Atac la securitatea energetică! Guvernul PSD a pus ochii și pe banii de investiții ai companiilor strategice

de Teodora Cimpoi , 12 septembrie 2017 - stire actualizata la ora 12:21, 12 septembrie 2017
Atac la securitatea energetică! Guvernul PSD a pus ochii și pe banii de investiții ai companiilor strategice

Disperat că nu are destui bani să acopere cheltuielile cu pensiile și salariile, Guvernul a pus ochii pe banii din rezerve ai companiilor de stat. Cele mai bogate sunt cele din energie, dar sumele sunt destinate unor proiecte de importanță strategică.

Investițiile sunt prioritare în mandatul său, spune de câte ori iese public, ministrul Energiei, Toma Petcu, vicepreședinte ALDE Giurgiu. În realitate, cifrele din execuția bugetară la șase luni ale companiilor mari din subordine îl contrazic. Hidroelectrica a realizat până acum 24% din ce și-a propus anul acesta, Nuclearelectrica, doar 21%, mai puțin decât realizase anul trecut pe vremea -aceasta, când oricum a avut un program mai mare de investiții, potrivit datelor comunicate de cei doi mari producători de energie. Companiile au forțat însă obținerea de profituri uriașe în acest an, din care vor alimenta bugetul de stat.

Romgaz, „jumulită” de profituri

În plus, aceste companii au rezerve importante de bani, destinați unor pro-iecte foarte mari, precum retehnologizarea Unității 1 de la Cernavodă, dacă vorbim despre Nuclearelectrica. Romgaz avea, în aprilie, circa 3 miliarde de lei în conturi, însă producătorul național de gaze a început în acest an construirea unei termocentrale la Iernut, cea mai mare investiție a statului român în producerea de energie de la Revoluție încoace, evaluată la peste 268 milioane euro. În plus, societatea trebuie să facă investiții foarte mari pentru îmbunătățirea și extinderea sistemului de înmagazinare a gazelor naturale. Cu toate astea, Ministerul Energiei, acționarul majoritar, a cerut vinerea trecută convocarea de urgență a Adunării Generale a Acționarilor, care să aprobe distribuirea suplimentară de dividende în valoare de 750 milioane de lei din profiturile reportate ale anilor trecuți. Asta după ce Romgaz deja a dat 925 milioane din profitul realizat în 2016.

În acest moment, toate companiile mari din domeniu se tem că vor trece prin aceeași situație. În proiectul de rectificare bugetară publicat vineri de Ministerul Finanțelor, Guvernul vrea să obțină două miliarde de lei din dividende suplimentare. Un sfert din bani i-ar veni numai de la Romgaz, proporțional cu participația deținută de Ministerul Energiei în companie, de 70% din capitalul social. OUG 29/2017 permite statului să ceară bani din rezerve.

Ultima strigare pentru Reactorul 1

Printr-o situație similară a trecut și Nuclearelectrica, în luna aprilie, când Fondul Proprietatea, care deţine un pachet de 9% din acţiunile companiei, a propus distribuirea sumei de 452,27 milioane lei din rezultatul reportat al societăţii, sub formă de dividende suplimentare. La acel moment, propunerea, venită tot pe fondul OUG 29, a fost respinsă. Dacă s-ar fi aprobat, măsura ar fi lovit rău compania, care are lichidități de 1,65 miliarde lei, din care însă 1,2 miliarde lei sunt datoriile făcute pentru reactorul doi, care trebuie plătite până în 2022. Net, compania dispune de 450 milioane lei.

Pus în funcțiune în 1996, primul grup se apropie de expirarea orelor de funcționare, iar până acum ar fi trebuit să fi demarat deja proiectul pentru extinderea duratei de viață. Cele 210.000 de ore maxime de funcționare, cât e perioada normată, se vor atinge la mijlocul lui 2023, dar pregătirea unui astfel de proiect complex de retehnologizare trebuie început cu 8-10 ani înainte, fiindcă implică foarte multe studii, dar și cumpărarea unor echipamente cu ciclu lung de fabricație, care trebuie comandate cu 4-5 ani înainte de începerea lucrărilor. Soluția de compromis găsită este obținerea aprobării de la constructorul canadian (CANDU) pentru prelungirea provizorie cu încă circa 20.000 de ore de funcționare, care ar permite producția până în 2026. Soluții similare au adoptat alte patru centrale nucleare cu -aceeași tehnologie din lume. Nici această propunere nu a fost votată de reprezentanții Ministerului Energiei în AGA. Oricum, o decizie în acest sens va fi luată doar dacă un studiu comandat canadienilor va confirma soluția. Într-o conferință organizată de ziarul Bursa, joia trecută, reporterul de la „România liberă” l-a întrebat pe ministrul de resort, Toma Petcu, de ce nu s-a asigurat, de la începutul mandatului, că va demara acest proiect. Ministrul a declarat că retubarea „trebuie să fie o prioritate pentru noi”, dar răspunsul trebuie să ni-l ofere Daniela Lulache, care a fost director general al Nuclearelectrica până la 1 septembrie. „O să vedem dacă acest studiu ne dă posibilitatea sau nu. Acum 3-4 luni, când am avut o discuție cu doamna Lulache, cu directorii, cu Consiliul de Administrație, am întrebat-o de ce nu suntem pregătiți să facem retubarea în termen, adică în 2020. Mi-a spus că nu a avut timp să se pregătească și că speră foarte mult că acest studiu să prevadă prelungirea cu încă 2 ani (cu trei – n.r.). A avut timpul necesar să pregătească și nu să găsească o soluție de ultim moment. Mai bine era să fim pregătiți pentru retubare. De ce nu s-a pregătit, întrebați-o pe ea, a stat 4 ani și șapte luni pe scaun”, a afirmat ministrul Energiei. Potrivit acestuia, una din cele două priorități ale noului CEO al Nuclearelectrica va fi retubarea unității 1. La conducerea SNN a fost instalat acum, cu mandat provizoriu de patru luni, un tânăr de 28 de ani, fost PR la Chevron.

