GALERIE FOTO. Unioniștii protestează la Neptun. Îmbrânceli cu jandarmii. O delegație va fi primită de Ponta și Streleț

de Cristian Hagi, Paul Filimon , 22 septembrie 2015 - stire actualizata la ora 12:31, 22 septembrie 2015

UPDATE 13:12  George Simion, președintele Acțiunea 2012, a declarat, într-o intervenție la postul de teleiziune B1 Tv, că o delegație a unioniștilor va fi primită la discuții de către cei doi premieri, Victor Ponta și Valeriu Streleț.

***

Peste 300 de tineri din Republica Moldova și România au ajuns, marți, la Neptun unde se desfășoară ședința comună de a Guvernelor de la București și Chișinău și scandează lozinci în favoarea unirii Republicii Moldova cu România, informează Mediafax.

Manifestanţii, conduşi de George Simion, cer monedă unică şi unirea celor două ţări. Unioniştii au forţat un cordon al jandarmilor şi s-au apropiat de vila unde cele două guverne se vor întâlni și în scurt timp au început incidentele. 

Unioniștii au strigat: "București și Chișinău, două inimi românești", Basarabia, pământ Românesc!”, “DNA, treci Prutul!”, “Vrem Unirea!", "Noi suntem acasă", "Vrem BNR, NU BNM”, "Politică externă comună”!

Mitingul este organizat de Platforma Unionistă ”Acțiunea 2012”, oamenii spunând că au venit să transmită reprezentanților guvernelor României și Republicii Moldova că ar trebui să fie stabilit un calendar pentru unirea celor două state.

Iulia Modiga, reprezentanta Platformei Unioniste, a declarat că pentru unificare trebuie făcuți mai mulți pași, între care interconectarea energetică, o bancă națională comună, precum și o politică externă și internă comune. Ea mai spus că o delegație a unioniștilor urmează să fie primită de către oficialități în Centrul Internaţional de Conferinţe Neptun, unde se desfășoară ședința comună a guvernelor.

Ședința comună a celor două guverne a început la ora 12.30.

știre în curs de actualizare

Comentarii

  • dorinteodor

    23 septembrie 2015 12:13

    ce vor astia este antidemocratic deoarece doresc ceva prin forta pe scurtatura in conditiile in care unirea se va putea face doar prin metode legale. mesajele transmise prin vot in moldova sint confuze, cind spre rusia cind spre romania si ue. se duc la munca sau in est sau in vest dupa cum bate vintul. unirea nu se va putea face nici daca peste 50 dintre moldoveni ar vota pentru unire. unirea se va putea face doar dupa indeplinirea criteriilor economice si de competitivitate altfel ambele tari se vor destabiliza economic si in consecinta si politic.

    raspunde comentariului
    • Istoric

      23 septembrie 2015 14:16

      Din punct de vedere moral , legal si al tuturor normelor si tratatelor internnationale , Moldova face parte din teritoriul Romaniei ! Unirea Romaniei cu Moldova , s-a facut odata pt totdeauna , in martie 1918 ! Aceasta unire este acceptata , aprobata si parafata de tarile combatante care au castigat primul razb mond . In iunie 1940 , Satan Stalin , a comis un act de agresiune , luand Moldova printr-un act de agresiune si ocupatie militara ! Nu a fost nici un act legal , niciun tratat sau intelegere cu partea romana ! A fost intelegerea intre doi cotropitori paranoizi - Hitler si Satan Stalin , de a imparti lumea dupa bunul lor plac . Pactul Ribentrop - Molotov este o dovada a incalcarii tuturor regulilor si tratatelor internationale si deci nu a fost niciodata un act legitim ! Acum , ar fi suficient un simplu consens ,un referendum al cetatenilor moldoveni privind alipirea la Romania . Dar , exista o mare problema ! In prezent numarul celor care vor unirea , este sub 50 ! cei care doresc cetatenie romana , o doresc dintr-un singur motiv - sa poata calatori, munci in Europa . De ce ? Cu cetatenia romana nu se mandresc nici romanii din regat . Romania este campioana la aprecieri negative - cea mai saraca , cea mai corupta , are cei mai multi si jalnici hoti si cersetori .Zilnic la jurnalele de stiri din principalele tari europene , apar imagini si comentarii cu rromani care fura , ataca j jefuiesc , etc Moldovenii , prefera sa ramana moldoveni in continuare decat sa fie asociati cu astfel de aspecte degradante . O fi Moldova saraca dar inainte de toate , onoarea si demnitatea cetatenilor este mai presus de orice ! Uitati-va numai in capitala Romaniei care a devenit o cloaca tiganeasca , nu numai datorita clanurilor tziganesti ci si romanilor tziganizatzi . Nu este o mandrie pt nicio natie sa aiba asemenea capitala . Nu este de mirare ca vreme de 25 de ani au fost alesi ca primari doar tzigani sau romani tziganiti - Crin Halaicu , Viorel Lis , Vanghelie , Oprescu Chiliman , etc ultimii doi si altii sant romani tziganiti Tziganimea damboviteana are canale tv dedicate , unde zilnic apar Leo de la Strehaia , Guta , Salam , etc Ratingul acestor canale este destul de mare . Asta dovedeste natura etnica si culturala a populatiei ! Si-ar dori moldovenii sa fie asociati unor astfel de cetateni ? Ma indoiesc !

