19 C
sâmbătă, 14 septembrie 2024
AcasăSpecialAl doilea succes consecutiv al oltenilor lui Mititelu in Liga I

Al doilea succes consecutiv al oltenilor lui Mititelu in Liga I

Universitatea Craiova a reusit ieri, in cadrul etapei a XI-a a Ligii I, cea de-a doua victorie consecutiva. Oltenii au invins Ceahlaul lui Gheorghe Stefan la limita, 1-0, prin golul marcat de atacantul Florin Costea in minutul 52. Cu terenul propriu suspendat pentru doua etape, Stiinta, sustinuta pe stadionul Parc din Caracal de un public mai frenetic decat cel de acasa, a jucat prudent in prima repriza, prilejuind oaspetilor cateva incursiuni periculoase. Nici una dintre echipe nu a riscat insa prea mult, de aici decurgand un joc anost, fragmentat de accidentari. Moldovenii au revenit mai hotarati de la cabine, dar cei care marcheaza sunt juvetii lui Adrian Mititelu, Florin Costea reusind in minutul 52 o superba lovitura de cap de la marginea careului. Finalul i-a gasit pe jucatorii Ceahlaului atacand cu toate liniile, portarul Curca blocandu-l pe mijlocasul Garla undeva la 40 de metri de poarta.
Fluierul de sfarsit consfinteste insa izbanda craiovenilor intr-un meci considerat de antrenorul gazdelor, Stefan Stoica, o „partida de sase puncte, care trebuia sa confirme succesul de la Urziceni din runda trecuta”. Victoria de ieri o indeparteaza pe Stiinta de zona retrogradarii, asezand patru puncte intre olteni si FC National, prima formatie aflata sub linia care trimite in liga a doua. Etapa viitoare programeaza in Cotroceni o intalnire-soc pentru subsolul clasamentului: FC National Ð Universitatea Craiova.