6.7 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialROMANIA - BELGIA 2 - 1 SCOR FINAL! Vezi care...

ROMANIA – BELGIA 2 – 1 SCOR FINAL! Vezi care au fost cele mai tari faze ale meciului!

ROMANIA – BELGIA SCOR FINAL 2 – 1

Echipa naţională de fotbal a României a învins, miercuri, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Belgiei, într-o partidă amicală.

Au marcat: Maxim ’32, Torje ’66 (p) / Benteke ’23

Min. 23 – Verthongen a centrat de pe partea dreaptă, Gardoş a respins slab cu capul până în picioarele lui Benteke, aflat la circa 14 metri de poartă, iar belgianul a şutat pe jos, mingea trecând printre picioarele lui Găman şi ale lui Gardoş şi intrând în poartă;

Min. 32 – Maxim a şutat de la aproape 20 de metri uşor lateral dreapta şi a trimis mingea în colţul lung al porţii lui Mignolet;

Min 66 – Torje a transformat lovitura de la 11 metri dictată de arbitru după un henţ comis în careu de Verthongen.

FINALUL MECIULUI!

Minutul 90+3: Luchin salvează poarta lui Tătăruşanu

Minutul 90+3: Ocazie pierdută de români. Stancu i-a pasat în spate lui Tănase

Minutul 90+2: Corner pentru Belgia

Minutul 90+1: FAZE PERICULOASE LA POARTA LUI TĂTĂRUŞANU. Radu Ştefan a degajat în Lukaku la 2 metri de poartă, dar balonul zboară în tribune

4 minute de prelungire

Minutul 90: OCAZIE PENTRU BELGIA DUPĂ O GREŞEALĂ A APĂRĂRII ROMÂNE. Lukaku este blocat de Goian în ultimul moment

Minutul 88: Belgienii încearcă atac după atac dar nu reuşesc să treacă de apărarea naţionalei

Minutul 73: Atac frumos al lui Lazăr însă nu reuşeşte să finalizeze

Minutul 66: GOOOOOOOL ROMÂNIA!!!! TORJE ÎNSCRIE DIN PENALTYUL OBŢINUT DE BOURCEANU!!!!!

Minutul 65: Penalty pentru Romania!!!

Minutul 59:
Marica este în careu, dar şutul este parat de portarul belgienilor

Minutul 58: Lazăr îi pasează în faţa porţii lui Torje şi şutul acestuia este respins în corner

Minutul 57: Chiricheş îşi ia avânt, dar pierde mingea

Minutul 50: Goian găseşte o diagonală excelentă, Torje centreaza in fata portii si Marica bifeaza o ocazie uriasa!

Minutul 48: Defour şutează spre poartă dar nu îşi nimereşte ţinta

Minutul 45: A început repriza secundă. Schimbări ca la hockey la România

Intră Tănase, Torje, Bogdan Stancu, Goian, Bourceanu şi Lazăr! Ies Nistor, Maxim, Gaman, Pintilii Chipciu si Grozav.

GOLUL LUI MAXIM AICI:

FINALUL PRIMEI REPRIZE. România – Belgia 1 -1 la pauză

Minutul 45+1: Defour şutează după o fază frumoasă a belgienilor dar mingea zboară peste poartă

Minutul 42: Chiricheş a blocat superb 3 lovituri ale lui Vertoghen. Corner

Minutul 40:
Dan Nistor încearcă o lansare a lui Marica dar acesta era în offside şi nu fuge după minge

Minutul 37: Contraatac al României respins de belgieni

Minutul 36: Benteke loveşte cu capul din careu dar Tătăruşanu e pe fază

Minutul 34:
Defour şutează din faţa porţii dar loveşte balonul cu prea multă putere şi este aut de poartă

Minutul 33:
Marica pătrunde în care, îi pasează lui Chipciu care încearcă o centrare la Grozav, dar mingea este interceptată

ROMÂNIA – BELGIA 1 – 1

Minutul 31: GOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!!!! MAXIM ŞUTEAZĂ CU INTERIORUL LA COLŢUL LUNG  IAR MINGEA AJUNGE ÎN PLASA LATERALĂ!!!! GOOOOOOL!!!!

Minutul 29: Benteke i-a dărămat pe Găman şi Chiricheş după un duel aerian

Minutul 27: Belgienii nu vor să mai părăsească jumătatea noastră a terenului. Corner pentru Belgia

Minutul 25: De Bruyne centrează pentru Benteke în careul român dar Tătăruşanu iese şi prinde

Minutul 24: Belgia se menţine în continuare pe atac

ROMANIA – BELGIA  0 – 1

Minutul 23: GOL BELGIA! BENTEKE MARCHEAZĂ PENTRU BELGIA PRINTRE PICIOARELE LUI GARDOŞ ŞI ALE LUI GĂMAN. TĂTĂRUŞANU NICI NU A ŞTIUT CE S-A ÎNTÂMPLAT

Minutul 20: ANNOUNCERUL DE PE ARENA NAŢIONALĂ ÎNDEAMNĂ LA FAIR PLAY. LUCRURILE S-AU ÎNCINS ÎN PELUZA NORD!

