Culise: Putin a încercat să-l tragă pe sfoară pe Trump în Siria. Atacul chimic a avut loc cu știința Moscovei, care avea trupe speciale la baza Shayrat bombardată de americani. Putin își asumă riscul unei confruntări cu SUA

de Adina Mutar , 08 aprilie 2017 - stire actualizata la ora 16:57, 08 aprilie 2017

Președintele rus Vladimir Putin a declarat că-și asumă riscul unei confruntări cu SUA, „decât să accepte umilința de a sta deoparte când aliatul său este bombardat”. Premierul Dmitri Medvedev a scris pe Facebook că rușii au fost „la un inch” să răspundă atacului american.

Imaginile prin satelit și informațiile de la sol demonstrează că rușii aveau trupe speciale și elicoptere la baza aeriană Shayrat din Siria, de unde a plecat avionul SU-22 care a efectuat atacul cu gaz sarin asupra orașului Khan Sheikhoun, din provincia Idlib, soldat cu peste 100 de morți.



 

Siria – un El Dorado pentru sărăcime

Moscova nu numai că știa de ce urma să se întâmple, dar se pare că fusese „creierul” acestei „diversiuni”. Serviciile secrete militare transmiseseră că Vladimir Putin are un singur scop în Siria, acela de a înăbuși revoluția poporului definitiv și de a-l face pe Bashar al-Assad stăpân pe fâșia de coastă de unde rușii plănuiau în viitor acces absolut la gazele din Mediterana, plus eliminarea din regiunile adiacente a riscului existenței unor „focare de revoluție”. Pentru asta trebuia să-i elimine pe toți comandanții brigăzilor Armatei Siriene Libere, apărătorii revoluției siriene, susținuți de Turcia. Cu ajutorul grupărilor teroriste ISIS și Jabhat al-Nusra, au reușit să elimine mulți dintre comandanții ASL. Au reușit să scoată populația sunnită afară din Alep și din Homs, în majoritate, și să bage în locul acesteia familiile milițiilor șiite pro-Bashar, susținute de Iran. Această epurare etnico-religioasă mergea ca „la carte”, cu ONU monitorizând-o, pentru că nu se găsise altă cale la nivel internațional de a proteja populația civilă, decât evacuînd-o. Bombardamentele rușilor și ale regimului Assad asupra școlilor, spitalelor, piețelor aveau același scop, de a determina populația să plece, să lase „liber” pentru milițiile șiite. În aceste miliții s-au înrolat oameni săraci din multe țări din Orientul Mijlociu și Asia, pentru că li s-au promis salarii, case, o nouă viață în „El Dorado” Siria. Doar că aurul era negru! Iar populația siriană sunnită, periculoasă prin revoluția continuă împotriva regimului Assad, urma să fie dislocată, refugiată prin toate colțurile lumii. Absolut nimic nu a stat în calea acestui plan conceput de Moscova-Teheran-Damasc.

O diversiune de groază

Și a apărut Donald Trump. „Prietenul” lui Putin, cu oamenii lui anchetați pentru relațiile cu Moscova, cu multe probleme de ordin interior. Cine să se mai ocupe de Siria, care „nu mai era o prioritate a Adminstrației” americane, după cum se afirmase la modul oficial în urmă cu o săptămână? De Siria se ocupa Pentagonul autorizat de Trump să ia deciziile necesare în teren. Și Pentagonul întărea efectivele din Siria, împreună cu aliații kurzi. Ținta era Raqqa, fieful ISIS. Și al petrolului. Putin a acceptat cooperarea împotriva terorismului, doar ca să blocheze înaintarea trupelor turcești, singurele dotate cu tancuri, a căror țintă era tot Raqqa. Până la acest punct, a existat cooperare între Pentagon și Putin. Dar liderul de la Kremlin era și el informat că lupta împotriva ISIS ar fi fost urmată de un ultimatum pentru milițiile șiite iraniene și pentru Hezbollah, de a părăsi Siria. Asta ar fi adus grave prejudicii planului Moscovei, aceste miliții fiind singurele care țin la putere regimul Assad, de la sol. Și care ar fi trebuit să rămână în Siria, să-și aducă și familiile. Concomitent cu atacul chimic de marți, au fost și bombardamentele asupra spitalelor, înainte și după atac, și ridicarea de bariere, de către Jabhat al-Nusra, pe drumul spre Turcia, pe unde ar fi putut scoși răniții. De aceea s-a avansat ipoteza că Moscova a încercat să elimine probele că a fost folosit gaz sarin. În mass media s-a acordat puțină importanță faptului că organizarea convoiul de răniți spre Turcia revenea Armatei Siriene Libere. Jabhat al-Nusra a reușit să ucidă un comandant ASL foarte important din provincia Idlib, restul au scăpat din ambuscadă. Această „diversiune” de groază a Moscovei, pentru eliminarea celor mai importanți comandanți ai ASL, nu se preconiza a avea urmări notabile pe plan internațional. Alte „îngrijorări”, alte lamentări, alte Consilii ONU împiedicate în dreptul de veto al Rusiei. Doar că președintele SUA, Donald Trump, nu se putea lăsa culpabilizat într-o asemenea crimă împotriva umanității, în virtutea unei cooperări împotriva terorismului.

