17 C
București
duminică, 19 septembrie 2021

REZULTATE FINALE: Vezi cine sunt VIITORII PARLAMENTARI ai României

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. România liberă prezintă listele candidaţilor care au câştigat un mandat de parlamentar în urma alegerilor din 9 decembrie.

România liberă vă prezintă lista finală a viitorilor parlamentari în urma redistribuirii:

BUCUREŞTI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Vlad Nistor (USL)
Colegiul Nr. 2- Diana Tuşa (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ludovic Orban (USL)
Colegiul Nr. 4 – Costică Canacheu (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Daniel Tudorache (USL)
Colegiul Nr. 5 – Dumitru Iulian Popescu (USL)
Colegiul Nr. 6 – Rodica Nassar (USL)
Colegiul Nr. 6 – Ioan Mihăilă (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Ioan Ovidiu Dumitru (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 – Violeta Tudorie (USL)
Colegiul Nr. 8 – Octavian Bot (USL)
Colegiul Nr. 8 – Dan Cristian Popescu (ARD)
Colegiul Nr. 9 – Daniel Budurescu (USL)
Colegiul Nr. 9 – Theodor Paleologu (ARD)
Colegiul Nr. 10 – Florin Alexe (USL)
Colegiul Nr. 11 – Eugen Nicolăescu (USL)
Colegiul Nr. 12 – Raluca Ispir (USL)
Colegiul Nr. 13 – Ioan Vulpescu (USL)
Colegiul Nr. 14- Gabriela Podaşcă (USL)
Colegiul Nr. 15 – Adrian Petrache (USL)
Colegiul Nr. 16 – Claudiu Tănăsescu (USL)
Colegiul Nr. 17 – Bodgan Diaconu (USL)
Colegiul Nr. 18 – Nicolae Bănicioiu (USL)
Colegiul Nr. 19 – Dinu Giurescu (USL)
Colegiul Nr. 19 – Cătălin – Daniel Fenechiu (PP-DD)
Colegiul Nr. 20 – Dumitru Chiriţă (USL)
Colegiul Nr. 20 – Romeo Nicoară (PP-DD)
Colegiul Nr. 21 – Georgian Pop (USL)
Colegiul Nr. 22 – Alina Gorghiu (USL)
Colegiul Nr. 23 – Oana Mizil (USL)
Colegiul Nr. 24 – Florian- Daniel Geantă (ARD)
Colegiul Nr. 24 – Mihai Sturzu (USL)
Colegiul Nr. 25 – George Becali (USL)
Colegiul Nr. 25 – Gheorghe Udrişte (ARD)
Colegiul Nr. 26 – Răzvan Mironescu (USL)
Colegiul Nr. 27 – Damian Florea (USL)
Colegiul Nr. 28 – Ion Mihăilescu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Titus Corlăţean (USL)
Colegiul Nr. 2 – Călin Popescu Tăriceanu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Gabriel Oprea (USL)
Colegiul Nr. 4 – Dumitru Pelican (USL)
Colegiul Nr. 4 – Anca Boagiu (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Daniel Barbu (USL)
Colegiul Nr. 6 – Ecaterina Andronescu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Victor Ciorbea (USL)
Colegiul Nr. 8 – Dan Voiculescu (USL)
Colegiul Nr. 9 – Cătălin Croitoru (USL)
Colegiul Nr. 10 – Florian Popa (USL)
Colegiul Nr. 11 – Corneliu Dobriţoiu (USL)
Colegiul Nr. 12 – Ruxandra Jipa (PP-DD)
Colegiul Nr. 12 – Valeriu Todiraşcu (ARD)
Colegiul Nr. 12 – Gabriel Mutu (USL)


ALBA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Călin Potor (USL)
Colegiul Nr. 2 – Negruţ Clement (ARD) – REDISTRIBUIRE
Colegiul Nr. 3 – Dan Coriolan Simedru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Comşa Cornel George (PP-DD) – REDISTRIBUIRE
Colegiul Nr. 5 – Ioan Dîrzu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Teodor Atanasiu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Alexandru Pereş (ARD)

