12 C
București
luni, 25 octombrie 2021

PSD Ialomiţa deschide listele pentru parlamentare cu Marian Pavel, unul dintre senatorii care l-au scăpat pe Şova de arestarea preventivă

Juristul Marian Pavel deschide listele PSD pentru Senat fiind urmat de Petcu Olga şi Potor Alexandru Dănuţ. Social-democratul Pavel este la a doua sa candidatură parlamentară, în 2012 reuşind să ocupe un scaun de senator.

Într-un interviu pentru Jurnalul de Ialomiţa, Marian Pavel a declarat că este interesat de procesul de descentralizare, de a duce decizia cât mai aproape de cetăţean.

„De fiecare dată, deciziile s-au luat şi se iau la nivel guvernamental şi produc efect asupra cetăţenilor. Am mai spus-o, cel mai apropiat de cetăţean este primarul şi, probabil, către el ar trebui descentralizată, încetul cu încetul, decizia”, a declarat Pavel.

PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT
SENAT
1. Pavel Marian – Slobozia
2. Petcu Olga – Fetești
3. Potor Alexandru Dănuț – Fetești
4. Vișan Valentina Florentina – Dridu

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Găină Mihăiță – Slobozia
2. Pop Andrei – Slobozia
3. Mușoiu Ștefan – Slobozia
4. Mitran Elena – Amara
5. Alexandrescu Dan Octavian – Urziceni
6. Crunțeanu Daniel Eugeniu – Slobozia

PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL
SENAT

1. Pocora Cristina Ancuța – București
2. Soare Dragoș – Slobozia
3. Răceanu Gabriel – Slobozia
4. Manea Gigi – Slobozia

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Gheorghe Tinel – Fierbinți Târg
2. Ionescu Aurelian – Urziceni
3. Barcari Rodica Luminița – Fetești
4. Ojog Mihaela Elena – Slobozia
5. Cornescu Ecaterina – Slobozia
6. Vasilescu Constantina – Amara

UNIUNEA SALVAȚI ROMÂNIA
SENAT

1. Mihăilă Iulian Adrian – Slobozia
2. Dobre Victorița – Slobozia

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Oprea Doru – București
2. Iordache Vasile – Slobozia
3. Mihăilă Cătălina – Slobozia
4. Covaci Andrei – București
5. Voinea Florin – Slobozia

ALIANȚA LIBERALILOR ȘI DEMOCRAȚILOR
SENAT

1. Martin Ioan – Slobozia
2. Jercan Elena Ramona – Movila
3. Bîlbîe Ionel – Bordușani
4. Gheorghe Rafael Dănuț – Slobozia

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Florescu Răzvan Adrian – București
2. Gheorghe Stelică – Ciulnița
3. Dima Ion Daniel – Ploiești
4. Gae Ionel – Slobozia
5. Bodeanu Iuliana Alexandrina – Sudiți
6. Andreescu Bogdan – Slobozia

PARTIDUL MIȘCAREA POPULARĂ
SENAT

1. Ionașcu Gabi – Slobozia
2. Ciocan Neculaie – Fetești
3. Anghel Dănuț – Căzănești
4. Mihalache Ioan – Amara

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Pericli Nicu – Slobozia
2. Nica Ion – Slobozia
3. Mitrică Ion – Urziceni
4. Turcu Vasilică – Slobozia
5. Tătaru Gheorghe – Fetești
6. Dumitrache Bogdan Aurelian – Slobozia

UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA
SENAT

1. Kulcsar Zoltan Iozsef – Avrig, Sibiu
2. Mathe Stefan – Beclean, Bistrița Năsăud
3. Orosz Orsolya Anna – Mediaș, Sibiu
4. Fustoș Attila – sat Reteag, comuna Petru Rareș, Bistrița Năsăud

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Antal Geza – sat Racu, comuna Racu, Harghita
2. Szekely Emeșe – Beclean, Bistrița Năsăud
3. Martonos Tamas – sat Cireșoaia, com. Braniștea, Bistrița Năsăud
4. Baizath Andrei Gabriel – sat Nimigea de Jos, comuna Nimigea, Bistrița Năsăud
5. Bandi Tamas Zoltan – Oradea, Bihor
6. Kozak Robert – sat Petrecu, comuna Abrămuț, Bihor

PARTIDUL ROMANIA UNITĂ
SENAT

1. Andrei Alexandru – sat Corlătești, comuna Berceni, Prahova
2. Spircu Nicolae – Slobozia
3. Rădulescu Anișoara – Slobozia
4. Efrim Vasile – Slobozia

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Petrescu Raul Alexandru – Ploiești
2. Parepa Nicolae – Urziceni
3. Dumitrașcu Bogdan – Ploiești
4. Jipescu Victoria – Urziceni
5. Banu Mihai Justin – Ploiești
6. Dincă Andreea – sat Românești, comuna Bărcănești, Prahova

