Tăriceanu, atac voalat la adresa lui Hans Klemm: Mă îngrijorează atitudinea unor ambasadori care au fetișuri și vorbesc numai de corupție

de Iulia Iancu , 19 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 23:40, 19 octombrie 2017
Tăriceanu, atac voalat la adresa lui Hans Klemm: Mă îngrijorează atitudinea unor ambasadori care au fetișuri și vorbesc numai de corupție

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat, la postul de televiziune Antena 3, că îl îngrijorează atitudinea unor ambasadori acreditați la București care au "fetișuri", "vorbesc numai de corupție" și nu văd "lipsa unei justiții corecte, echilibrate".

"Pe mine mă îngrijorează atitudinea președintelui, a unor ambasadori străini acreditați la București care visează de dimineață până seara, au fetișuri din astea pe care nu le mai lasă, că vorbesc numai de corupție. Când tu, ambasador al unei țări libere și democratice, vezi aceste încălcări ale drepturilor fundamentale ale cetățenilor, nu îți pui nicio problemă?

Stai și continui să crezi ca într-o icoană într-o anumită persoană sau într-o anumită instituție? Poate oricine, la un moment dat, cineva să înțeleagă că trebuie să își revizuiască propria atitudine și să fie mai profund în analiză, și nu în lucrurile superficiale.

Și, din păcate, foarte mulți din cei care văd că fac astfel de analize la nivelul societății românești, fie observatori din interior, fie observatori străini, sunt extrem de superficiali și nu văd această racilă gravă de tot, care este lipsa unei justiții corecte, echilibrate și care să își facă până la urmă datoria", a spus joi seară Tăriceanu la Antena 3.

El susține că dacă în țările observatorilor străini s-ar întâmpla lucruri similare celor din România, ar cădea guverne și miniștri.

"Și oamenii ăștia sunt absolut indiferenți. Li se pare că e ceva normal. În țările lor, în țările europene sau în alte țări credeți că ar fi tolerate? Eu cred că ar ieși niște scandaluri imense, din care ar cădea guverne, miniștri, procurori. Nu s-ar putea întâmpla astfel de lucruri", a adăugat el.

Președintele Senatului a subliniat că își dorește ca românii, "dincolo de prosperitate economică, să profite de statutul de membru al UE, în care normele statului de drept sunt respectate".

"Suntem o țară europeană cu un comportament al instituțiilor de tip mafiot pe care îl regăsești în Rusia lui Putin, unde adversarii politici sunt luați, închiși, încarcerați, îndepărtați cu toate metodele posibile și imposibile. Ăsta nu este model european", a mai spus Tăriceanu.

Comentarii

  • Costin Stefan

    04 noiembrie 2017 14:49

    TARICEANU este un porc tradator de tara si un mare infractor, care a dat petrolul si gazele de la Insula Serpilor firmei Crescent, pe spaga In momentul de fata conduce, cu Dragnea, o lovitura de stat pentru supunerea Justitiei, care va fi urmata de suspendarea presedintelui Iohannis.

    raspunde comentariului
  • Twin

    21 octombrie 2017 18:15

    Dati-l afara.Fara explicatii.Mai mult curaj si tupeu stimate d-le P resedinte! N-au decat sa ameninte pana le iese pe nas.Sau ne aratam si noi ,ingrijorarea' fata de recrudescenta rasismului de la ei.

    raspunde comentariului
  • asta Bold adica

    21 octombrie 2017 16:19

    De ce nu-l chemi la Senat sa-i prezinti cazul portocala?Tu crezi ca el prinde romana?Are de obicei consiglierii cu -- -- sau traducatoare cu -- -- care sunt indrumati de bisnisman cu -- -- ,tu crezi tu ca Clem i Cuza novatorul?Are limitele lui saracu nu e Calin ce face legi si nu face .Seara crezi ca staa pe tveu ca voi sa bada Lavinia sou?Mai joaca o rozeta o popica mai ia o palinca,dimineata obosit mai citeste rapoarte intocmite de -- -- care sunt propuse de -- -- la ordinele la -- --.Cum zicea chioru?Nici nu stiti voi cine e la butonul 3...e -- --