ARAD

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Măduţa Flavius Luigi (USL)
Colegiul Nr. 2 – Claudia Boghicevici (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Ion Şcheau (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Mihăiţa Calimente (USL)
Colegiul Nr. 5 – Eusebiu Pistru (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Dorel Gheorgeh Căprar (USL)
Colegiul Nr. 7 – Ştefan Petru Dalca (PP-DD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – MIhai Răzvan Ungureanu (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Cristina Ioan (USL)
Colegiul Nr. 3 – Traian Igaş (ARD)

ARGEŞ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Gheorghe Marin (USL)
Colegiul Nr. 2 – Mircea Gheorghe Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 3 – Simona Bucura-Oprescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Deaconu Mihai (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Theodor-Cătălin Nicolescu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Bogdan-Nicolae Duvăz (USL)
Colegiul Nr. 6 – Radu Costin Vasilică (USL)
Colegiul Nr. 6 – Dumitru Ioana Jenica (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 – Daniel Constantin (USL)
Colegiul Nr. 8 – Andrei-Dominic Gerea (USL)
Colegiul Nr. 9 – Cătălin-Marian Rădulescu (USL)
Colegiul Nr. 9 – Cătălin Florin Teodorescu (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ion Popa (USL)
Colegiul Nr. 2 – Şerban-Constantin Valeca (USL)
Colegiul Nr. 2 – Cristache Iulian (PP-DD)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Tămagă (USL)
Colegiul Nr. 4 – Ionuţ-Elie Zisu (USL)


BACĂU

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Marcu Nicu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Cosmin Necula (USL)
Colegiul Nr. 3 – Lucian Manuel Ciubotaru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Şova Lucian (USL)
Colegiul Nr. 5 – Viorica Marcu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Melinte Ion (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Valerian Vreme (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Constantin Avram (USL)
Colegiul nr. 7 – Ionel Palăr (USL)
Colegiul Nr. 7 – Alexandru Miron Smarandache (PP-DD)
Colegiul Nr. 8 – Iulian Iancu (USL)
Colegiul Nr. 9 – Viorel Hrebenciuc (USL)
Colegiul Nr. 10 – Gabriel Vlase (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dragoş Luchian (USL)
Colegiul Nr. 2 – Vasile Nistor (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Tătaru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Damian Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 4 – Bujor Dumitru Marcel (PP-DD)


BIHOR

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Cseke Attila Zoltan (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Szabo Odon (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Lucia Varga (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ioan Hulea (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Gheorghe Costin (USL)
Colegiul Nr. 4 – Liviu Laza (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Bogdan Gheorghe Dănuţ (USL)
Colegiul Nr. 6 – Ioan Sorin Roman (USL)
Colegiul Nr. 7 – Sonia Maria Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 8 – Ioan Cupşa (USL)
Colegiul Nr. 9 . Florica Cherecheş (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Rozalia Biro (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Bodea Cristian Petru (USL)
Colegiul Nr. 3 – Valeriu Boeriu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Găvrilă Ghilea (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Florian Bodoc (USL)

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Adriana Doina Pană (USL)
Colegiul Nr. 2 – Daniel Suciu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ioan Oltean (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Stelian Dolha (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dorin Dobra (USL)
Colegiul Nr. 2 – Ioan Deneş (USL)
Colegiul Nr. 2 – Cristian Daniel Florian (ARD)


BOTOŞANI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Verginel Gireadă (USL)
Colegiul Nr. 2 – Andrei Dolineaschi (USL)
Colegiul Nr. 3 – Roxana Anuşca (USL)
Colegiul Nr. 3 – Liliana Mincă (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Costel Şoptică (USL)
Colegiul Nr. 5 – Mihai Baltă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Cristian Constantin Roman (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Tamara Ciofu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Doina Federovici (USL)
Colegiul Nr. 2 – Şerban Mihăilescu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Corneliu Popescu (PP-DD)
Colegiul Nr. 3 – Viorel Grigoraş (USL)

