12.5 C
luni, 30 septembrie 2024
AcasăSpecialConfruntări pentru semifinalele europene

Confruntări pentru semifinalele europene

Cele două echipe constănţene de volei dispută, în această seară, cele mai importante partide ale stagiunii. Tomitanii evoluează în sferturile cupelor europene şi au avantajul succesului din tur. Fetele de la CSV 2004 Tomis Constanţa întâlnesc, în Rusia, pe Dinamo Krasnodar, în manşa secundă a dublei din sferturile de finală ale Cupei CEV. În tur, la Constanţa, echipa de pe litoral a reuşit un succes istoric impunându-se cu 3-2 la capătul unui joc dramatic.

În aceste condiţii, fetele antrenate de Darko Zakoc au două variante de calificare. CSV trebuie să câştige meciul retur, programat azi, la ora 18.00, sau să îşi adjudece setul de aur care se va disputa în cazul unui succes al gazdelor. În aceeaşi ipostază ca fetele se află şi echipa masculină CVM Tomis, doar că misiunea lor pare a fi mai uşoară. Gruparea antrenată de Jorge Cannestracci întâlneşte, tot în deplasare, pe Maccabi Tel Aviv. Constănţenii s-au impus în tur cu scorul de 3-0 şi pornesc cu prima şansă şi în disputa programată în această seară, de la ora 19.30, în sala din Complexul Sportiv „Hadar Yosef”.  Text Box: