6.9 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialScrimă: Bianca Pascu, medaliată cu argint la Universiada de la Shenzhen

Scrimă: Bianca Pascu, medaliată cu argint la Universiada de la Shenzhen

Bianca Pascu a câştigat luni medalia de argint în proba feminină de sabie din cadrul Jocurilor Mondiale Universitare de la Shenzhen (China), după ce a fost învinsă în finală de Olga Harlan (Ucraina), cu 15-9, relatează Agerpres.

În şaisprezecimi, Pascu a dispus cu 15-13 de italianca Loreta Gulotta, în optimi a întrecut-o pe japoneza Maho Hamada, cu 15-10, în sferturi s-a impus cu 15-11 în faţa chinezoaicei Li fei, iar în semifinale a câştigat cu 15-12 la Au Yeung Wai Sum (Hong Kong).

Mihaela Bulică s-a clasat pe locul 7, după ce a cedat în sferturi la Au Yeung (13-15), iar Elena Munteanu, învinsă în optimi (12-15 cu Elena Hromova/Ucraina), a terminat pe locul 14.

România ocupă locul 22 în clasamentul la zi pe medalii, cu una de argint, şi două de bronz (judoka Valentin Radu – cat 90 kg – şi echipa masculină de gimnastică artistică).