PARTIDUL ROMÂNIA MARE
SENAT

1. Ștefănescu Gabriel Marian – Ploiești
2. Curcă Adrian – București

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Berenghi Cătălin Ioan – București
2. Gornic Cătălin Ioan – Sighișoara

PARTIDUL SOCIALIST ROMÂN
SENAT

1. Dobrinescu Eliad – Amara
2. Aron Mihai – Țăndărei
3. Ionescu Smaranda –
4. Canciu Aneta – Slobozia

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Canciu Petre – Slobozia
2. Dobre Petre – Slobozia
3. Zlatan Sorina – București
4. Dobrinescu Dumitra – Amara
5. Dan Ion – Slobozia
6. Râciu Gabriel – Slobozia

ALIANȚA NOASTRĂ ROMANIA
SENAT

1. Sârbu Argentina Otilia – București
2. Ștefănescu Andrei – București
3. Sima Florin – București
4. Vișoiu Marian – București

CAMERA DEPUTAȚILOR
1. Ducuță Alexandru – București
2. Lazăr Cosmin – București
3. Nedelcea Ionuț Cristian – Roșiori de Vede, Teleorman
4. Radu Andrei – Voluntari, Ilfov
5. Guliman Vali Alina – București


Listele candidaților principalelor partide. Cele mai interesate stiri despre Alegeri Parlamentare 2016. Programele electorale ale partidelor care luptă pentru voturi. Dezvăluiri despre cei care vor să ajungă parlamentari la alegerile din 11 decembrie 2016.

Gasiti toate aceste informații foarte ușor, în categoria speciala dedicată alegerilor parlamentare din acest an din romanialibera.ro:
REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016


Alegeri parlamentare 2016. Calendar

Alegerile parlamentare vor avea loc în data de 11 decembrie 2016, conform Hotărârii Guvernului nr. 634/2016. Campania electorală se va desfășura în perioada 11 noiembrie 2016 – 10 decembrie 2016.

Ziua de 14 septembrie 2016 a fost ultima zi în care alegătorii români cu domiciliul sau reședința în afara țării au putut depune cererile pentru înscrierea în Registrul electoral cu mențiunea pentru votul prin corespondență sau pentru votul în secţia de votare.

Listele electorale pentru votul prin corespondenţă au fost întocmite și tipărite de AEP până în de 20 septembrie 2016.

Localităţile din străinătate în care trebuie să fie înfiinţate secţii de votare, precum şi numărul acestora  au fost comunicate Ministerului Afacerilor Externe (MAE) de către Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) până în 11 octombrie 2016. Data de 2 noiembrie este data la care AEP stabileste, cu avizul MAE, sediile secțiilor de votare din străinătate din afara misiunilor diplomatice, oficiilor consulare, secţiilor consulare şi institutelor culturale.

LISTELE CANDIDAȚILOR la ALEGERI PARLAMENTARE 2016 au fost depuse în săptămâna 24 – 31 octombrie 2016, data limită fiind 297 octombrie

Rezultate Alegeri Parlamentare 2016

Biroul Electoral Central va comunica rezultate partiale și finale ale alegerilor parlamentare 2016 după începerea centralizării datelor primite de la fiecare Birou Electoral Judetean. Din 12 decembrie 2016 poti afla rezultatele alegerilor din judetul tau, folosind lista de mai jos

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 si listele de candidați ALBA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 si listele de candidați ARAD

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 si listele de candidați ARGEŞ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BACĂU

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 si listele de candidați BIHOR

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BISTRIŢA-NĂSĂUD

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BOTOŞANI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 si listele de candidați BRĂILA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BRAȘOV 

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BUCUREȘTI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi BUZĂU

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţiCARAȘ SEVERIN

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați CĂLĂRAȘI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați CLUJ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați CONSTANȚA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi COVASNA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați DÂMBOVIȚA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi DOLJ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi GALAȚI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi GIURGIU

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați GORJ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 și listele de candidați HARGHITA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi HUNEDOARA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi IALOMIŢA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi IAŞI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi ILFOV

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi MARAMUREŞ

REZULTATE ALEGERI PARLAMEMNTARE 2016 şi listele de candidaţi MEHEDINŢI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi MUREŞ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi  NEAMŢ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi OLT

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi PRAHOVA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi SĂLAJ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi SATU MARE

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi SIBIU

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi SUCEAVA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi TELEORMAN

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi TIMIȘ

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi TULCEA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi VASLUI

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi VÂLCEA

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 şi listele de candidaţi VRANCEA

 

 

Ultima oră
Pe aceeași temă