      raspunde comentariului
    • Istoric

      23 septembrie 2015 14:16

      Din punct de vedere moral , legal si al tuturor normelor si tratatelor internnationale , Moldova face parte din teritoriul Romaniei ! Unirea Romaniei cu Moldova , s-a facut odata pt totdeauna , in martie 1918 ! Aceasta unire este acceptata , aprobata si parafata de tarile combatante care au castigat primul razb mond . In iunie 1940 , Satan Stalin , a comis un act de agresiune , luand Moldova printr-un act de agresiune si ocupatie militara ! Nu a fost nici un act legal , niciun tratat sau intelegere cu partea romana ! A fost intelegerea intre doi cotropitori paranoizi - Hitler si Satan Stalin , de a imparti lumea dupa bunul lor plac . Pactul Ribentrop - Molotov este o dovada a incalcarii tuturor regulilor si tratatelor internationale si deci nu a fost niciodata un act legitim ! Acum , ar fi suficient un simplu consens ,un referendum al cetatenilor moldoveni privind alipirea la Romania . Dar , exista o mare problema ! In prezent numarul celor care vor unirea , este sub 50 ! cei care doresc cetatenie romana , o doresc dintr-un singur motiv - sa poata calatori, munci in Europa . De ce ? Cu cetatenia romana nu se mandresc nici romanii din regat . Romania este campioana la aprecieri negative - cea mai saraca , cea mai corupta , are cei mai multi si jalnici hoti si cersetori .Zilnic la jurnalele de stiri din principalele tari europene , apar imagini si comentarii cu rromani care fura , ataca j jefuiesc , etc Moldovenii , prefera sa ramana moldoveni in continuare decat sa fie asociati cu astfel de aspecte degradante . O fi Moldova saraca dar inainte de toate , onoarea si demnitatea cetatenilor este mai presus de orice ! Uitati-va numai in capitala Romaniei care a devenit o cloaca tiganeasca , nu numai datorita clanurilor tziganesti ci si romanilor tziganizatzi . Nu este o mandrie pt nicio natie sa aiba asemenea capitala . Nu este de mirare ca vreme de 25 de ani au fost alesi ca primari doar tzigani sau romani tziganiti - Crin Halaicu , Viorel Lis , Vanghelie , Oprescu Chiliman , etc ultimii doi si altii sant romani tziganiti Tziganimea damboviteana are canale tv dedicate , unde zilnic apar Leo de la Strehaia , Guta , Salam , etc Ratingul acestor canale este destul de mare . Asta dovedeste natura etnica si culturala a populatiei ! Si-ar dori moldovenii sa fie asociati unor astfel de cetateni ? Ma indoiesc !