Stewarzii de la Peluza Nord au dispersat un grup de aproximativ 500 de fani în minutul 19 al partidei amicale România – Belgia, care se dispută la ora transmiterii acestei ştiri pe Arena Naţională, după ce aceştia au desfăşurat un banner şi au aprins o torţă.

În minutul 18, fanii din spatele porţii apărate de Tătăruşanu în prima repriză au desfăşurat un banner pe care scria “Pe toţi naşii i-aţi legat, doar pe unul l-aţi uitat”, au început să scandeze “DNA, DNA” şi au aprins o torţă. Stewarzii din zonă au încercat să-i disperseze pe fani, reuşind să facă acest lucru în huiduielile spectatorilor prezenţi în arenă.

Stewarzii au eliberat sectorul, după care l-au împrejmuit. Când spectatorii au început să arunce în ei cu beţele de la steaguri, stewarzii au reţinut cel puţin trei suporteri, pe unul dintre aceştia lovindu-l de mai multe ori cu picioarele în zona superioară a corpului.

De asemenea, cei aproximativ 7.000 de spectatori care asistă la meci l-au înjurat pe preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, şi au scandat “Mitică la puşcărie”.

Minutul 19: Belgienii încep să atace din ce în ce mai mult.

Minutul 18:
Incidente între suporteri şi stewarzi în tribune

Minutul 17: Prima ocazie pentru Belgia! Mertens şutează puternic, dar nimereşte în bară. Corner

Minutul 14: Marica scăpase singur, a încercat să centreze dar portarul belgian a ieşit la timp şi a interceptat mingea

Minutul 13: Contraatac ratat de România. Grozav îi pasează greşit lui Chipciu iar mingea ajunge în aut

Minutul 12: Witsel faultat la mijlocul terenului de Pintilii

ROMANIA – BELGIA 0 – 0

Minutul 10: De Bruyne execută lovitura liberă şi centrează în careul României, dar balonul este respins.

Minutul 8: Mertens, faultat de Maxim într-un duel aerian

Minutul 7: Grozav centrează în careul Belgiei dar Mignolet iese şi prinde mingea în braţe

Minutul 7: Mertens încearcă să pătrundă în caruel României dar Chiricheş îl deposedează

Minutul 6: Piţurcă îşi ceartă jucătorii

Minutul 4: Fault în atac comis de belgieni. Pericolul a plecat din careu

Minutul 4:
De Bruyne şutează pe colţul scurt pe poarta României dar Tătăruşanu apără cu piciorul. Corner pentru Belgia

Minutul 3: Chipciu îi trimite lui Grozav în careul belgienilor dar Mignolet iese şi prinde balonul în braţe

Minutul 2: Jocul este liniştit deocamdată

Minutul 1: A început meciul Romania Belgia!

Meciul amical România – Belgia se va juca în această seară, de la ora 21.00, pe Arena Naţională. Partida ROMÂNIA – BELGIA va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe romanialibera.ro.

Naţionala României vrea să încheie anul cu un rezultat pozitiv împotriva Belgiei, echipă aflată pe o traiectorie ascendentă importantă.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în urmă cu un an, la Liege, unde gazdele s-au impus cu 2-1.

ROMANIA – BELGIA. Echipele probabile:

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Chiricheş, Găman, Gardoş, Latovlevici – Pintilii, Nistor – Chipciu, Grozav, Maxim – Marica

BELGIA: Mignolet – Gillet, van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini, Defour –  De Bruyne, Mertens, Benteke

ROMANIA – BELGIA LIVE: Lotul convocat de Piţurcă

Din lotul convocat de Piţurcă pentru meciul România Belgia fac parte următorii fotbalişti:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (Steaua), Silviu Lung Jr. (Astra);

Fundaşi: Srgian Luchin (Dinamo), Vlad Chiricheş (Steaua), Valerică Găman (Astra), Dragoş Grigore (Dinamo), Dorin Goian (Spezia), Florin Gardoş (Steaua). Ştefan Radu (Lazio Roma), Iasmin Latovlevici (Steaua);

Mijlocaşi: Gabriel Torje (Granada), Alexandru Chipciu (Steaua), Mihai Pintilii (Steaua), Dan Nistor (Pandurii), Ionuţ Neagu (Oţelul Galaţi), Alexandru Bourceanu (Steaua), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Cristian Tănase (Steaua), Alexandru Maxim (Pandurii);

Atacanţi: Bogdan Stancu (Orduspor), Ciprian Marica (Schalke 04), Gheorghe Grozav (Petrolul), Marius Alexe (Dinamo).

Delegaţia Belgiei a aterizat pe aeroportul Henri Coandă marţi, la ora 13.45, pentru partida Romania – Belgia. La Arena Naţională va avea loc, mai întâi (ora 17.30), conferinţa de presă, la care vor participa doi jucători, urmaţi de selecţionerul Marc Wilmots. La ora 18.00 va începe antrenamentul oficial, deschis presei.