BRAŞOV

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Cătălin Zamfir (USL)
Colegiul Nr. 2 – Ion Ochi (USL)
Colegiul Nr. 3 – Mihai Donţu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Maria Grecea (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Constantin Niţă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Emil Niţă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Gabriel Andronache (ARD(
Colegiul Nr. 6 – Ioan Adam (ARD)
Colegiul Nr. 7 – Ion Diniţă (USL)
Colegiul Nr. 8 – Petre Roman (USL)
Colegiul Nr. 8 – Gheorghe Ialomiţianu (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Sebastian Grapă (USL)
Colegiul Nr. 1 – Marius Coste (PP- DD)
Colegiul Nr. 2 – Viorel Chiriac (USL)
Colegiul Nr. 3 – Vlad Nicolae Popa (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Ioan Ghişe (USL)
Colegiul Nr. 4 – Marius Neculoiu (USL)

BRĂILA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Dorin Silviu Petrea (USL)
Colegiul Nr. 2 – Vasile Varga (USL)
Colegiul Nr. 2 – Alexandru Nazare (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Marian Dragomir (USL)
Colegiul Nr. 3 – Marioara Nistor (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Mihai Tudose (USL)
Colegiul Nr. 5 – Cristian Rizea (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ion Rotaru (USL)
Colegiul Nr. 2 – Cătălin Boboc (USL)
Colegiul Nr. 2 – Dănuţ Cristian Mihai (PP-DD)


BUZĂU

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – George Scutaru (USL)
Colegiul Nr. 2 – Adrian Mocanu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Titi Holban (USL)
Colegiul Nr. 4 – Erland Cocei (USL)
Colegiul Nr. 5 – Marian Ghiveciu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Gheorghe Coman (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Eugen Nicolicea (USL)
Colegiul Nr. 7 – Marcel Ciolacu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Cezar Preda (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Eugen Orlando Teodorovici (USL)
Colegiul Nr. 2 – Doina Tudor (USL)
Colegiul Nr. 3 – Victor Mocanu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Popa (PP-DD)

CARAŞ SEVERIN

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Ioan Benga (USL)
Colegiul Nr. 1 – Valentin Blănariu (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Dan Laurenţiu Tocuţ (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ion Tabugan (USL)
Colegiul Nr. 4 – Valentin Rusu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Valeria Schelean (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Ion Mucioalcă (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Aurel Duruţ (USL)
Colegiul Nr. 2 – Iosif Secăşan (USL)
Colegiul Nr. 2 – Ion Simeon Purec (PP-DD)

CĂLĂRAŞI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Daniel Florea (USL)
Colegiul Nr. 1 – Maria Dragomir (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Vasile Iliuţă (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Valeriu Steriu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Vlad Motreanu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Aurel Niculae (USL)
Colegiul Nr. 5 – Raluca Surdu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ştefan Tomoioagă (USL)
Colegiul Nr. 2 – Iulian Dumitrescu (USL)

CLUJ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Adrian Oros (USL)
Colegiul Nr. 2 – Steluţa Cătăniciu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Aurelia Cristea (USL)
Colegiul Nr. 4 – Adrian Gurzău (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Radu Zlati (USL)
Colegiul Nr. 6 – Cornel Itu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Ioan Moldovan (PP-DD)
Colegiul Nr. 8 – Vicenţiu Irimia (ARD=
Colegiul Nr. 9 – Elena Uioreanu (USL)
Colegiul Nr. 10 – Andras Levente Mate (UDMR)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Alin Tişe (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Attila Laszlo (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Marius Petre Nicoară (USL)
Colegiul Nr. 4 – Alexandru Cordoş (USL)