Pentagonul a evitat să-i lovească pe ruși și elicopterele lor

Pentagonul, ca și toți actorii din zonă, cu acces la sateliți militari, știau pozițiile grupărilor Jabhat al-Nusra, știau că o dronă rusească a survolat orașul Khan Sheikhoun, știau că SU-22 care a efectuat atacul chimic s-a ridicat de la baza Shayrat, unde rușii aveau trupe de elită și elicoptere militare, știau că altă dronă rusească a survolat orașul după atac, apoi a fost bombardat spitalul unde erau duși răniții, știau de ambuscadele pregătite de Jabhat al-Nusra pentru brigăzile ASL și comandanții ce urmau să sosească. Nici aviația rusească, nici aviația lui Assad, nu a atacat brigăzile Jabhat al-Nusra.

În momentul în care Donald Trump a declarat că acest atac chimic nu va fi lăsat nepedepsit, s-a încins firul roșu între Rex Tillerson, secretarul american de Stat, și Ministerul rus al Apărării și cel al Afacerilor Externe. Rușii cereau timp, anchete la fața locului, Tillerson număra orele și le spunea că pierd timp prețios. Li s-a comunicat exact unde urmau să lovească rachetele americane și li s-a dat timp să-și retragă oamenii. De aceea s-a și comunicat, după atacul american, că „niciun militar rus nu a fost rănit sau ucis, ei neaflându-se în incinta aeroportului la acea oră”.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, căpitanul Jeff Davis, a declarat: „Au fost lovite avioanele, hangarele, depozitele de combustibil și logistice, buncărele cu muniție, sistemul antiaerian, stațiile radar, tot ce face un aeroport militar funcțional. Toate aparatele atacate au fost siriene, nu rusești”.

La toate acuzațiile de la Kremlin, că SUA nu au respectat cooperarea stabilită împotriva teroriștilor, și s-a aliat cu aceștia, Rex Tillerson, secretarul american de Stat, a răspuns: „Siria nu a predat toate armele chimice. Rusia a eșuat în responsabilitatea de a surperviza predarea tuturor armelor chimice, așa cum s-a obligat. Ori Rusia este complice, ori este incompetentă să facă acest lucru”.

Comentarii

  • ESTHER PATRICK

    07 octombrie 2017 0:15

    Buna,Eu sunt dna Esther Patrick, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viață. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile sau aveți nevoie de un împrumut pentru a-ți îmbunătăți afacerea? Ați fost respinsă de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de ipotecă? Căutați mai mult pentru că suntem aici pentru a face toate problemele dvs. financiare un lucru din trecut. Acordăm fonduri persoanelor fizice care au nevoie de asistență financiară, care au un credit rău sau care au nevoie de bani pentru a plăti facturile, să investească în afaceri la o rată de 2. Vreau să folosesc acest suport pentru a vă informa că oferim asistență fiabilă și beneficiară și că vom fi dispuși să oferim un împrumut. Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail laestherpatrick83gmail.com

    raspunde comentariului
  • Mrs QUEEN OWEN

    07 octombrie 2017 0:14

    Numele meu este doamna QUEEN OWEN, C.E.O de la "ACCESS LOAN FIRM" Creditor de împrumut care oferă împrumuturi pentru oportunități de viață și o rată a dobânzii de 2. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? din împrumutul de împrumut garantat în împrumut. Nu te uita mai mult pentru că suntem aici pentru a face toate problemele tale financiare un lucru din trecut! acordăm împrumuturi companiilor, entităților private și persoanelor de încredere la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă și o perioadă de grație de șase luni înainte de începerea rambursării ratei lunare a împrumutului. Queenowen9gmail.comAi nevoie de un împrumut de urgență pentru o rată ieftină?Ești în datorii?Aveți un credit rău?Ați fost refuzat de bănci sau de creditori?Aveți nevoie de un împrumut pentru a vă începe propria afacere?Aveți nevoie de un împrumut pe viață?Aveți nevoie de un împrumut de locuință investiție?contactați-ne prin adresa noastră de e-mail queenowen9gmail.comSalutariDoamna QUEEN OWEN

