THW Kiel, noua regină a Europei la handbal masculin

Echipa germană THW Kiel a câştigat ediţia 2019-2020 a Ligii Campionilor la handbal masculin, marţi seara, la Koln, după ce a învins în finală formaţia spaniolă Barcelona cu scorul de 33-28.

Share

Rl online 0 comentarii

Actualizat: 19.01.2021 - 12:14

THW Kiel şi-a trecut în palmares al patrulea său trofeu în Liga Campionilor, după cele din 2007, 2010 şi 2012. Echipa germană a mai disputat patru finale, în 2000, 2008, 2009 şi 2014.

THW Kiel a dominat finala sezonului precedent de la un capăt la altul, catalanii având o singură dată avantaj pe tabelă, 3-2. În prima repriză, THW a avut un avantaj maxim de patru goluri, 13-9, iar la pauză diferenţa a fost de trei goluri, 19-16.

În partea secundă, Kiel a reușit să se desprindă la cinci goluri, 25-20 şi 26-21, dar Barcelona a redus din ecart, însă nu a reuşit să se apropie la mai puţin de trei goluri, iar echipa germană s-a impus în cele din urmă cu 33-28.

În meciul pentru locurile 3-4, Paris Saint-Germain Handball a dispus de Telekom Veszprem cu 31-26.