Ministrul Justiției, după dosarul Belina: Vrea ca HG-urile să fie tratate ca legile și ordonanțele

de Iulia Iancu , 27 septembrie 2017 - stire actualizata la ora 08:58, 28 septembrie 2017
Ministrul Justiției, după dosarul Belina: Vrea ca HG-urile să fie tratate ca legile și ordonanțele

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a prezentat o opinie potrivit căreia hotărârile de guvern trebuie să fie tratate în privința oportunității la fel ca ordonanțele și legile, au declarat, pentru Agerpres, surse guvernamentale. Conform surselor citate, s-a avut în vedere decizia Curții Constituționale a României din februarie 2017.

Opinia prezentată de Toader ar urma să stea la baza unei propuneri pe care o va trimite spre analiză premierului Mihai Tudose. Dacă propunerea va fi agreată de șeful Executivului, ar putea să fie sesizată Curtea Constituțională, au mai spus sursele citate.





Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat marți că legalitatea unei hotărâri de guvern este verificată de judecătorul specializat în contencios administrativ și nu de către procuror.

"De principiu, hotărârile de guvern sunt acte normative infralegale cum se spune, sub lege, în ierarhia actelor normative. Hotărârile de guvern pot crea suspiciuni privind legalitatea. În această ipoteză, că e hotărâre de guvern, că este un ordin de ministru, verificarea legalității actelor normative infralegale se realizează de către instanța de contencios administrativ.

Știți că multe hotărâri de guvern au fost atacate la instanțele de contencios administrativ, spre a se verifica de către judecător legalitatea unui act normativ inferior legii.

Prin urmare, în opinia mea, legalitatea unei hotărâri de guvern nu o verifică procurorul, ci o verifică judecătorul specializat în contencios administrativ", a spus Toader, întrebat cum comentează decizia DNA de a ancheta emiterea unei hotărâri de guvern în dosarul "Belina".

Tot marți, procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii să analizeze dacă afirmațiile ministrului Justiției, Tudorel Toader, referitoare la dosarul "Belina", sunt de natură să afecteze independența sistemului judiciar.

"În cursul zilei de 26 septembrie 2017, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a făcut o serie de considerații de natură juridică, în contextul unor întrebări ale reprezentanților mass-media despre o cauză aflată în lucru la procurorii DNA, cunoscută drept 'dosarul Belina'. Astfel, ministrul Justiției a afirmat, între altele, că legalitatea unei hotărâri de guvern nu o verifică procurorii, ci judecătorii de contencios administrativ", se arăta într-un comunicat al DNA.

DNA susține că problema de drept invocată în declarațiile ministrului Justiției a fost tranșată în mod definitiv de către Înalta Curte de Casație și Justiție, care a stabilit că fapta ministrului care promovează o hotărâre de guvern având ca obiect trecerea în mod nelegal a unui bun imobil din domeniul public al statului într-o altă formă de proprietate publică, producând un avantaj patrimonial unei societăți comerciale, constituie infracțiunea de abuz în serviciu.

"În ceea ce privește decizia Curții Constituționale a României nr. 68 din 27 februarie 2017, precizăm că aceasta este aplicabilă unor acte normative de nivelul legilor și ordonanțelor de urgență și nu actelor administrative emise prin hotărâri de guvern", se mai menționa în comunicatul DNA.

Comentarii

  • A ajuns jos de tot

    01 octombrie 2017 0:15

    Ce porcarii o fi facut TT la viata lui, ca acuma nu-i mai pasa ca se injoseste si aluneca tot mai jos, din punct de vedere moral si profesional? Daca ar avea un strop de onoare, ar demisiona. Se vede ca il au la mana cu ceva. Sau este el total lipsit de cinste, de rusine, de mandrie?

    raspunde comentariului
  • seft

    29 septembrie 2017 0:12

    ....,nu ati sesizat ca e o ironie,Dle Zlotea...?

    raspunde comentariului
  • seft

    28 septembrie 2017 2:15

    ....,si retroactiv,Dle profesor,si retroactiv....?

    raspunde comentariului
  • Camila Rodela

    27 septembrie 2017 22:49

    Buna ziua, prietenii mei sunt Camila Rodela si sunt din Michigan, United State. Sunt aici pentru a depune marturie despre lucrarile bune ale lui DR.OGAGA ??KUNTA în via?a mea. So?ul meu ?i cu mine am fost casatori?i timp de 27 de ani cu doi copii. acum doi ani totul a ajuns la capat. Am vrut so?ul meu înapoi ?i l-am rugat, dar nu a ascultat niciodata, a?a ca am dat peste câteva marturii despre aceasta vrajitoare particulara. Unii oameni au marturisit ca le-a adus înapoi pe iubitul lor Ex, unii au marturisit ca restaureaza uterul ?i vindecând cancerul ?i alte boli, unii marturisind ca poate vraji pentru a opri divor?ul ?i vraja pentru a ob?ine o slujba bine platita. Este uimitor, am dat peste o marturie speciala, era despre o femeie numita Vera, ea a marturisit despre modul în care a adus înapoi iubitul ei Ex ?i, la sfâr?itul marturiei sale, ?i-a scapat e-mailul. Dupa ce am citit toate acestea, am decis sa-i încerce. L-am contactat prin e-mail ?i mi-a explicat problema mea. ?i mi-a spus ce trebuie sa fac, am facut-o ?i so?ul meu sa întors la mine. Ne-am rezolvat problemele ?i am fost ?i mai ferici?i decât oricând. Esti un om talentat ?i nu voi opri publicarea lui pentru ca e un om minunat. Daca ave?i vreo problema ?i sunte?i în cautarea unei vraji adevarate ?i autentice, Încearca-l oricând, este raspunsul la problemele tale. Pute?i sa-l contacta?i prin e-mail ogagakuntagmail.com ?i sa va rezolva?i problemele ca mine. El poate rezolva urmatoarele probleme ?i multe altele.1 DACA VREA?I EX-BACK2 VREA?I SA CONVEN?I SOSIUNEA DUMNEAVOASTRA PENTRU ÎNCALCAREA DIVOR?IEI3 VA RUGAM SA VA PROMOVA?I ÎN OFICIUL DVS.4 VREI BARBA?I BARBA?I ?I FEMEILE CARE VOR VA CAUTA ATRACTIVA5 DACA DORI?I SA CONCEPTA UN COPIL6 VREI DUMNEAVOASTRA7 VEI DUMNEAVOASTRUL DUMNEAVOASTRA PENTRU AI IUBI DOAR PENTRU VESTUL VIE?II LUI8 Ave?i nevoie de SPELL buna LUCK9 Ave?i nevoie de un SPOT LOTTERY10 Ave?i nevoie de un loc de muncaogagakuntagmail.com