    raspunde comentariului
  • GEORGE LUCY

    20 aprilie 2017 15:50

    ZIUA ZIUA! Aveți nevoie de personal și de afaceri sau de finanțare Investiții, fără stres și aprobare rapidă? Daca da, Contactați-ne astăzi pentru că vă oferim Împrumut la o rată a dobânzii care se ridică la 2. Finanțele noastre sunt garantate și sigure. Client fericire Suntem puterea noastră. Un împrumut de 5.000 - 1.000.000.000 , USD Euro și Pounds, disponibil acum Aceasta este o afacere, Personal, Casa, Călătorii șiÎmprumuturile studenților etc. Părțile interesate trebuie să mă contacteze prin e-mail pentru mai multe informații E-mail georgelucy007gmail.com Completați formularul de cerere de mai jos DETALII DE APLICARE Numele solicitantului _________ Sex _________ Adresă de contact ________ Țară _______ Suma necesară ca împrumut _________ Durata împrumutului ________ Scopul împrumutului _________ Telefonul mobil ______ Numele ______ Ocupația ______ E-mail de contact __________ Nu ați solicitat niciodată un împrumut? _______ ============================ Așteptăm imediat răspunsul dvs. urgent. Salutări

    raspunde comentariului
  • Emil Mihai Lixandru

    11 aprilie 2017 1:20

    Rusia avea trupe la baza aeriană bombardată de americani din simplu motiv că este aliatul Siriei și este normal ca aliat să aibă trupe în statul pe care îl apără așa cum și americanii au trupe de exemplu în România, la baza de la Mihail Kogâlniceanu. Imediat după atacul chimic Rusia a invitat experții internaționali să viziteze baza aeriană din Siria de se presupunea că ar fi fost lansat atacul chimic pentru a face investigații în acest sens, deoarece rușii știau că nu există nici o armă chimică acolo. În schimb, americanii în loc să trimită experți pentru a cerceta acea bază aeriană siriană suspectată de lansarea atacului chimic, au decis să o bombardeze pentru ca nimeni să nu mai aibă ce să investigheze și în acest fel au aruncat vina pe ruși că îi apără pe sirieni și mai mult că ar fi chiar complici la atacul chimic. Totul este o înscenare americană. Scopul americanilor nu este distrugerea așa zișilor teroriști ci de fapt scopul lor este schimbarea regimului politic sirian prin îndepărtarea lui Assad. Lupta împotriva teroriștilor este doar un pretext america pentru a-și justifica prezența armată în regiune. Trezirea!

    raspunde comentariului
  • Dan

    10 aprilie 2017 11:41

    Povestea asta e o combinatie intre "purificarea etnica" a bosniacilor de catre sarbi, din 1998 -1999, si "armele de distrugere in masa ale lui saddam hussein" Simpla nu mai mergea, trebuiau sa o dea acum combinata... De ce nu vor o ancheta, daca atacul a fost facut de Assad, ca rusii au cerut o ancheta internationala?!

    raspunde comentariului
  • iasndtr

    10 aprilie 2017 11:16

    Mai asta dela grajd,precis ca esti rusnac si cauti sa manipulezi mintind cu nerusinare.De unde esti tu sigur ca nu au folosit rusii gaz contra populatiei civile din Siria ,vrei sa spui ca trupele de rebeli si-au dat singure gaz contra lor si a populatiei care lupta cu criminalul Asad?Bai .nu se mai poate sa mintiti oamenii ,a-ti ramas ca cei din vremea lui Stalin prapaditilor.

    raspunde comentariului
  • Dan

    10 aprilie 2017 8:25

    Ce penibil scenariu au nascocit serviciile numai ca sa justifice un atac inexistent, de fapt o incercare urata de provocare a unui conflict major, a cata ?, intre Rusia si USA. Ei stiu ca povestea asta e o noua versiune a "armelor de distrugere in masa a lui Sadam Hussein" de aceea acuma incearca sa vina cu alta justificare a agresiunii, cu alta acoperire a unei ticalosii.Cate incercari de acest fel, incepand cu doborarea de catre Turcia a avionului rusesc, cu uciderea ambasadorului, cu doborarea avioanelor rusesti, recent-ul atentat, numai ca sa provoace Rusia la o reactie necontrolata! Atata doar ca Putin este mortal de calculat, iar asta ii face sa urle! De fapt, cine a citit putina istorie, stie ca rusii nu se grabesc niciodata la inceputul unui conflict. numai vesticii alearga dupa blizt-krieg-uri, acuma, acuma, trebuie sa lansam rachetele, nu sufera amanare, etc.. Diavolul este grabit intotdeauna!

    raspunde comentariului
  • Didos

    10 aprilie 2017 7:52

    Fara indoiala suntem in fata unei crime sinistre impotriva umanitatii ! Dar , ma indoiesc ca Putin si-ar fi dat acordul , pentru un atac chimic impotriva unor civili ! Nu-l cred atat de ticalosit ! Mai este insa o chestie! Modul in care Rusia sprijina masiv , regimul Assad, poate creia conditiile necesare pentru efectuarea , in liniste si pace , a unui astfel de atac criminal !