Numire. Un ofițer MApN la Hidroelectrica

Seria numirilor controversate făcute de Ministerul Energiei la companiile din subordine continuă. Astfel, instituția îl propune acum pe Gabriel Andronache, consilier de stat în cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului, pentru funcția de membru al Consiliului de Supraveghere al Hidroelectrica. Potrivit informațiilor apărute în presă, în perioada 1997 – 2008, Andronache a fost ofițer MApN, iar în 2014 a absolvit un curs de securitate și bună guvernare la Colegiul Național de Apărare. Prezent la conferința de joi, Andronache a citit mesajul premierului Mihai Tudose, potrivit căruia energia este un domeniu strategic pentru România, cu obiective clare şi realizabile, şi anume: creşterea independenţei şi a securităţii energetice. „Pe fond, ţara noastră nu trebuie să mai depindă energetic de nimeni, de aceea am intensificat eforturile pentru finalizarea strategiei energetice a României. Proiectul, aflat în lucru la Ministerul Energiei, va conţine investiţiile prioritare din sector”, a spus premierul, prin vocea consilierului său.

Comentarii

  • Ciobanu Florin Valeriu

    15 septembrie 2017 15:19

    Nu,de trei ori nu dna Mantoiu!Ar fi o uriasa timpenie si nu cred ca-i p N-aqr uteti banui pe dnii Dragnea si Tariceanu de asemenea "calitati".Pentru ca,atunci cind noi muream la granitele Europei sub iataganele turcesti ei "dansau cdriluri la Viana".N-ar fi timpul sa -si plateasca datoriile?????

    raspunde comentariului
  • Ciobanu Florin Valeriu

    15 septembrie 2017 15:19

    Nu,de trei ori nu dna Mantoiu!Ar fi o uriasa timpenie si nu cred ca-i p N-aqr uteti banui pe dnii Dragnea si Tariceanu de asemenea "calitati".Pentru ca,atunci cind noi muream la granitele Europei sub iataganele turcesti ei "dansau cdriluri la Viana".N-ar fi timpul sa -si plateasca datoriile?????

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:13

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    12 septembrie 2017 14:12

    Cea ramas la stat ca si unitati de productie sunt vaci de muls pina dau in brinci or pina cad din picioare .Despre ce strategice vorbiti voi ,ce Romania mai are strategie ??.Cine mai are habar de strategie in Romania ?,loazele astea ,semianalfabetii si agramatii astia ce au dat buzna in politica habar n-au de economie de stabilitate economica de siguranta nationala ei au venit la capatuiala la jaf la furat ca doar ei sunt la butoane !!

    raspunde comentariului
  • Asa numitele investitii din Romania sunt niste "cirpeli" au " peticit" - psd-ul se gindeste ca va primi bani de la "UE" - PENTRU TRANSFUGI - SA FACA ACOLO BANI CORUPTII DIN ROMANIA

    12 septembrie 2017 11:18

    PSD-ul mizeaza pe deznationalizarea tarii si pe banii care ii vor primi de la merkel sa o scape de transfugi - pentru bani .Problema dureroasa care nu o inteleg romanii - banii de la buget nu pot fi cheltuiti de mai multe ori . Ai dat banii pe pensii - nu mai exista si esti vulnerabil mai ales cind este vorba de securitatea tarii . Nu vrem transfugi mohamedani care ii aduce psd-ul in Romania sa deznationalizeze tara .

    raspunde comentariului
  • Ion

    12 septembrie 2017 10:56

    Narcisa Febus aveti dreptate, intodeauna coada isi face capul si nu invers.

    raspunde comentariului
  • Elena Latcan

    12 septembrie 2017 9:50

    Proprietarul=statul,are dreptul sa-si foloseasca banii proprii ,dividentele,Tva,pentru rezolvarea nevoilor populatiei

    raspunde comentariului
  • Strategii sinistre

    12 septembrie 2017 9:26

    Investitiile postdecembriste au facut un rau mult mai mare economiei si tarii decat pensiile si salariile. Cu cat investim mai mult cu atat ne prabusim mai adanc.

    raspunde comentariului
  • Nelu Stiuca

    12 septembrie 2017 9:26

    LENIN a prevazut la timpul sau ca BURGHEZIA COMUNISTA va fi mult mai NENOROCITA si asupritoare decat CEA CAPITALISTA sau decat COMUNISMUL. Din pacate pentru existenta poporuil roman prevederea sa se confirma 100. Acesti NOMENCLATURISTI SEMIDOCTI, IMPERTINENTI, SENILI, SCLEROZATI, etc, LA dezbaterile SI INTALNIRILE PUBLICE NU POT DECAT sa produca si sa adopte DECIZII grave care aduc prejudicii mari pentu viitorul Ro. ROMANIA NU ARE NICI O STRATEGIE DE DEZVOLTARE GENERALA SAU SECTORIALA pe termen scurt, mediu sau lung. De 27 de ani Ro este condusa de GRORII EI PE ULTIMUL DRUM.

    raspunde comentariului
  • 3cce Kurrupt

    12 septembrie 2017 8:33

    Disperați că 2 la sută din PIB bate la ochi cam tare și ustură intolerabil la gaura kurcubeului, patrioții de că cat arată strategic că gaura cealaltă ecce mai largă