Rectificare bugetară. Guvernul va plăti 400 de milioane de lei pentru pensii speciale

de Romulus Georgescu , 13 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 11:56, 13 noiembrie 2017
Rectificare bugetară. Guvernul va plăti 400 de milioane de lei pentru pensii speciale


Finanțarea unor creșteri de salarii și a plății unor pensii speciale reprezintă partea cea mai consistentă a proiectului de rectificare bugetară, peste două miliarde de lei.  

 

 Proiectul de ordonanță, care va fi discutat săptămâna viitoare de Guvern, se bazează pe majorarea PIB-ului nominal de la 837,2 miliarde lei la 842,5 miliarde lei. Veniturile bugetului general consolidat se majorează, pe sold, cu suma de 280,2 milioane lei. Cheltuielile bugetului general consolidat se majorează, pe sold, cu suma de 503,8 milioane de lei. Guvernul plătește acum 400 milioane de lei numai pentru pensiile speciale din Ministerul Administrației și Internelor. De asemenea, bugetul SRI pentru asistență socială a fost majorat cu 23 de milioane de lei. În vara acestui an, Guvernul Mihai Tudose a decis să înghețe pensiile speciale, păstrând însă acest tip de pensii, care nu se bazează pe contribuții ci pe raportarea la salariile aflate în plată. A urmat un val de pensionări  din Ministerul de Interne, SRI sau Armată.

Unde vor ajunge banii
La bugetele locale vor merge 611,9 milioane lei, din care 550 milioane pentru  acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat.
La Ministerul Muncii: +630,9 milioane lei. S-au asigurat suplimentar 537 milioane de lei pentru plata drepturilor persoanelor cu handicap, alocaţiilor de stat pentru copii, a indemnizaţiilor pentru creşterea copilului şi a contribuţiilor de asigurări sociale de sănătate
La Ministerul Afacerilor Interne: +363,5 milioane de lei. S-au alocat 400 milioane de lei pentru plata pensiilor cuvenite cadrelor militare trecute în rezervă şi poliţiştilor cărora le-au încetat raporturile de serviciu în anul 2017, precum şi pentru plata diferenţelor rezultate în urma recalculării drepturilor de pensii. S-a redus suma de 36,5 milioane de lei aferentă economiilor înregistrate la unele naturi de cheltuieli.
 La Ministerul Sănătăţii: +281,0 milioane lei. S-au alocat 287,2 milioane lei pentru plata salariilor medicilor rezidenţi, personalului medical din structurile de primiri urgenţe, precum şi pentru majorarea transferurilor către bugetul Fondului  naţional unic de asigurări sociale de sănătate. S-a redus suma de 6,2 milioane de lei aferentă economiilor înregistrate la unele naturi de cheltuieli.
La Ministerul Justiţiei: +232,1 milioane lei. S-a asigurat suplimentar suma de 240,2 milioane de lei pentru achitarea tranşelor aferente anului 2017 pentru hotărârile judecătoreşti care au ca obiect drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sistemul justiţiei. S-a redus suma de 8,1 milioane lei aferenta economiilor înregistrate la unele naturi de cheltuieli.
La Ministerul Educaţiei Naţionale: +30,0 milioane lei. S-au asigurat 50 de milioane de lei pentru plata hotărârilor judecătoreşti având ca obiect drepturi salariale pentru personalul din instituţiile de învăţământ universitar de stat.  S-a redus suma de 20 milioane lei aferenta economiilor înregistrate la unele naturi de cheltuieli.
La Ministerul Transporturilor: +293,9 milioane de lei. S-a asigurat suplimentar suma de 345,6 milioane de lei pentru asigurarea cofinanţării  proiectelor cu finanţare din fonduri externe. S-a redus suma de 51,7 milioane de lei aferentă economiilor înregistrate la unele naturi de cheltuieli.
Bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate: +269,7 milioane de lei, pentru servicii medicale şi medicamente.
Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat: +323 milioane de lei pentru asigurarea necesarului pentru plata pensiilor de asigurări sociale.

 

De unde taie Guvernul
Diminuări au fost operate la Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat (-78,5 milioane lei), Ministerul Finanţelor Publice (-51,9 milioane lei), Ministerul Dezvoltării Regionale Administraţiei Publice şi Fondurilor Europene (-43,7 milioane de lei per sold, dar s-au alocat suplimentar 71,5 milioane lei pentru PNDL), Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale (-27,8 milioane de lei), Ministerul Mediului (-27,4 milioane de lei), având în vedere, în principal, gradul de execuţie a cheltuielilor.