    raspunde comentariului
  • Arthur Fux

    09 aprilie 2017 22:44

    BLA-BLA-BLA...Baboi de Col'nel iesit la pensie... Cam sclerozat...

    raspunde comentariului
  • eugen raduca

    09 aprilie 2017 21:08

    fenomenul de saudizare al occidentului prin importarea musulmanilor este menit sa divizeze societatile si sa bage frica in ele ...singura topica este acum pericolul terorist...terorismul este tipic ji danilor istoria lor este dovada...prin asa numite fals flag operatiuni cum a fost 9 11 , charliehebdo , bataclan , jidaniiii pozind in musulmani au deschis calea terorizind publicul.....mass media asa zisa libera jidaneasca brain washed cu amenintarea terorismului islamic publicul pina cind musulmani adevarati suparati de eticheta de teroristi se urca la volan si ....le arata ei ce inseamna terorism.....odata deschis robinetul de alimenteaza singur......iar jidaniii si tradatorii americani vinduti israelului ...salveaza lumea de teroristi ..,...israelul si arabia saudita sint uneltele cu care sua isi creeaza teroristii in scop tactic......terorizarea intregii planete ei pozind in salvatori ca in siriA.....

    raspunde comentariului
  • @ eugen raduca

    09 aprilie 2017 14:33

    Speranta moare ultima , continua sa speri !