CONSTANŢA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Gheorghe Dragomir (USL)
Colegiul Nr. 1 – Mihai Tararache (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Mihai Lupu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ileana Cristina Dumitrache (USL)
Colegiul Nr. 3 – Răzvan Condurăţeanu (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Radu Babuş (USL)
Colegiul Nr. 5 – Victor Gheorghe Manea (USL)
Colegiul Nr. 6 – Eduard Martin (USL)
Colegiul Nr. 7 – Mircea Dobre (USL)
Colegiul Nr. 8 – Manuela Mitrea (USL)
Colegiul Nr. 9 – Remus Cernea (USL)
Colegiul Nr. 9 – Dănuţ Culeţu (ARD)
Colegiul Nr. 10 – Mădălin Voicu (USL)
Colegiul Nr. 10 – Florin Gheorghe (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Puiu Haşotti (USL)
Colegiul Nr. 2 – Nicolae Moga (USL)
Colegiul Nr. 2 – Marian Vasiliev (PP-DD)
Colegiul Nr. 3 – Mazăre Alexandru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Gigi Chiru (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Mircea Banias (USL)

COVASNA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Attila-Gabor Marko (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Arpad-Francisc Marton (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Laszlo-Odon Fejer (UDMR)
Colegiul Nr. 4 – Horia Grama (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Laszlo-Attila Klarik (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Olosz Gergely (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Marius Obreja (USL)

DÂMBOVIŢA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Vasile Horga (USL)
Colegiul Nr. 2 – Rovana Plumb (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ion Stan (USL)
Colegiul Nr. 4 – Ion Pârgaru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Florin Popescu (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Radu Mihai Popa (PP-DD)
Colegiul Nr. 5 – Zisu Stanciu (USL)
Colegiul Nr. 6 – Dumitru Georgică (USL)
Colegiul Nr. 7 – Ionuţ Săvoiu (USL)
Colegiul Nr. 8 – Carmen Moldovan (USL)
Colegiul Nr. 8 – Vladu Iulian (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Leonardo Badea (USL)
Colegiul Nr. 2 – Sorin Roşca Stănescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Valentin Calcan (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ovidiu Isăilă (ARD)


DOLJ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Constantin-Cosmin Enea (USL)
Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Neţoiu (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Nicolae Vasilescu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Constantin Dascălu (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Ionuţ Marian Stroe (USL)
Colegiul Nr. 4 – Florentin Gust-Băloşin (USL)
Colegiul Nr. 5 – Petre Petrescu (USL)
Colegiul Nr. 6 – Iulian-Claudiu Manda (USL)
Colegiul Nr. 7 – Mihai-Alexandru Voicu (USL)
Colegiul Nr. 8 – Daniel Iane (USL)
Colegiul Nr. 8 – Ştefan Stoica (ARD)
Colegiul Nr. 9 – Valeriu-Ştefan Zgonea (USL)
Colegiul Nr. 10 – Ion Călin (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Cristiana Irina Anghel (USL)
Colegiul Nr. 1 – Mărinică Dinc (ARD)
Colegiul Nr. 1 – Antonie Solomon (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Mihai-Viorel Fifor (USL)
Colegiul Nr. 3 – Florea Voinea (USL)
Colegiul Nr. 4 – Mario-Ovidiu Oprea (USL)
Colegiul Nr. 5 – Mircea-Dan Geoană (USL)

GALAŢI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Victor Paul Dobre (USL)
Colegiul Nr. 2 – Mircea Toader (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Laurenţiu Chirvăsuţă (USL)
Colegiul Nr. 3 – George Scarlat (USL)
Colegiul Nr. 3 – Eugen Chebac (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Viorel Ştefan (USL)
Colegiul Nr. 5 – Dan Nica (USL)
Colegiul Nr. 6 – Florin Pâslaru (USL)
Colegiul Nr. 7 – Lucreţia Roşca (USL)
Colegiul Nr. 8 – Bogdan Ciucă (USL)
Colegiul Nr. 9 – Aurel Nechita (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Marin (PP-DD)
Colegiul Nr. 1 – Ionel Butunoi (USL)
Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Saghian (USL)
Colegiul Nr. 3 – Paul Ichim (USL)
Colegiul Nr. 4 – Eugen Durbacă (USL)

