Liga Campionilor: CSM București a câștigat finala mică

CSM Bucureşti a câştigat finala mică şi medaliile de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin, duminică, după 31-30 (19-14) cu formaţia rusă Rostov pe Don, în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta, gazda turneului Final4 al competiţiei.

Share

Andrei Tudor Dumitru 0 comentarii

Actualizat: 13.05.2018 - 18:05

CSM Bucureşti câştigă medaliile de bronz pentru al doilea an la rând, după ce în 2016 a cucerit trofeul şi medaliile de aur.

Eliberată de presiunea dinaintea semifinalelor, CSM Bucureşti a evoluat cu dezinvoltură şi a făcut un meci foarte bun. Campioana României a condus cu 5-1 în min. 7, a avut apoi 8-3 (9), după care avantajul ''tigroaicelor'' a ajuns la opt goluri, 13-5 (18). După 16-8 (24), Rostov a redus ecartul la patru goluri, 16-12, pentru ca la pauză CSMB să conducă la cinci goluri, 19-14.

În partea secundă, s-a jucat pentru spectacol, dându-se mai mult credit atacului, iar diferenţa de pe tabelă a variat de la patru la şase goluri. În min. 47, scorul a devenit 25-25, după şapte atacuri ratate de CSMB (7 minute) şi cinci goluri consecutive reuşite de rusoaice. Jucătoarele de la CSM s-au mobilizat din nou şi au reuşit să se desprindă la trei goluri, 30-27 (53), suficient pentru a obţine victoria, cu scorul de 31-30.

CSM Bucureşti obţine şi un titlu individual, cel de golgheteră a competiţiei, prin Cristina Neagu, autoare a 110 goluri.

Finala mare se va juca duminică între Gyor Audi ETO KC şi Vardar Skopje (19,00).