6.7 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSportEgiptul reclamă la FIFA arbitrajul din meciul cu Rusia, de la Cupa...

Egiptul reclamă la FIFA arbitrajul din meciul cu Rusia, de la Cupa Mondială

”Dorim o investigaţie a întregii brigăzi de arbitraj”, a declarat vineri preşedintele federaţiei egiptene, Hany Abo Rida.

Egiptul, învinsă de Rusia cu 3-1, a suferit a doua înfrângere şi nu mai are şanse de calificare în optimile de finală.

Abo Rida, membru al Consiliului FIFA, susţine că fundaşul Ahmed Fathi a fost împins la o fază în care încerca să degajeze balonul şi din acest motiv a trimis balonul în propria poartă, ceea ce a permis Rusiei să deschidă scorul în minutul 47. La o altă fază, în minutul 78, oficialul egiptean a opinat că atacantul Marwan Mohsen a fost busculat în careu de fundaşul rus Ilia Kutepov, dar arbitrul nu a cerut consultarea VAR.

”Arbitrul trebuia să ceară consultarea VAR pentru a verifica dacă a fost penalty. Trebuiau să vadă şi faza în care Fahti a fost împins. Este dreptul nostru de a face o plângere şi de a cere o investigaţie”, a spus Abo Rida.

În ultimul meci, Egipt va juca luni cu Arabia Saudită, la Volgograd, ambele echipe fiind deja eliminate în faza grupelor.