GIURGIU

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Florian (USL)
Colegiul Nr. 2 – Marin Anton (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ioan Teodorescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Liliana Ciobanu (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Daniel Chiţoiu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Niculae Bădălău (USL)
Colegiul Nr. 2 – Lucian Iliescu (USL)

GORJ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Răzvan Rotaru (PP-DD)
Colegiul Nr. 1 – Ion Cupă (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Mihai Weber (USL)
Colegiul Nr. 3 – Scarlat Iriza (USL)
Colegiul Nr. 4 – Camelia Kraibani (USL)
Colegiul Nr. 5 – Vasile Popeangă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Niculina Mocioi (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Victor Ponta (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dian Popescu (USL)
Colegiul Nr. 1 – Tudor Barbu (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Toni Greblă (USL)


HARGHITA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Attila Korodi (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Kelemen Hunor (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Istvan Antal (UDMR)
Colegiul Nr. 4 – Joszef Moldovan (UDMR)
Colegiul Nr. 5 – Mircea Duşa (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Tanczos Barna (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Verestoy Attila (UDMR)


HUNEDOARA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Laurenţiu Nistor (USL)
Colegiul Nr. 2 – Natalia Intotero (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Radu Ruşanu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Cristian Resmeriţă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Monica Iacob Ridzi (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Mircia Muntean (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Radu Tîmpău (USL)
Colegiul Nr. 7 – Carmen Hărău (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Cosmin Nicula (USL)
Colegiul Nr. 1 – Vochiţoiu Haralambie (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Dorin Păran (USL)
Colegiul Nr. 3 – Mariana Câmpeanu (USL)

IALOMIŢA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Cristiana Pocora (USL)
Colegiul Nr. 1 – Mario Ernest Caloianu (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Marian Neacşu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Mihăiţă Găină (USL)
Colegiul Nr. 4 – Tinel Gheorghe (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Aurelian Ionescu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Marian Pavel (USL)
Colegiul Nr. 1 – Ştefan Stoica (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Ion Toma (USL)


IAŞI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Mugurel Cozmanciuc (USL)
Colegiul Nr. 2 – Relu Fenechiu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Petru Movilă (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Adăscăliţei (USL)
Colegiul Nr. 4 – Vasile Mocanu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Neculae Răţoi (USL)
Colegiul Nr. 6 – Anghel Stanciu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Costel Alexe (USL)
Colegiul Nr. 8 – Gheorghe Emacu (USL)
Colegiul Nr. 8 – Camelia Bogdănici (ARD)
Colegiul Nr. 9 – Daniel Oajdea (PP-DD)
Colegiul Nr. 9 – Cristina Nichita (USL)
Colegiul Nr. 10 – Sorin Iacoban (USL)
Colegiul Nr. 11 – Grigore Crăciunescu (USL)
Colegiul Nr. 12 – Anton Doboş (USL)
Colegiul Nr. 12 – Viorel Blăjuţ (PP-DD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Varujan Vosganian (USL)
Colegiul Nr. 1 – Ionel Agrigoroaiei (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Sorin Lazăr (USL)
Colegiul Nr. 3 – Florin Constantinescu (USL)
Colegiul Nr. 4 . Mihaela Popa (USL)
Colegiul Nr. 5 – Marin Burlea (USL)
Colegiul Nr. 5 – Dumitru Opra (ARD)

ILFOV

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Radu Stroe (USL)
Colegiul Nr. 2 – Ninel Peia (USL)
Colegiul Nr. 3 – Thuma Hubert Petru Ştefan (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ştefan Burlacu (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Eduard-Raul Hellvig (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Gabriela Vrânceanu Firea (USL)
Colegiul Nr. 2 – Nicolae Nasta (USL)


