6.9 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSportAlexandra Cadanțu a câștigat titlul la dublu la turneul de la Budapesta

Alexandra Cadanțu a câștigat titlul la dublu la turneul de la Budapesta

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanţu a câştigat, alături de Chantal Skamlova, titlul în proba de dublu a turneului ITF de la Budapesta, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, vineri, după ce perechea a învins în finală cuplul americano-mexican Kaitlyn Christian/Giuliana Olmos, cu 6-1, 6-3.

Cadanţu şi Skamlova au obţinut victoria în faţa favoritelor numărul doi după exact o oră de joc.

În primul tur, Cadanţu şi Skamlova au trecut de principalele favorite, Dalila Jakupovic (Slovenia)/Irian Hromaceva (Rusia), cu 6-3, 4-6, 10-6, în sferturi au câştigat cu 7-5, 3-6, 13-11 în faţa unguroaicelor Anna Bondar/Panna Udvardy, iar în semifinale au învins cu 6-3, 6-4 surorile Polina şi Sofia Golubovskaia din Rusia.

Cadanţu (28 ani, locul 270 WTA la dublu), care are în palmares un titlu WTA la dublu, în 2014, alături de Elena Bogdan, la Bucureşti, a obţinut primul său titlu de dublu în acest an.