Sute de persoane din judeţul Vaslui care au beneficiat ilegal de subvenţii pentru căldură sau de bani pentru lemne trebuie să returneze banii încasaţi, neregulile fiind descoperite în urma unor controale efectuate de inspectorii sociali în trei comune din judeţ, potrivit NewsIn.
Inspectorii sociali de la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Vaslui au efectuat verificări cu privire la respectarea dispoziţiilor legale la acordarea ajutoarelor pentru căldură. Potrivit directorului adjunct al ITM Vaslui, Costel Harja, mai mulţi locuitori şi-au făcut dosare, au dat declaraţii pe propria răspundere şi au şi încasat banii, deşi nu aveau dreptul la subvenţii.
“În această lună, am verificat comunele Albeşti, Roşieşti şi Tanacu. La Albeşti, 178 de beneficiari de ajutoare financiare pentru achiziţionarea lemnelor de foc nu aveau dreptul să încaseze respectivii bani. Acum, sunt buni de plată, vor returna 45.097 de lei. La Roşeişti, din 1.391 de dosare verificate, 136 nu erau conform legii. Cei care au incasat banii, respectiv 21.507 de lei, trebuie să-i dea înapoi”, a spus Harja.
În comuna Tanacu, vor fi efectuate anchete sociale în vederea verificării datelor din cererile pentru subvenţii şi declaraţiile pe propria răspundere pentru 100 de persoane.