6.9 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSportBuzărnescu, în turul al doilea la Wimbledon. Ce au făcut celelalte românce

Buzărnescu, în turul al doilea la Wimbledon. Ce au făcut celelalte românce

Buzărnescu (30 ani, 28 WTA), cap de serie numărul 29, a trecut de belarusa Arina Sabalenka (20 ani, 32 WTA) cu 6-7 (3), 6-1, 6-4, după o oră şi 55 de minute. Sabalenka, finalistă sâmbătă la Eastbourne, a câştigat o singură minge de break în acest meci. Belarusa câştigase primele două confruntări cu Buzărnescu: Sabalenka se impunea cu 7-6 (9), 6-4 în 2016, în sferturile unui turneu ITF la Ankara (50.000 dolari), şi cu 5-7, 6-3, 6-2 în primul tur la Lugano, anul acesta.

Elena-Gabriela Ruse (20 ani, 195 WTA), venită din calificări, a fost întrecută de Radwanska (29 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 32, cu 6-3, 4-6, 7-5, după două ore şi 39 de minute de joc. Ruse a controlat setul decisiv şi la 5-4 în favoarea ei, pe serviciul polonezei, a ratat şase mingi de meci, dar Radwanska a reuşit în cele din urmă să îşi fructifice serviciul, apoi a făcut break şi a încheiat setul cu 7-5. De remarcat că Ruse a comis nu mai puţin de 11 duble greşeli în acest meci şi a avut un singur as, în timp ce Radwanska a reuşit 4 aşi şi a comis o dublă greşeală.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA şi în turul secund o va înfrunta pe Katie Swan (Marea Britanie), o jucătoare de 19 ani, aflată pe locul 204 în lume, victorioasă cu 6-2, 6-2 în faţa Irinei Begu.

Ruse va primi pentru evoluţia ei 39.000 lire sterline şi câte 50 de puncte WTA.

Tot luni, au mai obţinut victorii în primul tur, Sorana Cîrstea, care a învins-o pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), cap de serie numărul 19, cu 7-5, 6-3, şi Alexandra Dulgheru, care a trecut de Kristyna Pliskova (Cehia), cu 6-4, 1-6, 6-2.

Alte trei românce vor mai evolua în primul tur la Wimbledon, Simona Halep (principala favorită) contra japonezei Kurumi Nara, Monica Niculescu o va avea ca adversară pe japoneza Naomi Osaka, desemnată cap de serie numărul 18, iar Ana Bogdan va primi replica spaniolei Lara Arruabarrena.