Universitatea Craiova a obținut trei puncte în meciul cu FC Botoșani

Universitatea Craiova a fost învinsă de FC Botoşani cu scorul de 3-1, joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I.

Share

Rl online 0 comentarii

05.12.2019 - 20:19

Universitatea a început foarte bine meciul şi a marcat de două ori în prima jumătate de oră, prin Valentin Mihăilă (19) şi Alexandru Cicâldău (28 - penalty), după un fault acordat uşor la un duel între fundaşul Andrei Miron şi atacantul Andrei Ivan. FC Botoşani a redus din diferenţă prin Reagy Ofosu (39), după o eroare a apărării craiovene.

Oaspeţii au dominat repriza secundă şi au ratat ocazii mari prin Hamidou Keyta (58 - bară) şi Stefan Askovski (58).

Universitatea a marcat al treilea gol în minutele adiţionale, prin Bogdan Vătăjelu (90+2), scăpat singur pe contraatac alături de alţi coechipieri, după un corner la poarta gazdelor la care a venit şi portarul Eduard Pap.

În tur scorul, a fost egal, 1-1.

FC Botoşani a pierdut doar al doilea său meci în deplasare în acest campionat.

Universitatea e neînvinsă de cinci meciuri pe teren propriu, înrregistrând patru victorii şi un egal.