6.9 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialBoloni, in semifinalele Cupei Frantei

Boloni, in semifinalele Cupei Frantei

Ladislau Boloni isi continua seria succeselor in Franta la carma formatiei Rennes, aflata la un pas de Liga Campionilor, dupa ultima victorie din campionat care a plasat-o pe pozitia a treia in clasament. Rennes a acces si in semifinalele Cupei Frantei dupa ce in sferturile de finala s-a impus cu scorul de 5-3, dupa prelungiri, in fata echipei de divizie secunda Montpellier. La Rennes, sub indrumarea lui Boloni, evolueaza si romanul Laszlo Sepsi, care a fost integralist in partida din sferturile Cupei. Bucuria lui Boloni a fost umbrita de accidentarile lui Mensah si Faty si de jocul mai putin inspirat al elevilor sai din defensiva. “As fi vrut un spectacol mai putin frumos, as fi vrut sa nu luam trei goluri si sa nu am jucatori accidentati. Din cauza oboselii si a relaxarii fundasilor nostri, cei de la Montpellier au revenit. Sunt multumit de aceasta calificare, dar trist pentru jucatorii accidentati”, a spus Boloni. Mensah s-a accidentat la o coapsa, in minutul 63, fiind inlocuit cu Faty, care la doar trei minute dupa ce a intrat in teren a suferit o entorsa la glezna, fiind schimbat cu M'Bia.
Ultima formatie calificata in semifinalele Cupei Frantei a fost FC Nantes, unde joaca Claudiu Keseru, absent insa de la meciul din sferturi din cauza ca este accidentat, care a invins cu scorul 1-0 echipa de amatori Calais. Rennes si FC Nantes se alatura echipelor Paris Saint-Germain si Olympique Marseille, care au obtinut calificarea cu o zi mai devreme.