Comentarii

  • eliot

    16 noiembrie 2017 14:13

    Foarte bine...sa plesneasca ficatii in dusmani, de oftica....Bravoooo!!

    raspunde comentariului
  • spartacus

    14 noiembrie 2017 12:54

    " ABROGATI PENSIILE SPECIALE ! "... ACESTA TREBUIE SA FIE PRIMUL PUNCT AL UNEI PLATFORME POLITICE INITIATE DE O FORMATIUNE CARE VREA SA CASTIGE ALEGERILE !!! ATI VAZUT LA PNL MACAR O SCANTEIE IN ACEST SENS ? BATA-I DUMNEZEU SA-I BATA DE LIBERALI PROSTI CARE AU PUS UMARUL LA DEZVOLTAREA PSD-ULUI. JOS CU EI , MAMA LOR DE HOTI USL-ISTI

    raspunde comentariului
  • Dan

    13 noiembrie 2017 23:04

    Nene tara asta este condusa de o mafie Bolsevica la fel ca in alte tari Comuniste din ESTV a trece ceva timp ca poporul sa invete pentru cine voteaza

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:41

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg si iese la pensie cu 1700

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:41

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 3

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:41

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg s

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:41

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg s

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg si iese la

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg si ies

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 d

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg s

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani chirurg

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba . 36 de ani

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
    • Paraschiv

      14 noiembrie 2017 7:50

      Politica se face in parlament!Nu in strada sau comentarii la starea actuală.Intra in politică și impune punctul de vedere!

      raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 noiembrie 2017 20:40

    Va platiti mercenarii ??,bani pentru medicamente nu aveti!!bani pentru repararea scolilor nu aveti !!bani pentru investitii in infrastructura nu aveti !!,dar bani pentru cei care asigura prin forta linistea voastra aveti !!.Ma umple scarba .

    raspunde comentariului
  • agapis

    13 noiembrie 2017 20:01

    Iar un medic IN PRAG DE PENSIONARE,din asistenta sociala, care a ingrijit toata viata persoane cu handicap,cei mai multi cu probleme neuropsihice, fara sa beneficieze de spor 100 ca cei din ministerul sanatatii, are in prezent 2300 lei salariu net .Inchipuiti-va ce pensie va avea,in orice caz, deloc speciala.

    raspunde comentariului
  • Ce se observa!

    13 noiembrie 2017 17:17

    Ministerul Educatiei Nationale este Cenusareasa bugetului Romaniei. Explicatia este ca psd-alde ii vrea pe romani prosti. De aceea cei peste media nationala de inteligenta pleaca sa studieze in strainatate. Acolo si raman!

    raspunde comentariului
  • Tepus

    13 noiembrie 2017 16:54

    RIDICATI-I CU ARCANU, !! ARESTATI-I CHIAR ACUM !! PE DRAGNEA SI TARICEANU, !! PENTRU STERLING SI TEL DRUM !

    raspunde comentariului
  • right

    13 noiembrie 2017 15:23
  • Azor

    13 noiembrie 2017 15:21

    E normal, munca politicienilor consista a-si acorda singuri lefuri, pensii si tot felul de privilegii. In orice alta activitate sunt total incompetenti. Nici nu puteam avea mai putini ca sa putem afirma - prosti, dar multi. Sunt de aceiasi eficienta ca marea adunatura nationala a lui Ceasca, la batut din palme si pretentii de borfasi ajunsi sefi.

    raspunde comentariului
  • bank.finance

    13 noiembrie 2017 14:34

    Împrumut la dispoziția oricui bank.finance.votogmail.comacorda bani de la un acord legal in toata tara fara nici o garantie pana acumpână la 2000 până la 7 milioane de euro contractnotar, cu o cotă de 3 dinoameni serioși care pot rambla Gedacă aveți nevoie Pentru un împrumut nu ezitați, contactație-mailbank.finance.votogmail.com

    raspunde comentariului
  • mirela

    13 noiembrie 2017 13:25

    Asta era grija ....`proletara` fatza de oamenii muncii a partidului de ....`stanga` PSd, mai Firule de Praf ?! Pentru asta ai fost tu nerbadator cu lun ide zile inainte de aleger isa mergi la vot si sa votezi cu SPD ?! Pensia speciala este de 10-20-30 de ori mai mare decat cuantumul maririi salariului minim pe economie ! Aferim....social=democratie !

    raspunde comentariului
  • I PRIBEAGU

    13 noiembrie 2017 12:51

    Ion Pribeagu - Oda proștilorDe-ar fi să-i luăm pe toi la rând,i actualii, dar i fotii,Cei mai detepi de pe PământAu fost întotdeaunaPROTII. Nu te ruga la ursitoareSă-i facă-n viaa ta vreun rost,Mai bine urlă-n gura mareIubite Doamne, fă-mă.PROST! De ce să tragi ca la galeră,Să-nvei atâtea fără rost,De vrei să faci o carieră,Ajunge numai să fiiPROST. În lumea asta cu de toate,Unde se-nvaă contra cost,Păcat că nici o facultateNu dă i diploma de.PROST. Avem impozite cu carul,Dar înotăm în sărăciei ce buget ar avea statulDintr-un impozit pe PROSTIE. Ei sunt ca iarba, cu duiumul,Să nu-i jigneti, să nu-i împroti !O, Doamne, de ne-ar crete grâulCum cresc recoltele de PROTI. i-n lumea asta răsturnată,Unde cei strâmbi sunt cei mai drepi,Savanii notri mor de foamei numai PROTII sunt detepi.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    13 noiembrie 2017 12:27