    raspunde comentariului
  • asta NoldBond

    21 octombrie 2017 16:17

    De ce nu-l chemi la Senat sa-i prezinti cazul portocala?Tu crezi ca el prinde romana?Are de obicei consiglierii cu -- -- sau traducatoare cu -- -- care sunt indrumati de bisnisman cu -- -- ,tu crezi tu ca Clem i Cuza novatorul?Are limitele lui saracu nu e Calin ce face legi si nu face .Seara crezi ca staa pe tveu ca voi sa bada Lavinia sou?Mai joaca o rozeta o popica mai ia o palinca,dimineata obosit mai citeste rapoarte intocmite de -- -- care sunt propuse de -- -- la ordinele la -- --.Cum zicea chioru?Nici nu stiti voi cine e la butonul 3...e -- --

    raspunde comentariului
  • Bond

    21 octombrie 2017 16:16

    De ce nu-l chemi la Senat sa-i prezinti cazul portocala?Tu crezi ca el prinde romana?Are de obicei consiglierii cu -- -- sau traducatoare cu -- -- care sunt indrumati de bisnisman cu -- -- ,tu crezi tu ca Clem i Cuza novatorul?Are limitele lui saracu nu e Calin ce face legi si nu face .Seara crezi ca staa pe tveu ca voi sa bada Lavinia sou?Mai joaca o rozeta o popica mai ia o palinca,dimineata obosit mai citeste rapoarte intocmite de -- -- care sunt propuse de -- -- la ordinele la -- --.Cum zicea chioru?Nici nu stiti voi cine e la butonul 3...e -- --

    raspunde comentariului
  • Incornoratul

    21 octombrie 2017 8:44

    Excelenta poza! Doar semnificatia este neclara. E incornorat de neveste sau e el insusi ... necuratul?

    raspunde comentariului
  • H2O

    21 octombrie 2017 7:22

    MA INTREB CAT TIMP VA MAI PUTEA FI ACESTA LICHEA ORDINARA AL 2-LEA OM IN STAT SI PANA CAND SE VOR TINE LA SERTAR DOSARELE CARE IL PRIVESC PENTRU MARILE JAFURI PE CARE LE-A COMIS IN ACESTI ANI ?

    raspunde comentariului
  • Lorica

    21 octombrie 2017 1:01

    V-a auzit o tara intreaga vorbind despre " gargara cu coruptia " ! Care sunt consecintele ? Chiar nu realizati ca totce a-ti spus a fost un indemn la coruptie ?

    raspunde comentariului
  • Elf

    20 octombrie 2017 21:13

    Hotii striga hotii...

    raspunde comentariului
  • Violeta P.

    20 octombrie 2017 16:10

    Pai prietene, tie iti tremura popoul ca te stii cu musca pe caciula. Ti-e frica de puscarie...al naibii Klemm asta, cum se joaca el cu vorbele astea periculoase, si ce fetisuri are...Sunt curioasa ce fetisuri o sa mai ai tu la puscarie cand te apleci dupa sapun.

    raspunde comentariului
  • Tepus

    20 octombrie 2017 14:56

    VOINIC, CA UN DROMADER, !! TARICEANU-CINCI NEVESTE, !! E LIPSIT DE CARACTER, !! SI NE VINDE FARA VESTE. !! LA STERLING, NE-A DAT PE SPAGA, !! SI, CU DRAGNEA, NE-AU UCIS !! TARA. SI SPERANTA-NTREAGA, CARE A RAMAS DOAR VIS.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    20 octombrie 2017 11:16

    C. P. TARICEANU este antiroman, antioccidental, hot si tradator detara. S-a pus la dispozitia PSD si , impreuna cu DRAGNEA, ataca DNA, SRI si PRESEDINTIA si , netinand seama de legile existente, pe care le si schimba dupa bunul lor plac, se straduiesc sa aduca JUSTITIA si celelalte institutii fundamentale ale statului sub controlul absolut al PSD.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    20 octombrie 2017 11:03