    raspunde comentariului
  • http://www.evz.ro/musulmanii-potential-dusmani.html

    09 aprilie 2017 3:39

    "Toți musulmanii sunt, potențial, dușmanii noștri - ne spun autoritățile occidentale. Și atunci de ce îi mai "importăm" masiv? ---- De fiecare dată când are loc un atac islamist asupra populației autoritățile încearcă îndreptarea atenției opiniei publice pe alte piste, cele mai plăcute lor fiind cele ale unui atac al extremei drepte - ceea ce nu este cazul niciodată _Cum de fapt nu a fost nici în ultimii 60-70 de ani, Europa fiind zguduită, înaintea atacurilor islamiste, de cele ale extremei stângi_ De exemplu, la Berlin a fost intens mediatizată ipoteza șoferului polonez găsit mort în cabină. Dacă totuși se dovedește că e vorba de 1-2 musulmani, autoritățile se reped _în SUA probabil că nu o vor mai face_ să ne prezinte atacatorul-atacatorii fie ca pe niște persoane cu grave deranjamente mentale, sau ca pe niște lupi singuratici. Credem in continuare ca Masood a acționat de unul singur în acea zi și nu există nicio informație care să sugereze că sunt planificate alte atacuri - ne spune, de exemplu, Scotland Yard-ul despre atentatorul de pe Westminster Bridge. În cazurile în care apar comunicate ale grupărilor teroriste, sau adevărul despre atacatori nu mai poate fi ținut ascuns din alte motive, cu mare întârziere și gemete de suferință, suntem anunțați că este totuși un atact terorist. De ce practică autoritățile acest sport al minciunii, dezinformării și, în final, al complicității la crimă? Din același motiv pentru care nu ni se dau datele reale despre numărul migratorilor, sunt lăsate frontierele vraiște, sunt pedepsiți cei care ridică glasul împotriva migrației, sunt acceptați migratori fără acte, adulți care se declară copii, se tolerează, ba chiar încurajează violurile, se încalcă orice regulă aplicabilă foarte strict europenilor_ -- De teamă ca populațiile europene să nu se trezească, să se revolte și să ceară sau să forțeze închiderea conductelor cu migratori, iar ei să nu-și fi realizat planul de inundare a Europei, SUA, Canadei etc. cu noua populație, înlocuitoare a celei locale. WELLCOME REFUGEES! După participarea la o emisiune recentă, gazda mea, Nicoleta Savin, mă întreba, nevenindu-i să creadă că toată această uriașă mișcare migratorie este parte a unui plan vechi, urmat cu tenacitate de aproape 250 de ani, cum e posibil ca elitele politice ale acestor țări _în complicitate cu mare parte dintre cele culturale, universitare, economice, cu media și ong-urile dedicate_ să ducă o politică care să implice exterminarea propriilor popoare. Răspunsul e simplu_ - Așa cum Revoluția franceză a exterminat în total peste 200000 de francezi _și a omorât într-o singură lună, în numele ateismului, mai mult decât Inchiziția în toată perioada existenței sale de peste 300 de ani în întreaga Europă, adică 10-12000_ iar în secolul 20 regimurile comuniste au exterminat 100 de milioane de concetățeni. Pentru că Revoluția franceză, comunismul și acum această urzeală criminală nu sunt decât căi și etape diferite ale aceluiași proiect de schimbare a lumii. Dar să ne reîntoarcem la atacatorii noștri cei _deja_ de toate zilele. Cele două tipuri de încercări nerușinate de "aburire" și de sedare a populațiilor_ - 'Stați liniștiți, nu e nimic grav, cazuri izolate, accidente greu de preîntâmpinat, dar de amploare redusă, nu sunteți în pericol, dormiți liniștiți, situația e sub control, statul veghează pentru voi' - se dovedesc fie o sublimă punere în pagină a expresiei "a-ți da cu stângu-n dreptu", sau pentru a ne pune să ne încăierăm unii cu alții, de a ne spune adevărul pe ocolite. Iată de ce_ Nebuni, lupi singuratici, cazuri excepționale, posibil. Numai că în anul care a trecut și mai ales în cel în care ne găsim ei s-au adunat brusc, în cazul "bolnavilor", cât pentru a umple un spital, iar în cel al lupilor de câteva haite serioase. S-au răspândit în toate statele occidentale, și au produs mult mai multe victime decât numărul lor _incluzând aici și morții și răniții_ ultimul caz fiind cel al atacatorului din Londra - 4 morți și peste 40 de răniți. Iar atunci când vii și spui că atacatorul x,y,z, și așa mai departe, este un nebun, sau un lup singuratic, și nu un membru al unei rețele teroriste, dar numărul acestora crește extrem de rapid și devine un fenomen zilnic, în aceeași clipă recunoști că_ 1. Dușmanul, care amenință populația indigenă, nu se reduce la celulele, grupările, rețelele teroriste, adică, acel 0,00 și ceva la sută din populația musulmană a Europei _de exemplu, sau a oricărei alte țări occidentale_. El este potențial format, la nivel maximal, din toți musulmanii aflați aici, căci oricând alți nebuni și alți lupi singuratici, radicalizați de capul lor, tot mai mulți, se vor decide și vor lovi. După zeci, sute, apoi mii și tot așa. Care? Cine? Practic, oricine. 2. Problema a doua decurge din prima_ Aceste atacuri nu pot fi preîntâmpinate. Pentru că atacatorii sunt anonimi până la atac. Și pentru că nu există forțe de ordine atât de extinse încât să urmărească orice musulman de peste _deocamdată, deși se cunosc cazuri de mame care și-au trimis copii de numai 6-7 ani îmbrăcați cu centuri sinucigașe_ 10 ani. Că statul nu-ți poate asigura și garanta liniștea, siguranța, viața, căci nici el nu știe, prin organele lui specializate, și, de fapt, nici nu vrea să știe _vezi numai atmosfera creată peste tot împotriva poliției_ cine, când, unde și cum va lovi_ cu cuțitul, cu toporul, cu maceta, cu pistolul, cu automobilul, cu autocamionul, cu bombardeaua, cu gazul toxic, cu virusul sau bacteria etc. 3. Că, având în vedere cele de mai sus, situația este extrem de gravă, populația indigenă nu poate conta pe autorități, ci trebuie fie să se resemneze și să-și aștepte în tăcere rândul la "abatorul albilor" sau să-și poarte singură de grijă. Cum? Aici începe o altă discuție. Dacă s-ar vorbi de fiecare dată despre terorism, fără a o mai da cotită pe după spitale și lupi singuratici, ar fi dureros, dar mai simplu, căci, în acest caz, dușmanul poate fi identificat , limitat, chiar pus, temerile oamenilor primesc o țintă clară. Cele două identificări ale atacatorilor ar trebui să sugereze excepția, raritatea, lipsa pericolului generalizat. Dar tocmai această identificare, care îi scoate din niște grupuri bine determinate chiar dacă periculoase, și îi aruncă în ansamblul populației musulmane, este cea care provoacă panica, neliniștea, reacția. Procedând astfel, autoritățile amplifică o psihoză, cu totul îndreptățită de altfel, de sens contrar a ceea ce par a-și dori_ neîncrederea, nu numai în orice musulman, ci în orice persoană mai închisă la culoare. Suspiciunea, teama, furia. De la neîncredere și furie la radicalizare calea nu este lungă și unii o vor parcurge rapid. Căci europenii au toate motivele să se teamă. Dincolo de zecile de mii de violuri, jafuri și tâlhării, de sutele de morți, avem propaganda deschisă, nesancționată de autorități, pentru o Europă islamică, declarațiile belicoase și comportamentul amenințător al multora dintre cei care sosesc în Europa și anunță că nu vin pentru a munci, că europenii trebuie să li se supună sau să moară, că femeile Europei sunt târfele lor, că sharia va fi legea continentului. Nici în ceea ce îi privește pe migratorii veniți mai demult, care sunt acum la a doua, a treia sau a patra generație, majoritatea cetățeni ai respectivelor state, veștile nu sunt mai bune. Dacă cei din prima, chiar a doua generație, au încercat să se integreze, urmașii lor, mai ales ultima generație nu se recunosc decât în mică parte cetățeni ai statelor europene. Majoritatea lor se revendică ca musulmani și după statul din care au sosit cei din prima generație. Așa cum se întâmplă și în SUA, ca urmare a războiului permanent al stângii împotriva lumii așezate pe fundamente creștin, dreapta veche, religioasă este pe cale de dispariție. În locul ei, sub presiunea fascimului de stânga și a fascismului islamic, a discriminărilor și genocidului metodic împotriva albilor, apare o nouă dreaptă, care se revendică etnic și rasial. Cum atacul împotriva indigenilor va continua atât din partea autorităților _de exemplu, represiunea tot mai accentuată împotriva creștinilor practicanți, a lăcașurilor de cult și a simbolisticii creștine, a familiei, moralei_ cât și a migratorilor, reacțiile celor dintâi nu vor întârzia să apară _de fapt ele se manifestă de ceva timp sub forma incendierii stabilimentelor pentru migratori, sau a patrulelor de stradă pentru apărarea albilor_ iar până la declanșarea unor confruntări de mai mică sau mai mare amploare nu este decât un pas. Pas pe care autoritățile par dispuse să îi ajute și pe unii, și pe alții, să-l facă. De ce oare? Iată o întrebare la care rămâne să ne gândim cu toții."

