Aston Villa, prima formație calificată în finala Cupei Ligii Angliei

Echipa Aston Villa s-a calificat în finala Cupei Ligii engleze de fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Leicester City, în manşa secundă a semifinalelor acestei competiţii.

Share

Rl online 0 comentarii

29.01.2020 - 09:15

Gazdele au deschis scorul în reprima repriză, prin Matt Targett (12), însă Leicester a reuşit să egaleze în minutul 72, prin Kelechi Iheanacho. Aston Villa a obţinut victoria şi calificarea graţie golului înscris în minutele adiţionale de egipteanul Trezeguet (90+3). În meciul tur, scorul a fost egal, 1-1.

Joi, în cealaltă semifinală, Manchester City va primi vizita rivalei Manchester United, pe care a învins-o cu 3-1 în meciul tur, pe Old Trafford.

Aston Villa revine după zece ani în finala Cupei Ligii engleze, pe care a pierdut-o în 2010 în faţa lui Manchester United (1-2).