MARAMUREŞ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Mircea Dolha (USL)
Colegiul Nr. 1 – Istvan Bonis (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Cristian-Florin Tătaru (USL)
Colegiul Nr. 3 – Andrei-Vasile-Călin Matei (USL)
Colegiul Nr. 4 – Mircea Man (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Gheorghe Şimon (USL)
Colegiul Nr. 5 – Nuţu Fonta (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Cornelia Negruţ (USL)
Colegiul Nr. 7 – Vasile Berci (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Titus Liviu Paşca (USL)
Colegiul Nr. 1 – Mihai Rogojan (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Ovidiu Bota (USL)
Colegiul Nr. 3 – Liviu Marian Pop (USL)

MEHEDINŢI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Mihai Stănişoară (ARD)
Colegiul Nr. 1 – Rodin Traicu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Petre Daia (USL)
Colegiul Nr. 3 – Viorel Palaşcă (USL)
Colegiul Nr. 4 – Marius Manolache (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Şerban Nicolae (USL)
Colegiul Nr. 2 – Marius Bălu (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Chiuariu Tudor (USL)

MUREŞ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Karoly Kerekes (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Corneliu Buicu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Attila Kelemen (UDMR)
Colegiul Nr. 4 – Florin Urcan (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Laszlo Borbely (UDMR)
Colegiul Nr. 6 – Gheorghe Sefer (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 – Ioan Cristian Chirteş (USL)
Colegiul Nr. 8 – Vasile Gliga (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Emil Paşcan (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Bela Marko (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Akos Mora (USL)
Colegiul Nr. 4 – Alexandru Frătean (USL)

NEAMŢ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Vasile Drăguşanu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Vlad Marcoci (USL)
Colegiul Nr. 2 – Mihaela Stoica (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Liviu Harbuz (USL)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Moisii (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Elena Udrea (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Ioan Munteanu (USL)
Colegiul Nr. 6 – Dorinel Ursărescu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Ionel Arsene (USL)
Colegiul Nr. 8 – Marian Enache (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ţapu Nazare Eugen (USL)
Colegiul Nr. 2 – Leonard Cadăr (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Ioan Chelaru (USL)
Colegiul Nr. 3 – Octavian Bumbu (USL)

OLT

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Constantin Moţ (USL)
Colegiul Nr. 2 – Daniel Bărbulescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Florin Iordache (USL)
Colegiul Nr. 4 – Virgil Delureanu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Dumitru Niculescu (PP-DD)
Colegiul Nr. 5 – Dan Ciocan (USL)
Colegiul Nr. 6 – Gigel Ştirbu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Alexandru Stănescu (USL)
Colegiul Nr. 7 – Luminiţa Adam (PP-DD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Darius Vâlcov (USL)
Colegiul Nr. 2 – Mihai Niţă (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Şova (USL)


PRAHOVA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Mircea Roşca (USL)
Colegiul Nr. 2 – Virgil Guran (USL)
Colegiul Nr. 3 – Graţiela Gavrilescu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Sebastian Ghiţă (USL)
Colegiul Nr. 5 – Sorin Teju (USL)
Colegiul Nr. 6 – Dragoş Bunia (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Răzvan Tănase (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 – Nicolae Alexandri (USL)
Colegiul Nr. 8 – Vlad Cosma (USL)
Colegiul Nr. 9 – George Ionescu (ARD)Colegiul Nr. 10 – Ion Eparu  (USL)
Colegiul Nr. 10 – Gabriela Anghel (PP-DD)
Colegiul Nr. 11 – Paul Dumbrăvanu (USL)
Colegiul Nr. 11 – Roberta Anastase (ARD)
Colegiul Nr. 12 – Andrei Sava (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Georgică Severin (USL)
Colegiul Nr. 2 – Daniel Savu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Ion Luchian (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Ioniţă (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Radu Oprea (USL)
Colegiul Nr. 5 – Augustin Mitu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Andrei Volosevici (ARD)