    raspunde comentariului
    • E chiar adevarat,se va duce pe apa sambetei civilizatia,vom ajunge slugi la arabi si asta pentru ca chiar suntem prosti si acceptam moartea si agresiunea oamenilor nevinovati din partea unor bestii .

      09 aprilie 2017 4:35

      .

      raspunde comentariului
  • eugen raduca

    08 aprilie 2017 19:34

    sper ca acum toti imbecilii care au sustinut ca rusii s-au implicat in campania presidentiala din sua isi dau seama cit de ridicoli si habarnisti inn frunte cu supraevaluatul jurnalist de la realitatea tv rares bogdan..........

    raspunde comentariului
  • Gelu

    08 aprilie 2017 19:09

    Gandurile negre te bantuie noapte ! De aici imaginatia bogata !

    raspunde comentariului
  • Gelu

    08 aprilie 2017 19:08

    Gandurile negre te bantuie noapte ! De aici imaginatia bogata !

    raspunde comentariului
  • ion

    08 aprilie 2017 17:51

    Doamna Adina...felicitari maxime pentru super scenariul cu inlocuirea sunitilor din Alepo cu shiiti din tari arabe...esti..buna! Meriti premiul Nobel pentr literature ...SF

    raspunde comentariului
  • gmbplay

    08 aprilie 2017 16:17

    Uitati-va mai bine la vecinii din sud!

    raspunde comentariului
  • Mihai

    08 aprilie 2017 14:53

    Rusi vor trimite ma multe conserve ruginite in mediterana ca raspuns la atacul americanilor.

    raspunde comentariului
  • Valentin Sardaru, Espania

    08 aprilie 2017 14:51

    Eu cu cine votez ?

    raspunde comentariului
  • Marius

    08 aprilie 2017 14:50

    Mda mda.... stim ce vrei sa spui. Americanii vor doar instaurarea democratiei in Siria si nu doresc decat apararea populatiei. La fel ca si in Irak desigur. Mama lor de rusi cum vor ei petrol iar americanii nu. Cum se face insa ca americanii controleaza majoritatea zonelor petroliere din orientul mijlociu? Prin magie cred. La fel ca si in cazul Irak. Americanii au dat buzna acolo sa democratizeze domne tara aia si sa distruga armele chimice ale lui Sadam. Dar culmea! Nici o arma chimica insa cativa soldati aproape ca s-au inecat intr-un ocean de petrol care zacea si el pe acolo... asa ca au zis "hai sa il luam si pe el acasa la noi ca saracu e inutil si nefericit aici in desert". Si de atunci tot pompeaza. In cazul Siriei, ma intreb, nu ar fi posibil oare ca rebelii care au controlat jumatate din tara, o parte dintre ei fiind generali si trupe siriene care au dezertat sa aiba ceva arme chimice din bazele de pe teritoriile ocupate? Sau stiti voi ca toate armele chimice sunt pastrate in camara de muraturi a lui Assad?

    raspunde comentariului
  • muie

    08 aprilie 2017 13:57

    bai asa o mare prostie de articol demult nu am citit in fituica asta,ba va prostiti pe zi ce trece

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    08 aprilie 2017 12:43

    Putin va trebui sa se trateze cu curcumina pe intreaga perioada cat Donaqld Trump se va afla la Casa Alba.

