, dupa victoria obtinuta pe terenul Norvegiei. Cum runda viitoare turcii stau, bosniacii, care au meci acasa cu modesta echipa a Maltei, au sansa de a-i egala la puncte pe fotbalistii pregatiti de Fatih Terim, aflati momentan pe locul 2.