6.7 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialRezultat nedrept pentru gazde

Rezultat nedrept pentru gazde

Cu 12 cartonase galbene (7 pentru gazde si 5 acordate oaspetilor), 2 cartonase rosii in urma unor eliminari aiurea (Balint, de la CFR, minutul 52, si Florea, de la Farul, minutul 90) si neacordarea unui penalti clar pentru gazde (fault al lui Turcu la Pascovici in suprafata de pedeapsa) arbitrul Alexandru Tudor a reusit sa strice un meci frumos si sa fie eroul nedorit al intalnirii de la Constanta, prin prestatia lui influentand rezultatul. Facand abstractie de Tudor, care a condus catastrofal partida, disputa Farul-CFR Cluj a fost una spectaculoasa si de buna calitate. Gazdele au deschis repede scorul. In minutul 13 Farul conducea cu 1-0 prin reusita lui Voiculet. Oaspetii, condusi excelent la mijlocul terenului de acelasi Dorinel Munteanu, coordonatorul perfect de la care pleaca pasele decise ale clujenilor, reusesc sa dea mari batai de cap gazdelor si nu-i lasa sa respire. Farul este in avantaj, dar echipa care vine ca un tavalug spre careul lui Curca isi creeaza numeroase situatii de a inscrie este cea ardeleana. Egalarea se produce in ultimul minut al primei reprize, cand inscrie cu capul Minteuan. Partea a doua a meciului ii apartine arbitrului Tudor, care intr-un dezmat total umple jucatorii celor doua echipe de cartonase galbene si rosii, intr-o nota total discordanta cu aspectul partidei, deloc lipsit de spiritul fair-play-ului. Chiar si asa, cele doua echipe au avut o prestatie buna, jucatorii au luptat fara menajamente, si-au impartit perioadele de dominare, aducand meciul intr-un final incandescent si a ridicat tribunele in picioare. Penaltiul discutabil, acordat de Tudor oaspetilor, a rezolvat in minutul 88 problema invingatorului. Jula transforma lovitura de la 11 m si CFR Cluj pleaca de la Constanta cu toate punctele.