    raspunde comentariului
  • HENRIETTA FERNANDO

    08 aprilie 2017 11:38

    împrumut! împrumut!! împrumut!!!Cautati o companie de împrumut privat reputație și acreditat care oferă împrumuturi pentru oportunitate de timp de viață. Noi oferim toate tipurile de împrumut într-un mod foarte rapid și ușor, credit de nevoi personale, credit auto, Acasă împrumut, Student împrumut, afaceri de împrumut, împrumut de investiții, consolidarea datoriilor, și multe altele. Ați fost respinse de bănci și alte instituții financiare? Ai nevoie de un împrumut de consolidare sau un credit ipotecar? Căutarea nu mai mult ca noi suntem aici pentru a face toate necazurile tale financiare, un lucru din trecut. Noi fonduri de împrumut la persoane fizice și juridice care au nevoie de asistență financiară la rata de 2. Nu există un număr de securitate socială necesară și nici o verificare de credit este necesar, 100 garantat. Vreau să folosesc acest mediu pentru a vă informa că am acorda asistență fiabilă și beneficiar și vom fi bucuroși să vă ofere un împrumut.Deci, ne e-mail astăzi, la fernandohenriettagmail.com pentru a aplica acum pentru un credit.

    raspunde comentariului
  • Livius Tullius Dracnea

    08 aprilie 2017 11:13

    O intrebara interesanta a aparut pe un site din Germania De ce ar risca Asad un atac chimic atunci, cand se pare ca ar fi obtinut in mare parte acordul inamicilor din Vest sa ramana in functie?Eu zic ca e ceva putred la mijloc. Poate vom afla ce anume...E terifiant sa vezi cum ziarele autohtone si nu numai preiau stiri din mass media internationala mainstream fara sa gandeasca...

    raspunde comentariului
  • Patriot

    08 aprilie 2017 10:11

    Mare pacat ca n-au omorat si rusii din zona iar la sfarsit si pe porcul de Putin .

    raspunde comentariului
    • Franjo Galvina

      08 aprilie 2017 11:04

      Rusi ?. Ba balega de cacareaza de capra raioasa, rusi sunt patrioti

      raspunde comentariului
      • Continuare 11,04

        08 aprilie 2017 13:10

        AM FURAT nick-ul " Franjo Galvina " , sunt troll-ul stalinist Constantin Moldovean Tiraspol , capcaunul iscoada prin publicatiile romanesti !

        raspunde comentariului
  • ion

    08 aprilie 2017 9:05

    La un inch? Nu la un centimetru? Eeee, v-ati cuffurit un pic, nu? Alcoolisti notorii...

    raspunde comentariului
  • sec

    08 aprilie 2017 8:31

    1. Rusii aveau elicoptere si trupe speciale pe aeroport. Corect, ele sunt pentru recuprarea pilotilor cazuti. 2. Scopul era sa elimine toti liderii Armatei Siriene Libere. Cum asa, toti liderii stau intr-un singur loc, si apoi toti se indreapta ca oile catre Turcia? Pentru ce? Bineinteles ca ei sunt vanati de sirieni. Sefii de banda sunt primii vizati.3. Al Nusra ridica baricade in drumul catre Turcia si omoara pe cei din FSL. Bineinteles. Este cineva care nu stie ca luptele interne dintre "rebeli" sunt o realitate? Se elimina intre ei, se unesc, se despart, isi jura credinta, se bat ca hienele pentru fonduri, arme, reprezentare la masa negocierilor? SUNT NISTE CAINI, NISTE HIENE.4. Al Nusra are legatura cu guvernul sirian. TOTI AU LEGATURA CU TOTI. Sunt canale de comunicatie intre fiecare participant, au loc schimburi de prizonieri, ostatici, populatie. 5. Spitalele sunt bombardate. ESTE O CRIMA DAR O CRIMA PE CARE O FAC TOTI PARTICIPANTII LA RAZBOIUL CIVIL. Mai sunt bombardate sursele de energie,apa, etc.

    raspunde comentariului
    • sec

      08 aprilie 2017 15:43

      De retinut -VA CER IERTARE ! Cu " sec" ! Fiind troll stalinist , la ce va asteptati ?

      raspunde comentariului
    • sec

      08 aprilie 2017 8:49

      5. Atacul cu arme chimice. Voi atribuiti guvernului sirian prostia asta? Chiar credeti? Sirienii care au ocupat Libanul 10 ani, care sunt experti in manipulare, dominare, combinatii,aliante ascunse, sa se compromita atat de grav omorand 100 in majoritate copii si femei? Studianti un pic istoria Siriei sub familia Assad ma, si apoi va dati cu parerea. Sunt capabili de chestii mai nasoale, dar NICIODATA NU VOR IESI VINOVATI. 6. Implicarea Rusiei in atacul chimic. Iertati-ma, daca credeti lucrul asta dati dovada de prostie, imbecilitate, si tot ce mai alegeti voi...Jigniti inteligenta si subtilitatea acumulata in zeci de ani a serviciilor secrete rusesti. Niciodata nu se vor baga in rahaturi de astea. Voi desconsiderati grav RUSIA si puneti botul la smecherii de 2 lei. Probabil asa si votati. In final va cer iertare.