SATU MARE

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Andreea Paul (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Ovidiu Silaghi (USL)
Colegiul Nr. 3 – Octavian Petric (USL)
Colegiul Nr. 4 – Istvan Erdei (UDMR)
Colegiul Nr. 5 – Kereskenyi Gabor (UDMR)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Valer Marian (USL)
Colegiul Nr. 2 – Csaba Pataki (UDMR)


SĂLAJ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Lucian Bode (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Deneş Sereş (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Iuliu Nosa (USL)
Colegiul Nr. 4 – Gheorghe-Mirel Taloş (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Alexandru Vegh (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Pop (USL)

SIBIU

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Ioan Tămâian (USL)
Colegiul Nr. 2 – Raluca Turcan (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Gheorghe Roman (USL)
Colegiul Nr. 4 – Iacob Puşcaş (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Ioan Axente (USL)
Colegiul Nr. 5 – Frăticiu Gheorghe (USL)
Colegiul Nr. 6 – Mircea Cazan (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ion Ariton (ARD)
Colegiul Nr. 1 – Sorin Ilieşiu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Viorel Arcaş (USL)
Colegiul Nr. 3 – Nicolae Neagu (USL)


SUCEAVA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Ştefan Alexandru Băişanu (USL)
Colegiul Nr. 1 – Sanda Ardeleanu (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Ioan Balan (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Gavril Mîrza (USL)
Colegiul Nr. 4 – Eugen-Constantin Uricec (USL)
Colegiul Nr. 5 – Ioan Stan (USL)
Colegiul Nr. 6 – Constantin Galan (USL)
Colegiul Nr. 7 – Ovidiu-Cristian Iane (USL)
Colegiul Nr. 8 – Eugen Bejinariu (USL)
Colegiul Nr. 9 – Dumitru Pardău (USL)Colegiul Nr. 9 – Cezar Cioată (PP-DD)
Colegiul Nr. 10 – Iulian-Radu Surugiu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Neculai Bereanu (USL)
Colegiul Nr. 1 – Vasilica Miron (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Flutur (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Ovidiu-Liviu Donţu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Mihai Neagu (USL)


TELEORMAN

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Elena Cătălina Ştefănescu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Adrian Simionescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Liviu Dragnea (USL)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Bucur (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 – Valentin Boboc (USL)
Colegiul Nr. 4 – Lucian Militaru (ARD)
Colegiul Nr. 5 – Ică Calotă Florică (USL)
Colegiul Nr. 6 – Marin Almăjanu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Mohanu (USL)
Colegiul Nr. 1 – Florinel Dumitrescu (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Crin Antonescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Timotei Stuparu (USL)


TIMIŞ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Horia Cristian (USL)
Colegiul Nr. 1 – Cornel Sămărtinean (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Sorin Grindeanu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Zsolt Molnar (UDMR)
Colegiul Nr. 3 – Maria Grapini (USL)
Colegiul Nr. 4 – Ion Răducanu (USL)
Colegiul Nr. 5 – Alin Popoviciu (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Cătălin Tiuch (USL)
Colegiul Nr. 7 – Sorin Stragea (USL)
Colegiul Nr. 8 – Petru Andea (USL)Colegiul Nr. 8 – Adrian Diaconu (PP-DD)
Colegiul Nr. 9 – Dorel Covaci (USL)
Colegiul Nr. 10 – Gheorge Ciobanu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ben-Oni Ardelean (USL)
Colegiul Nr. 2 – Petru Ehegartner (USL)
Colegiul Nr. 3 – Matei Suciu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Vasile Blaga (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Ilie Sârbu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Iovescu Ioan (PP-DD)

