8.8 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSportIrina Begu, în sferturi la Hobart

Irina Begu, în sferturi la Hobart

Begu (28 ani, 76 WTA) s-a impus după două ore şi 37 de minute în faţa mai tinerei sale adversare (20 ani, 96 WTA), reuşind o revenire spectaculoasă.

Begu a condus în primul set cu 2-0 şi 3-1, dar Blinkova a întors scorul şi a trecut în avantaj (4-3), iar apoi s-a impus cu 6-4. În actul secund rusoaica a avut 5-2, dar Begu a egalat (5-5) şi a dus meciul în tiebreak, unde s-a impus cu 7-2. În decisiv, românca a condus ostilităţile şi a câştigat fără emoţii, cu 6-2.

Românca şi-a creat nu mai puţin de 18 mingi de break, din care a fructificat cinci (28%).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), care a trecut de belgianca Alison van Uytvanck (a opta favorită), cu 6-3, 6-2. Schmiedlova (24 ani, 77 WTA) are 3-2 în meciurile cu Begu, dar românca a câştigat ultimul duel, anul trecut, în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 5-7, 9-7.

Miercuri, în sferturile probei de dublu la Hobart au loc şi meciurile Monica Niculescu/Zhaoxuan Yang (China) – Raluca Olaru/Galina Voskoboeva (Kazahstan) şi Irina Begu/Mihaela Buzărnescu – Anastasia Potapova (Rusia)/Daiana Iastremska (Ucraina).