13.2 C
vineri, 29 martie 2024
AcasăSpecialPrimele trei puncte pentru "Panduri"

Primele trei puncte pentru “Panduri”

La Tg. Jiu nu a fost liniste saptamana trecuta. Viorel Hizo, nemultumit de conditiile de pregatire, si-a facut geamantanul si era pe punctul de plecare. Convins de presedintele gruparii, Marin Condescu, Hizo a revenit asupra deciziei si sambata Pandurii au obtinut prima victorie. Una cu nabadai. Gloria conducea la pauza cu 1-0 si tribunele au luat foc. Gazdele au ratat prin Vancea si Robert Nita doua ocazii mari. Nu au facut-o insa si ardelenii, care inscriu prin Negrean ('28). Cu cutitul la os, Pandurii se avanta in atac. Hizo face doua schimbari inspirate la pauza si-i scoate din teren pe Nita si Keca, huiduiti de tribune, inlocuindu-i cu Disney si Buia. Jocul se incinge, antrenorul Ovidiu Ioan Sabau isi retrage echipa in defensiva in speranta ca poate mentine avantajul. Cu miza pe aparare, Gloria nu mai conteaza deloc in atac, iar egalarea nu intarzie sa se produca. O foarfeca spectaculoasa a congolezului Disney arunca tribunele in aer. Este 1-1 si Pandurii se napustesc spre poarta oaspetilor cu toata echipa. In primul minut al prelungirilor, Vintilescu da lovitura de gratie printr-un gol inscris din interiorul careului. Primele trei puncte pentru echipa din Tg. Jiu si o gura de aer absolut necesara. Situatia se complica pentru Gloria. Vicepresedintele clubului bistritean, Ioan Horoba, continua sa sustina ca, indiferent ce se va intampla, se va merge in continuare pe mana lui Sabau. Situatia Gloriei nu este deloc roz. Bistritenii se urnesc greu, infuzia de tinerete, plombata cu doi “veterani” – Sumudica si Iftode Ð, nu da rezultate, Gloria are la activ numai un meci castigat, iar in etapa viitoare intalneste Dinamo la Bistrita, meci care ii poate face viata si mai grea antrenorului.

Toți cei 45 de pasageri dintr-un autobuz și-au pierdut viața într-un accident în Africa de Sud

Aproape toţi pasagerii dintr-un autobuz, 45 de persoane, şi-au pierdut viaţa joi în Africa de Sud într-un accident rutier grav, după ce vehiculul în...