TULCEA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Vasile Gudu (ARD)
Colegiul Nr. 1 – Neviser Zaharcu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Marian Avram (USL)
Colegiul Nr. 2 – Liviu Codirlă (PP-DD)
Colegiul Nr. 3 – Octavian Popa (USL)
Colegiul Nr. 4 – Ion Bălan (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Octavian Motoc (USL)
Colegiul Nr. 2 – Trifon Belacurencu (USL)

VASLUI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Victor Cristea (USL)
Colegiul Nr. 2 – Dan Bordeianu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Florin Ciurariu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Adrian Solomon (USL)
Colegiul Nr. 4 – Tudor Ciuhodaru (PP-DD)
Colegiul Nr. 5 – Ana Birchal (USL)
Colegiul Nr. 6 – Toader Dima (USL)
Colegiul Nr. 7 – Irinel Stativă (USL)
Colegiul Nr. 7 – Sergiu Vizitiu (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Doina Silistru (USL)
Colegiul Nr. 2 – Gabriela Creţu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Nelu Tătaru (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Mihai Marian (ARD)


VÂLCEA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Traian Dobrinescu (USL)
Colegiul Nr. 1 – Romeo Rădulescu (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Constantin Rădulescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Mazilu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Vasile Bleotu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Ion Critinel Marian (PP-DD)
Colegiul Nr. 5 – Cristian Buican (USL)
Colegiul Nr. 6 – Aurel Vlădoiu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Laurenţiu Coca (USL)
Colegiul Nr. – Florinel Butnaru (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Daniel Niţu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Adrănel Cotescu (USL)

VRANCEA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Nica (USL)
Colegiul Nr. 2 – Angel Tîlvăr (USL)
Colegiul Nr. 3 – Nini Săpunaru (USL)
Colegiul Nr. 4 – Miron Mitrea (USL)
Colegiul Nr. 5 – Laurenţiu Ţigăeru (USL)
Colegiul Nr. 5 – Neagu Murgu (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 – Mihai Secară (ARD)
Colegiul Nr. 6 – Victor Roman (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Petru Filip (USL)
Colegiul Nr. 2 – Cristian Dumitrescu (USL)

MINORITĂŢI

Ovidiu Ganţ – Forumul Democrat al Germanilor din România (Sibiu)
Niculae Mircovici – Uniunea Bulgară din Banat – România (Timiş)
Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România – Adrian-Miroslav Merka (Bihor)
Uniunea Polonezilor din România – Ghervazen Longher (Suceava)
Uniunea Croaţilor din România – Slobodan Ghera (Caraş Severin)
Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România – Miron Ignat (Tulcea)
Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România – Varol Amet (Constanţa)
Asociaţia Partida Romilor „Pro-Europa” – Nicolae Păun (Covasna)
Uniunea Sârbilor din România – Slavomir Gvozdenovici (Caraş-Severin)
Uniunea Ucrainenilor din România – Ion Marocico (Maramureş)
Asociaţia Macedonenilor din România – Ionel Stancu (Iaşi)
Uniunea Elenilor din România – Dragoş Zisopol (Prahova)
Asociaţia Liga Albanezilor din România – Oana Manolescu (Iaşi)
Uniunea Democrată Turcă din România – Iusein Ibram (Constanţa)
Uniunea Culturală a Rutenilor din România – Gheorghe Firczak (Arad)
Federaţia Comunităţilor Evreieşti – Aurel Vainer (Călăraşi)
Uniunea Armenilor din România – Varujan Pambuccian (Bucureşti)
Asociaţia Italienilor din România RO.AS.IT – Mircea Grosaru (Bistriţa Năsăud)

DIASPORA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Aurelian Mihai (PP-DD)
Colegiul Nr. 2 – Eugen Tomac (ARD)
Colegiul Nr. 3 – Mircea Lubanovici (ARD)
Colegiul Nr. 4 – Ovidiu Raeţchi (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1  – Riceard Badea (ARD)
Colegiul Nr. 2 – Adrian Anghel (USL)

Monica Boneahttp://monica-bonea
Monica Bonea, editor Rl online
Ultima oră
Pe aceeași temă