      raspunde comentariului
      • Mihai

        09 aprilie 2017 9:06

        Nu zău! In ce nu se bagă rușii? Încă un masacru pe care nu îl vor recunoaște niciodată. Postac nenorocit ce ești! Sunteți mai rai decât corupții noștri cu fetele buhaite!

        raspunde comentariului
      • Franjo Galvina

        08 aprilie 2017 11:08

        Rusii sunt mari patrioti

        raspunde comentariului
      • Zotta

        08 aprilie 2017 10:27

        Cap Sec iri este numele?

        raspunde comentariului
  • fayssal ramadan

    08 aprilie 2017 7:32

    Assad cel mai mare finanțator al terorismului împreună cu Iran.ISIS este creația lui Assad și aliați lui.

    raspunde comentariului
  • fayssal ramadan

    08 aprilie 2017 7:29

    Assad este un criminal care a comis mii de masacre,a folosit armele chimice,gaze,avioane,rachete,Assad este un magnet pentru terorism.

    raspunde comentariului
  • ..' ai lelito cu ru s velt

    08 aprilie 2017 7:28

    .. Cu fata la rasarit, cu cu ru l la asfintit, sa aratam apusului care-i fata rusului ... chestie de secole..

    raspunde comentariului
    • Franjo Galvina

      08 aprilie 2017 11:10

      Rusii sunt mari patrihoti

      raspunde comentariului
    • Arşinel

      08 aprilie 2017 7:51

      Aa este vorba "Stalin i poporu rus , A-ntors curu la apusCa să vadă tot apusu Ce față mai are rusu " !

      raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    08 aprilie 2017 7:09

    În culise un kurist acoperit a decolat cu un crop duster și a dat cu insecticid deasupra satului... Probele de sarin au fost însă confirmate urgent de 17 laboratoare independente. Șoc și Sodomizare 101.

    raspunde comentariului
  • @Petru Mirel Grajdeanu

    08 aprilie 2017 5:59

    Rusii isi testeaza armele chimice pe cobaii Siriei.

    raspunde comentariului
  • Avocatul Diavolului

    08 aprilie 2017 4:35

    Mai mai terminatzi cu cioacele si slinoasa lingushire si spunetzi lucrurilor pe nume.Ceva, ceva nu este in regula cu acest atac. In primul rind unde Dumnezeu au disparut mai mult de jumatate din aceste rachete Tomahawk . In al 2-lea rind cum se face ca pistele de decolare si atarizare nu au fost distruse.Cum se face ca buncarele in care se aflau avioanele siriene nu au fost distruse. Cum se face ca au murit numai 6 oameni in urma acestui atac. SUA afirma ca a dat un avertisment de 30 de minute, cea ce personal ma indoesc ca a fost de numai atit, altfel timpul nu ar fi fost suficient ca sa mutzi tot echipamentul intr-o perioada atit de scurta. Ceva, ceva aici nu prea face sens.

    raspunde comentariului
    • Pașol na turbinca

      08 aprilie 2017 5:25

      Tarul Putin a fost trisat de santinela S400, oricand se poate trezi cu Tomahawk sub plapuma.

      raspunde comentariului
      • Avocatul Diavolului

        08 aprilie 2017 13:17

        Cred ca cei care se pot trezi cu Tomahawkul sub plapuma sintetzi voi daca indraznitzi sa nu luatzi pozitzia de dreptzi.

        raspunde comentariului
  • riscul meseriei

    08 aprilie 2017 4:02

    jurnalistii RL dormeau cand a avut loc atacul.

    raspunde comentariului
  • Dur Dur d'etre bebe

    08 aprilie 2017 2:13

    Kuriștii au pus o ssulă pe scaunul din capul mesei și au spus.. Veniți repede în camera situației domnule președinte să vedeți niște bebeluși adorabili!

    raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    08 aprilie 2017 0:52

    Futin a încercat să-i propună lui Trump să șadă blând dar așa ceva nu este acceptabil pentru kurcubeul franjurat al kuriștilor care i-au pregătit o țeapă mult mai confortabilă.

    raspunde comentariului
  • alex

    07 aprilie 2017 23:16

    ....Putin își asumă riscul unei confruntări cu SUA,... Hai nu zau! Si consecintele unei asemenea confruntari cine si-o asuma? Cind elefantii se bat, iarba-i calcata in picioare! cind astia "mari" si cretini nu mai au loc unii de alti pe planeta asta, cine sufara?