    raspunde comentariului
  • rocambole

    27 septembrie 2017 22:14

    FOARTE BINE, DAR ATUNCI CINE LE INCALCA VA COMITE ABUZ IN SERVICIU !

    raspunde comentariului
    • Da, dar...

      01 octombrie 2017 0:10

      pune TT un prag de 5 milioane pentru prejudiciu si evalueaza cu 10 lei "balta", cu 7 lei bratul Pavel si cu 1 leu km patrat din cei 325 sterpeliti din lunca Dunarii. Prejudiciul nu ar fi decat 342 de lei. Pana la 5 milioane, se mai pot lua niste balti, niste km patrati, poate intreaga parte de Dunare care margineste tara. Pai daca stam sa isi bata joc de noi si de tara asta, cine e vinovat? Hotul sau cel care nu-i da peste mana cand il prinde la buzunarul lui?

      raspunde comentariului
  • Iorga

    27 septembrie 2017 21:51

    Ti ganiiii conduc tara astaAstia ca FURA solid PSDIn strada RomaniEu vin

    raspunde comentariului
  • Alexandru Lazarescu

    27 septembrie 2017 20:53

    Dragnea mustaciosul , la fel ca Hitler, ajunsi la putere prin vot democratic desfiinteaza justitia si acapareaza statul de drept ! CCR va stabili ca este neconstitutional sa cercetezi Hotararile de Guvern prin care averea statului trece in administrarea Teldrum ! Nimeni sa nu se atinga de afacerile mafiei !!!

    raspunde comentariului
    • Mărioara Neagotă

      28 septembrie 2017 0:09

      Președintele CCR este d-nul Valer Corneanu,care se știe de unde provine!

      raspunde comentariului
  • Dublu standard

    27 septembrie 2017 20:42

    Daca un functionar public incalca o HG, nu e abuz in serviciu, pentru ca - asa a zis curtea constitutionala - HG nu e lege emisa de parlament. In schimb, cand ministrii trebuie sa raspunda lpentru HG emise de guvern, cica nu se poate, pentru ca HG au acelasi statut ca legile emise de parlament. Va dati seama ce vrea sa faca dobitocul asta sinistru?

    raspunde comentariului
  • Un cadru didactic

    27 septembrie 2017 20:40

    UMILUL, LINGĂUL PSD-ist trebuie SĂ PUPE DOSUL LUI DRAGNIEVICI-STALIN DIN TELEORMAN. Poate îl invită la o partidă de pescult. E plin Guvernul și Parlamentul de HOȚI, MAFIOȚI CARE-ȘI aranjează afacerile după bunul plac. Ministrul TOAGHEA-TOAGHEA nu face excepție. Este LA FEL DE JOSNIC CA SLEAHTA CARE L-A PROPULSAT ÎN Guvern în frunte cu HOȚUL SUPREM , DRAGNIEVIC-STALIN. VAI DE ȚARA NOASTRĂ! A AJUNS PE MÂNA UNOR INUMANI care-ȘI BAT JOC DE NOI, POPORUL !

    raspunde comentariului
  • alex

    27 septembrie 2017 20:31

    Ca pe vremea lui ceausescu... Si ala dadea "hotariri" peste nopate...! Pe atunci se numeau "Decrete". De aia a aajuns tara de toata jealea... Si acu tot pe mina unui oltean...

    raspunde comentariului
  • vasile

    27 septembrie 2017 20:12

    Altceva ce-ai mai vrea, martafoiule ? Replicile agramate ale sefului tau de partid sau ale ministrilor lui n-ar trebui tratate la fel ? Demisia,politrucule !

    raspunde comentariului
  • corut

    27 septembrie 2017 20:02

    Daca guvernul e propus, format si aparat de Liviu Dragnea cel care singur stie programul de guvernare din scoarta-n scoarta, nu e normal ca hotararile de guvern sa aiba putere de lege?

    raspunde comentariului
  • cASCADORUL

    27 septembrie 2017 19:50

    pE VREMEA LUI cEAUSESCU, DOAR SIMPLUL LUI CUVANT VERBAL AVEA ROL DE LEGE ...VOI VA MULTUMITI LA DOAR HOTARARE DE GUVERN?!