    INTREBARI PT. DNA, PARCHETUL GENERAL SI SRI. Se impun urmatoarele intrebari 1. De ce nu a fost arestat pana in prezent infractorul Dragnea, pt. ca a furat Hotelul Turris, in 2009, cu ajutorul sotiei sale Bombonica si srijinit probabil de consilierul sau juridic si director executiv, Carmen Dan ? Si de ce statul nu a recuperat respectivul hotel ? 2. De ce nu a fost deblocat dosarul 6311-2-2012, tinut cu NUP de Nitu la Parchetul General pentru ca Dragnea sa nu plateasca impunerea de catre ANAF a 31 milioane de dolari, evaziune fiscala pt. neplata impozitelor si taxelor la Hotelul Turris ? De ce este impiedicat ICCJ si acum sa judece respectivul dosar ? 3. De ce autoritatile au permis sotilor Dragnea sa fure Hotelul Turris si apoi sa-l vanda ? 4. De ce au fost musamalizate, pana in prezent, paguba de 110 milioane de lei- valoarea reala a hotelului, in 2009, cand a fost furat, si 31 milioane de lei- valoarea evaziunii, impusa de ANAF pt. neplata de impozite si taxe de catre Bombonica la hotelul Turris ? Intreaga tara stie, din presa si de pe net, ca LIVIU DRAGNEA, abuzand de functia de presedinte al C.J.Teleorman , a furat HOTELUL TURRIS din Turnu Magurele, in 2009, folosindu-se de fosta sa sotie. Bombonica a platit o suma modica de 114 mii de lei, cand hotelul valora in realitate 110 milioane de lei, adica de o mie de ori mai mult. In 2011 a existat probabil un razboi intre FINANTE si Consiliul Judetean, la Alexandria, unde Carmen Dan a fost consilier juridic si director executiv, in cadrul CJT, a lui Dragnea, din 2002 pana in 2012. Si, ca sa-i scape de puscarie pe sotii Dragnea, care furasera un hotel de 8 etaje, s-a inscenat un aranjament de retrocedare ilegala ca hotelul nu a fost cumparat cu 114 mii de lei de Bombonica, ci i-a fost retrocedat. Cred ca Dragnea a beneficiat de sprijinul angajatei sale, Carmen Dan, la toate marile ilegalitati savarsite de presedintele CJT in perioada 2002-2012, ca nu degeaba si-a adus-o Dragnea de la Videle la Alexandria. Astfel, Finantele a lasat-o pe Bombonica sa ramana proprietara pe Hotelul Turris. Dar a impus-o sa plateasca statului 31 milioane de lei, in 2011, ca evaziune fiscala, fiinca Bombonica nu platise impozitele si taxele cuvenite pana in 2011 pentru hotel. Dragnea a vandut apoi Hotelul Turris, pe bani grei, unei doamne care administra chiar respectivul hotel. Sotii Dragnea au ramas cu milioanele incasate pe hotel, si nici impunerea de 31 milioane de dolari, echivelenta cu 7,5 milioane de euro, nu au mai platit-o, din cauza ca dosarul penal 6311-2-2012, care ajunsese la ICCJ, a fost blocat de Nitu cu NUP la Parchetul General, unde e blocat si in prezent.

    raspunde comentariului
    • bank.finance

      13 noiembrie 2017 14:36

      Împrumut la dispoziția oricui bank.finance.votogmail.comacorda bani de la un acord legal in toata tara fara nici o garantie pana acumpână la 2000 până la 7 milioane de euro contractnotar, cu o cotă de 3 dinoameni serioși care pot rambla Gedacă aveți nevoie Pentru un împrumut nu ezitați, contactație-mailbank.finance.votogmail.com

      raspunde comentariului
  • Tepus

    13 noiembrie 2017 12:24

    ACUM DNA IL VREA !! IL INVITA PE DRAGNEA !! SA DECLARE CE-A FURAT !! SI SA REDEA TOT LA STAT. !! SA PLATEASCA, AM MAI ZIS, !! MACAR HOTELUL TURRIS. !! SAU SA DEA AVEREA TOATA, CA E DE LA STAT FURATA.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    13 noiembrie 2017 12:22

    Patru sute de milioane trebuiau date la SANATATE, nu la hotii si imbuibatii reprezentanti ai ciumei rosii. Doar militarii activi pe fronturile de razboi din afara Romaniei pot merita salarii speciale.