      raspunde comentariului
    • Istoric

      23 septembrie 2015 14:16

      Din punct de vedere moral , legal si al tuturor normelor si tratatelor internnationale , Moldova face parte din teritoriul Romaniei ! Unirea Romaniei cu Moldova , s-a facut odata pt totdeauna , in martie 1918 ! Aceasta unire este acceptata , aprobata si parafata de tarile combatante care au castigat primul razb mond . In iunie 1940 , Satan Stalin , a comis un act de agresiune , luand Moldova printr-un act de agresiune si ocupatie militara ! Nu a fost nici un act legal , niciun tratat sau intelegere cu partea romana ! A fost intelegerea intre doi cotropitori paranoizi - Hitler si Satan Stalin , de a imparti lumea dupa bunul lor plac . Pactul Ribentrop - Molotov este o dovada a incalcarii tuturor regulilor si tratatelor internationale si deci nu a fost niciodata un act legitim ! Acum , ar fi suficient un simplu consens ,un referendum al cetatenilor moldoveni privind alipirea la Romania . Dar , exista o mare problema ! In prezent numarul celor care vor unirea , este sub 50 ! cei care doresc cetatenie romana , o doresc dintr-un singur motiv - sa poata calatori, munci in Europa . De ce ? Cu cetatenia romana nu se mandresc nici romanii din regat . Romania este campioana la aprecieri negative - cea mai saraca , cea mai corupta , are cei mai multi si jalnici hoti si cersetori .Zilnic la jurnalele de stiri din principalele tari europene , apar imagini si comentarii cu rromani care fura , ataca j jefuiesc , etc Moldovenii , prefera sa ramana moldoveni in continuare decat sa fie asociati cu astfel de aspecte degradante . O fi Moldova saraca dar inainte de toate , onoarea si demnitatea cetatenilor este mai presus de orice ! Uitati-va numai in capitala Romaniei care a devenit o cloaca tiganeasca , nu numai datorita clanurilor tziganesti ci si romanilor tziganizatzi . Nu este o mandrie pt nicio natie sa aiba asemenea capitala . Nu este de mirare ca vreme de 25 de ani au fost alesi ca primari doar tzigani sau romani tziganiti - Crin Halaicu , Viorel Lis , Vanghelie , Oprescu Chiliman , etc ultimii doi si altii sant romani tziganiti Tziganimea damboviteana are canale tv dedicate , unde zilnic apar Leo de la Strehaia , Guta , Salam , etc Ratingul acestor canale este destul de mare . Asta dovedeste natura etnica si culturala a populatiei ! Si-ar dori moldovenii sa fie asociati unor astfel de cetateni ? Ma indoiesc !

      raspunde comentariului
  • un roman mai prost

    22 septembrie 2015 14:43

    SA VEDETI ACUMA ALT j jaf legalizat, ingineri financiare, mafioti de la BUCURESTI si cei de peste PRUT. FRATIA MAFIOTILOR ROMANI, AI ROMANIEI MARI! alte ingineri finaciare. de sute de milioane ,miliarde de euro.

    raspunde comentariului
  • he he hi xeno

    22 septembrie 2015 13:54

    Dorin nu este etnic ROMAN poate fi din Siberia sau Panonia 9mongolia mica.UNIREA FACE ROMANIA PUTERNICA dar poate nu e momentul acum .

    raspunde comentariului
  • jiku

    22 septembrie 2015 13:41

    DORINE, NE-AM UMPLUT CU TINE, PADUCHE PROST SI OLIGOFREN!!!

    raspunde comentariului
  • dorin

    22 septembrie 2015 13:34

    STATI IN MOLDOVA CE CAUTATI IN ROMANIA,DOAR SA NE INTOARCEM CU 100 DE ANI IN URMA,SA NE UMPLEM DE CRIMINALI SI MAFIOTI,ASTA LIPSESTE ACUM ROMANIEI.GUVERNUL ESTE DE ACORD CA ARE VOTURI DAR NOI POPULATIA CE AVEM,CE NE POARTA MOLDOVA DOAR SARACIE,CRIMINALITATE,PROSTITUTIE,.CE VRETI SA NE BAGATI IN GURA LUPULUI, RUSIA-PUTIN. LA MUNCA LASATI UNIREA CU ROMANIA, VEDETI-VA DE SARACIA VOASTRA CA NOI NE VEDEM DE-A NOASTRA. NOI NU SUNTEM GERMANIA DE VEST CU CEA DE EST,AIA NU SUNT CORUPTI ,MAFIOTI CUM SUNTEM NOI SI FRATOII NOSTRI MOLDOVENI,SUNTEM ACEEASI NATIE DE MAFIOTI.

    raspunde comentariului
  • Marta

    22 septembrie 2015 12:55

    Bani din prima luna! 100-285 de euro lunar! Avem nevoie imediat, acum, de colaboratori din toate localitatile tarii, pentru o activitate simpla, in timpul liber sau full-time, la alegere, cu castiguri imediate, de 100 de euro lunar part-time sau 285 euro lunar full-time, acum, din prima luna. Atentie, cerem seriozitate maxima! Va rugam sa solicitati cat mai repede detaliile necesare, unuia dintre membrii echipei noastre, la una dintre adresele noastre de email sabrin4_2005yahoo.com