6.7 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialDorinel Munteanu ramane neinvins

Dorinel Munteanu ramane neinvins

CFR Cluj si Dorinel Munteanu stau pe cai mari. Echipa clujeana ocupa inaintea ultimelor trei meciuri ale etapei disputate ieri primul loc in clasament, fiind alaturi de Steaua, singura formatie neinvinsa in campionat. Antrenorul CFR-ului marturisea ca s-ar fi bucurat si de un egal la Galati, care venea bine dupa eliminarea din Cupa a echipei sale. Aurel Sunda, tehnicianul Otelului, fostul antrenor al clujenilor, recunoscand forta adversarului, a conceput o tactica proprie jocurilor pe care Otelul le sustine in deplasare: un joc strict defensiv, cu mingi trimise la bataie in terenul advers, semn ca si el se gandea tot la un egal. Pe un teren denivelat, pe care isi disputa partidele trei echipe, din diviziile A, B si C, gazonul arenei Dunarea, plin de musuroaie, unde balonul capata de multe ori traiectorii nebanuite, mingile trimise la bataie, pot constitui o solutie, chiar daca de multe ori iti lasa senzatia de tactica folosita de adversari este mai aproape de jocul de rugby, decat cel de fotbal. Partida Otelul-CFR Cluj nu avea cum sa nu plateasca tribut starii catastrofale a terenului, ambele formatii preferand mingile bubuite la intamplare. Cu un singur sut pe poarta in prima repriza pentru Otelul (Izvoreanu in minutul 17), defensiva clujenilor a avut o sarcina usoara pentru a apara egalitatea pe tabela de marcaj. In partea a doua, Dorinel Munteanu, cu o linie de atac mult mai mobila si agresiva, impinge echipa in careul lui Urai, cauta fazele fixe si Coroian preia de la punctul cu var o minge prelungita de Anca, reusind sa inscrie. Mai erau 14 minute de joc. Gazdele insista, dar nu au forta sa mai modifice tabela. CFR nu a avut o prestatie deosebita, dar golul lui Coroian aduce echipa lui Dorinel Munteanu pe primul loc, poate numai pentru o zi, ceea ce nu-i deloc putin.
Galatiul, o recunoaste si proaspatul presedinte Marius Stan, are mari slabiciuni si valoric este undeva jos. Dovada: locul 12, o singura victorie, trei egaluri, si trei infrangeri, un golaveraj 5-12 si minus 6 la “adevar”, care spune totul.