    UN ACT DE SUBMINARE A ECONOMIEI NATIONALE a fost savarsit hoteste de C.P.Tariceanu pe 12 noiembrie 2008, in ultimele zile ale mandatului sau de premier. ROMANIA avea un contract cu firma canadiana STERLING, incheiat de guvernul Stolojan, in care firma respectiva se angajase SA EXPLOREZE un platou maritim romanesc din zona Insulei Serpilor, pe proprie cheltuiala, urmand ca in faza de EXPLOATARE sa beneficiem de 51 din petrolul si gazele extrase. Pe 12 noiembrie 2008, in ultimile zile de mandat, premierul Tariceanu a semnat hoteste, fara licitatie, o HOTARARE DE GUVERN Nr. 1446 si o ANEXA 11 secreta si tradatoare, care a modificat contractul incheiat de Guvernul Stolojan cu firma Sterling Resources, cu prejudicii de sute de milioane de euro pentru tara noastra, pe care procurorii DNA ar trebui sa le stabileasca. Anexa 11a tradarii e ilegala, fiindca o parte a platoului nici nu era inca restituit. Ca urmare, RO o poate contesta. Intrebarea este CATA MITA A INCASAT Tradiceanu, in 2008, in afacerea murdara Sterling ? Este revoltator sa ne impacam cu situatia actuala, in care un mare infractor C.P.TARICEANU, care mai este acuzat si de marturie mincinoasa intr-un mare proces de retrocedari frauduloase, sa ocupe inalta functie de presedinte al Senatului Romaniei, post din care a atacat fara incetare JUSTITIA, pe care este pe cale sa o cucereasca, impreuna cu megainfractorul Dragnea, pentru PSD. Deja au adus sub ascultare CURTEA CONSTITUTIONALA si CURTEA DE CONTURI. Oare nu se stie cum a aruncat Tariceanu miliardele de la buget, la primarii PNL, in ajunul alegerilor din 2008 ? Cum nu l-a lasat pe Basescu sa-si exercite prerogatvele prezidentiale, cat a fost premier ? Oare nu se vede, ca si in prezent il ignora si il ironizeaza pe presedintele Iohannis si l-a influentat si pe Dragnea, care a declarat public, astazi 13 octombrie, ca pana la viitoarele alegeri prezidentiale, ei doi nu vor mai merge la presedinte ? In ce tara traim ?

    raspunde comentariului
  • viceversa

    20 octombrie 2017 8:46

    E o ingrijorare retorica, in fapt e un atac la cine incearca sa-i arate greselile, pe care el cu buna stiinta le face sa-si pastreze postul platit gras de stat, in interesul propriu si al sirului de neveste. La el drepturile hotului prins sunt mai importante decat drepturile omului furat, care merita sa ramana furat daca a fost prost si s-a lasat furat cu vorbe mincinoase. Cam astfel de vorbe sunt bine de folosit mereu, poate crede careva si cade iar in plasa.

    raspunde comentariului
  • Bucovineanul.

    20 octombrie 2017 7:47

    Si tu ai feutisuri minciuna, motocicletele, colectia de neveste, banii nemunciti, sperjurul, distrugerea TARII, samd..

    raspunde comentariului
  • vasile

    20 octombrie 2017 6:26

    Pe noi ne îngrijorezi tu, mameluc penal.

    raspunde comentariului
  • Bircea madea

    20 octombrie 2017 6:25

    Și pe noi ne îngrijorează CIUMA ROSIE al cărui reprezentant ești ,parca ești O muiere .....

    raspunde comentariului
  • La cat e de puternic PSD-ul, nu e greu sa rezolve problemele tarii

    20 octombrie 2017 5:54

    Propun sa se voteze in Parlament...ca tot au majoritate absoluta si legile sunt legi, nu ca Ordonantele de urgenta...sa se voteze desfiintarea DNA si infiintarea altei institutii asemanatoare ...si desfiintarea Institutiei Ambasaselor straine in Romania si Infiintarea unor altor chestii asemanatoare numindu-se, de exemplu, CASA AMERICANA DE SOLIDARITATE CU POPORUL ROMAN...sau ceva de genul asta. Iar cu multinationalele...mai simplu...sa il lase pe Ionut Misa in continuare ministru la finante...pe Iohannis sa il suspende, pe Soros sa plateasca pomelnice la sapte biserici ca sa moara iar la BNR sa il puna pe Valcov in locul lui Mugur Isarescu. Intr-o zi se rezolva toate aceste probleme politico-economice...nu stiu ce-i tine pe loc sa n-o faca pentru independenta si suveranitatea Romaniei.

    raspunde comentariului
  • Gangster de top

    20 octombrie 2017 4:25

    Acest penal de cariera trebuie incatusat pentru doua cauze, gravitatea faptelor lui si descurajarea populatiei de a mai comite hotii si talharii.