26.4 C
marți, 16 iulie 2024
AcasăSpecial"Stiinta" si Rapid, recital de goluri in Banie

„Stiinta” si Rapid, recital de goluri in Banie

» Rapid a obtinut prima victorie dupa sase ani pe terenul Universitatii Craiova, acesta fiind al treilea succes in istoria de 86 de ani.
» Dupa anii ’90, giulestenii au castigat doar de doua ori la Craiova, in ’98-’99 si 2002-2003, cand au devenit si campioni.

Universitatea si Rapid au oferit un spectacol fotbalistic foarte frumos in confruntarea directa de pe Stadionul Ion Oblemenco, din Craiova, contand pentru etapa a saptea a Ligii I. Cele doua formatii au inscris impreuna sapte goluri, castigatoare fiind, la finalul celor 90 de minute, echipa giulesteana, care a marcat de patru ori in poarta olteana. Rapid a preluat repede conducerea, in primul sfert de ora reusind sa puncteze de doua ori prin Adrian Iordache (’10) si Buga (’14). "Juvetii" au reusit totusi sa egaleze pana la pauza prin M. Costea (’40) si Dorel Stoica (’45). Imediat dupa pauza Costin Lazar i-a readus pe giulesteni in avantaj (’49), iar in minutul 67 Helder a inscris pentru prima data in tricoul "visiniu". Oltenii nu au cedat, cautand in continuare egalarea. In ultimul minut de joc Valea Badea a redus din diferenta, insa prea tarziu pentru a-i impiedica pe rapidisti sa plece cu toate cele trei puncte spre casa.

Desi "Stiinta" a jucat impotriva unei mari rivale din Capitala, in tribunele arenei din Banie nu au fost prezenti decat 3.000 de spectatori. Nici macar acestia nu si-au incurajat formatia favorita, fiind ocupati sa-l conteste pe patronul Universitatii Adrian Mititelu. "E rusinos ca o asa-zisa galerie sa ma injure inca din minutul unu. Pentru ce? Pentru ca am investit 20 de milioane de euro in echipa, pentru ca nu am vandut nici un jucator si m-am tinut de cuvant. Daca ar fi cumparat 10.000 de abonamente, as fi intrat in dialog cu ei. S-au vandut 500 de abonamente. Asta nu acopera nici maturatul la stadion", a spus Mititelu.

Suparat pe atmosfera dezamagitoare creata de fani la meciul cu Rapid, patronul Universitatii le-a transmis suporterilor ca gruparea din Banie nu va mai scoate la vanzare bilete pentru urmatoarele meciuri ale oltenilor, de pe teren propriu. "Voi ingheta vanzarea biletelor si a abonamentelor. Sa le fie rusine, n-au nici un drept sa-mi spuna cum sa conduc echipa. Din cauza lor, patru – cinci jucatori n-au mai vrut sa intre in repriza a doua cu Rapid. Costea chiar mi-a zis ca nu se poate juca intr-o asemenea atmosfera, cand esti injurat din minutul unu. In loc sa ne incurajeze, ei ne dau in cap. De acum vor intra pe stadion doar cei 500 de abonati", a precizat Mititelu.

De partea cealalta, rapidistii sunt foarte bucurosi de victoria obtinuta in Banie, cu atat mai mult cu cat este primul succes dupa sase ani la Craiova si al treilea in 86 de ani. Mai mult decat atat, de fiecare data cand giulestenii au castigat pe terenul oltenilor au reusit sa termine campionatul pe prima pozitie. "E o victorie importanta, care ne duce in plutonul fruntas. Am condus cu 2-0, am fost egalati, dar e bine ca ne-am revenit si am castigat. Mugurel Buga a facut o partida foarte buna. si Ionita a jucat bine. A facut exact ce trebuia sa faca un varf. E unul dintre jucatorii nostri de mare perspectiva. Am luat trei puncte in deplasare, nu putem sa spunem ca nu suntem fericiti", a spus directorul sportiv al giulestenilor, Nae Manea.

» Parcursul nu tocmai bun din acest debut de sezon al Universitatii Craiova, care in urma infrangerii cu Rapid a ajuns pe locul 14 in clasamentul Ligii I, l-a facut pe Adrian Mititelu sa se gandeasca la un inlocuitor pentru Mogosanu. Patronul oltenilor a recunoscut ca o varianta ar fi putut fi si Cristiano Bergodi, demis recent de la Steaua. Italianul nu poate insa ocupa functia de tehnician al "stiintei", pentru ca regulamentul nu-i da voie sa antreneze doua echipe din Liga I in acelasi sezon. "Nu ma mai intereseaza Bergodi pentru ca anul asta nu mai poate antrena nici o echipa. Nu-i permite regulamentul, altfel era o varianta", a spus Mititelu.

» Marius Constantin a jucat doar noua minute cu Craiova
Fundasul rapidist Marius Constantin a reusit sa stabileasca un record mai putin dorit in acest sezon. Introdus in teren in minutul 36 in locul accidentului Iordache, internationalul "tricolor" a gafat la ambele goluri prin care oltenii au egalat. Tehnicianul Viorel Hizo nu a mai suportat greselile lui Constantin si nu a mai asteptat ca dupa pauza elevul sa-si rascumpere gafele. In minutul 46 l-a introdus pe teren pe Mardare. Hizo s-a aratat nemultumit de Marius Constantin si inainte de meciul cu Vaslui, cand nu l-a titularizat din cauza faptului ca avea trei kilograme peste greutatea normala. Interesant este ca fundasul rapidist a facut parte din lotul echipei nationale pentru dubla cu Franta si Austria din preliminariile pentru Cupa Mondiala 2010.