LIVE TEXT ROMANIA – BELGIA. Piţurcă îşi doreşte să nu piardă

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că îşi doreşte ca echipa naţională a României să nu piardă partida amicală cu Belgia de miercuri în vederea meciurilor oficiale din primăvară din cadrul preliminariilor CM 2014.

“Văd că nu se dă prea multă importanţă acestui joc şi nu ştiu de ce, pentru că întâlnim o echipă foarte bună care în curând va avea un cuvânt greu de spus în fotbalul european şi chiar mondial. Este ultimul meci din acest an şi ne dorim un joc bun şi un rezultat pe măsură. Echipa naţională a avut un an bun, care ne dă speranţe având în vedere şi faptul că aici s-a format un nou grup. De aceea îmi doresc să se termine bine şi să nu pierdem cu Belgia. Avem nevoie de rezultate bune, e altceva să nu pierzi cu Belgia în perspectiva meciurilor din primăvară”, a afirmat antrenorul primei reprezentative.

Piţurcă speră că amicalul să fie o nouă experienţă pentru grupul de jucători de la echipa României. “Belgia are jucători valoroşi, care evoluează la cluburi mari şi care costă 30-40 de milioane de euro. În plus, Belgia în această campanie de calificare a mers foarte bine, are zece puncte şi a bătut de o manieră categorică adversarii. Sper ca meciul să fie o experienţă pentru noi. Avem voie să facem şase schimbări în acest meci, iar eu vreau să joace cât mai mulţi miercuri cu Belgia”, a precizat Victor Piţurcă.

ROMANIA BELGIA. Sandu vrea o victorie

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, îşi doreşte o victorie a echipei naţionale în partida amicală România – Belgia, dar în acelaşi timp recunoaşte că adversara a fost mult superioară în meciul de verificare disputat la 11 noiembrie 2011, la Liege.

“Nu e meci de calificare ca să spunem că ne mulţumim şi cu un egal. E un meci de verificare în care antrenorii trebuie să îşi probeze anumiţi jucători. Ideea nu e de mulţumire, trebuie să joci şi să câştigi, mai ales că jucăm acasă. Dar cu Belgia anul trecut noi n-am contat în prima repriză, iar în a doua am revenit un pic, dar au fost mult peste noi, chiar dacă noi puteam face, nedrept, un 2-2. Sper însă într-un spectacol frumos pentru că avem un partener valoros”, a spus Sandu.

În opinia oficialului FRF, Belgia este între primele zece reprezentative ale lumii în momentul de faţă. “Chiar mă uitam pe lista cu jucătorii Belgiei, foarte mulţi joacă afară, pe la Atletico Madrid, pe la Torino. Lotul lor este cotat la 275 de milioane de euro, iar cel mai valoros fotbalist este Vincent Kompany de la Manchester City, evaluat la 35 de milioane şi e urmat de Axel Witsel, evaluat la 30 de milioane. Echipa Belgiei s-a format în ultimii cinci ani, preşedintele federaţiei lor mi-a spus că a avut răbdare şi acum au o echipă frumoasă care în august a bătut Olanda cu 4-2 şi a câştigat în Serbia cu 3-0. Belgia în proporţie de 100 la sută va merge la Cupa Mondială şi este fără probleme în primele zece echipe din lume”, a explicat preşedintele federaţiei.

ROMANIA BELGIA. Marica: Belgienii sunt favoriţi, au jucători mai valoroşi şi stau mai bine în clasamentul FIFA

Atacantul Ciprian Marica a declarat că selecţionata Belgiei este favorită în meciul amical cu echipa naţională a României deoarece are jucători mai valoroşi şi ocupă un loc mult mai bun în clasamentul FIFA.

“Meciul cu Belgia nu are o miză mare, pentru că nu sunt puncte puse în joc, dar este extrem de important, mai ales că întâlnim un adversar care a bătut Olanda şi Serbia. Aşadar e un meci deosebit de greu, cu o echipă foarte, foarte bună, de nivelul Olandei. Jucătorii tineri au simţit pe pielea lor ce înseamnă să joci împotriva unui adversar de calibru. Ca individualităţi sunt mai valoroşi ca noi, la fel în clasamentul FIFA sunt deasupra noastră, aşa că ei pleacă favoriţi în acest meci”, a spus atacantul primei reprezentative.

El a adăugat că o victorie în acest amical ar da încredere jucătorilor înaintea dublei cu Ungaria şi Olanda din primăvară. “O victorie cu Belgia ar fi un lucru excelent pentru moralul nostru, ne-ar da încredere. De asemenea, am înţeles că am urcat în clasamentul FIFA şi o victorie ne-ar ajuta să mai urcăm câteva locuri. Lucru important deoarece ne dorim să rămânem în urna a doua la tragerile la sorţi”, a menţionat jucătorul echipei Schalke 04.