12.2 C
București
miercuri, 22 septembrie 2021

Bianca Andreescu, calificată în turul al treilea la US Open

Andreescu se va lupta pentru un loc în optimile de finală cu daneza Caroline Wozniacki, fostă numărul unu mondial, care a eliminat-o în trei seturi, 4-6, 6-3, 6-4, pe americanca Danielle Collians.

Japoneza Osaka, deţinătoarea trofeului şi principala favorită a competiţiei de la Flushing Meadows, a dispus la rândul ei, cu 6-2, 6-4, de poloneza Magda Linette, iar în turul al treilea o va înfrunta pe noua speranţă a tenisului american, Corri Gauf (15 ani), învingătoare cu 6-2, 4-6, 6-4 în faţa unguroaicei Timea Babos.

Rezultate – turul 2:
Sorana Cîrstea (România) – Aliona Bolsova (Spania) 3-6, 6-4, 6-2
Bianca Andreescu (Canada/N.15) – Kirsten Flipkens (Belgia) 6-3, 7-5
Taylor Townsend (SUA) – Simona Halep (România/N.4) 2-6, 6-3, 7-6 (7/4)
Petra Martic (Croaţia/N.22) – Ana Bogdan (România) 6-2, 6-4
Naomi Osaka (Japonia/N.1) – Magda Linette (Polonia) 6-2, 6-4
|Cori Gauff (SUA) – Timea Babos (Ungaria) 6-2, 4-6, 6-4
Anett Kontaveit (Estonia/N.21) – Ajla Tomljanovic (Australia) 4-6, 7-5, 6-2
Belinda Bencic (Elveţia/N.13) – Alize Cornet (Franţa) 6-4, 1-6, 6-2
Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Arina Sabalenka (Belarus/N.9) 6-3, 7-6 (7/3)
Donna Vekic (Croaţia/N.23) -t Kaia Kanepi (Estonia) 7-5, 6-3
Julia Goerges (Germania/N.26) – Francesca Di Lorenzo (SUA) 7-5, 6-0
Kiki Bertens (Olanda/N.7) – Anastasia Pavliucenkova (Rusia) 7-5, 6-4
Caroline Wozniacki (Danemarca/N.19) – Danielle Collins (SUA) 4-6, 6-3, 6-4
Kristie Ahn (SUA) – Ana Kalinskaia (Rusia) 6-2, 6-3
Jelena Ostapenko (Letonia) – Alison Riske (SUA) 6-4, 6-3
Elise Mertens (Belgia/N.25) – Kristina Pliskova (Cehia) 6-2, 6-2
Andrea Petkovic (Germania) – Petra Kvitova (Cehia/N.6) 6-4, 6-4
Daiana Iastremska (Ucraina/N.32) – Rebecca Peterson (Suedia) 6-4, 6-1
Sofia Kenin (SUA/N.20) – Laura Siegemund (Germania) 7-6 (7/4), 6-0
Johanna Konta (Marea Britanie/N.16) – Margarita Gasparian (Rusia) 6-1, 6-0
Shuai Zhang (China/N.33) – Ekaterina Alexandrova (Rusia) 7-6 (7/5), 4-6, 6-3
Ons Jabeur (Tunisia) – Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 3-6, 6-4, 6-2
Karolina Muchova (Cehia) – Su-Wei Hsieh (Taiwan/N.29) 6-1, 4-6, 7-6 (7/2)
Anastasija Sevastova (Letonia/N.12) – Iga Swiatek (Polonia) 3-6, 6-1, 6-3
Fiona Ferro (Franţa) – Kristina Mladenovic (Franţa) 6-4, 6-7 (3/7), 6-3
Qiang Wang (China/N.18) – Alison Van Uytvanck (Belgia) 7-5, 6-4
Maria Sakkari (Grecia/N.30) – Shuai Peng (China) 6-7 (5/7), 6-4, 6-2

Ultima oră
Pe aceeași temă