14.7 C
vineri, 20 septembrie 2024
AcasăSpecialSteaua revine lider dupa 24 de ore

Steaua revine lider dupa 24 de ore

La Iasi nu a curs sange, nu au fost oase rupte, adversarii nu s-au calcat pe cap. A fost doar un meci aprig disputat, in care si Poli, si Steaua au luptat de la egal la egal pentru victorie. O partida in care arbitrul Augustus Constantin a acordat sapte cartonase galbene, obisnuit in orice meci si unul rosu in prelungiri, primit de Bordeanu in urma unei altercatii intre jucatori. Iesenii au inceput curajos jocul, au atacat mai mult in primele 20 de minute cand au pus la grea incercare defensiva Stelei si pe portarul Hamutovski. Cei care trec insa pe langa deschiderea scorului au fost oaspetii. Bostina rateaza o mare ocazie datorita interventiei curajoase a portarului Branet. Partida are ritm, fazele de atac alterneaza de la o poarta la alta. Poli este mai activa pe contraatac datorita paselor lungi spre Balba si Miclea, dar ofensiva campionilor rezista. Echipa lui Protasov incearca si ea arma contraatacului, dar in zi slaba si neinspirati Iacob si Oprita par pierduti, undeva in mijlocul careului gazdelor.
Poli incepe in forta partea a doua a meciului, dar apararea Stelei este mult mai prompta si mai decisa. Jocul se inaspreste, iar antrenorul Ionut Popa se agita pe margine, da indicatii, admonesteaza brigada de arbitri, dar meciul curge fara incidente. O imbranceala generala angreneaza totusi la mijlocul reprizei aproape toti jucatorii, dar ea ramane fara consecinte. La o faza care nu anunta nimic, Balba loveste aiurea cu mana un balon in suprafata de pedeapsa si arbitrul Constantin dicteaza corect penaly transformat de Bostina. 1-0 pentru Steaua. Poli incearca egalarea, este foarte aproape de ea, dar Onofras trece pe langa gol in ultimele minute ale meciului. Steaua isi pastreaza invincibilitatea si dupa 24 de ore isi reocupa fotoliul de lider. Poli a jucat bine, a fost de multe ori egala adversarului si fara acel penalty ar fi meritat un egal.

Anchetă Liban: Dispozitivele de comunicații au fost piratate înainte de intrarea în țară

O anchetă preliminară a autorităţilor libaneze arată că pagerele, staţii portabile de emisie-recepţie şi alte dispozitive de transmisie ale Hezbollah care au explodat în...